Opdateret cachebeskrivelse d. 30/5-2010
Dette er grundet flyt af eventsted
Så er det blevet tid til at holde event på Taasinge.
Taasinge eller Thorseng, som øen oprindelig hed, har haft flere ejere igennem tiderne, bla. været ejet personligt af dronning Margarethe I, senest har øen hørt under Valdemarslot.
De ældste historiske efterretninger, man har om Thorseng før dronning Margarethes tid er højst ubetydelige. Thioslund, der formodentlig er den ældste benævnelse af øen Thorseng.
Taasinges historie går helt tilbage til bondestenalderen, og det er bla. nogen af disse ting der vil blive "vist" frem på dette event.
Cacher vil blive udlagt over hele Taasinge, så som minimum kræves nok en cykel for at komme rundt.
Vi mødes kl. 09.00
Uddeling af cache beskrivelser kl. 10.00.
Der kan grilles fra kl. 18 på de opstillede grille, hvis vejret tillader!
Ved tilmeldingen bedes der oplyses om man ønsker cachebeskrivelser på papir eller på gps'en.
Alle der vil have cacherne overført til GPS afleverer disse med navn på til arrangørerne.
Eventet koster 25 kr. pr. person, der betales til eventet, og evt. overskud går til Geocaching.dk
Eventet afholdes på Carlsberg Camping på Taasinge, hvor der er gode faciliteter, gratis trådløs internetadgang, toiletforhold og mulighed for at komme indendørs i tilfælde af dårlig vejr.
Der vil på eventet ikke blive serveret noget mad eller drikke, så event deltagere skal selv medbringe diverse fornødenheder, der er også mulighed for at købe i campingpladsens kiosk.
Sidste tilmeldingsfrist er onsdag d. 11/8-2010, og ret til ændringer forbeholdes. |