Skip to Content

This cache has been archived.

Uhozeni bejzbolkou: No uz se k tomu delsi dobu schylovalo. Protoze to v okoli soustavne zaneraduji bezdomovci a vymyslet pro ni nahradni misto je v Praze dost tezky ukol davam tedy archiv. Ale pro priznivce archivnich kesi krabicku ponecham na svem miste. Doufam ze se Vam kes libila, Honza

More
<

Svet bunky - Cervené kocky a zeleni cunici

A cache by Uhozeni bejzbolkou Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/10/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Svet bunky: cervené kocky a zelení cuníci

 

Lidské telo se skládá z milionu bunek.  Co se v techto bunkách skrývá a jak zhruba fungují, je ale doposud z velké cásti neznámo.

Jedním z nástroju, který nám na ceste k poznání muže pomoci, je technika fluorescencní mikroskopie. Touto technikou dokážeme o kterémkoli proteinu zjištovat, v jaké cásti bunky se nalézá.

Princip je jednoduchý. Budto vyrábíme v bunkách ci prímo v celém zvíreti protein s fluorescencním “ocáskem“ nebo tento protein v bunce zviditelníme pomocí fluorescencní protilátky. Nekteré proteiny, které se nacházejí napr. v mitochondrii pak využíváme ke studiu dynamiky rustu techto organel. Vedci mužou kupríkladu pozorovat, že se jedná o velmi nestálé struktury, které se delí a opet fúzují dle potreb bunky.

 

Zde je na ukázku fotka bunek, v kterých je žlute znacený protein tubulin, který v bunce vytvárí obrovskou sít.  Po této síti se v bunce dopravují mezi organelami tam a zpet ruzné vácky s proteiny a dalšími látkami. Dokonce ji využívají k pohybu i samotné organely. Na snímku dále vidíte zelenomodre zbarvená jádra a bíle znacená vlákna aktinu, což je protein, který se dá funkcne pripodobnit bunecným svalum. Na dalších snímcích jsou myšky a cuníci, v jejichž telech se vyrábí svítící protein.  Pod UV svetlem tyto zvírata tedy svítí. To je velmi užitecné napr. pri studiu vývoje orgánu. Na dalším snímku svítí pouze svaly v embryu banánové mušky.

Deje v bunkách se dají sledovat i “zaživa“. Vy se o tom mužete presvedcit na následujícím videu, kde je zachycena delící se bunka.

 http://www.youtube.com/watch?v=P7m3WfzgZdI  

 

JAK NA KEŠ

Jiste vás ted ale zajímá jak na keš. Na úvodních souradnicích není, ale v noci s UV baterkou tu treba nekdy zahlídnete utecivší zelenou myšku z nedalekého UMG (Ústav molekulární genetiky Akademie ved).

Pro nalezení budete muset správne priradit struktury na jednotlivých fotkách.

Keš pak naleznete na souradnicích     N 50° 02.ABC E 014° 27.DEF

A- Tubulin (anglicky tubulin) protein, který v bunce vytvárí opernou a zároven rozvodnou sít, po které se rozrustají mitochondrie a napr. endoplasmatické retikulum. Dal by se prirovnat k lanum které vedou od jednoho bunecného oddílu k jinému a “behají“ po nem ruzné dopravní vácky s všemožným obsahem.

B- Aktin (actin) protein, který tvorí svaly bunky. Bunka pomocí neho dokáže stáhnout ci protáhnout nekteré své cásti a to v podstate umožnuje její pohyb po podkladu.

C- Mitochondrie (mitochondrion) Organely, které v bunkách zajištují dýchání. Jedná se o proces velmi efektivního získávání energie z cukru a tuku. Energie v bunkách se poté spotrebovává na všechny další pochody, jako je napr. transport a adresování proteinu, jejich sestavování, na pohyb bunecných svalu apod. Když hovoríme o smrti udušením, týká se to predevším vysoko energeticky nárocných bunek v mozku, které již po pár minutách bez kyslíku odumírají.

D- Peroxisómy (peroxisome) Jsou to drobné a pocetné organely. Slouží k biosyntéze ruzných molekul a podílejí se na nekterých energetických drahách. Také slouží k rozkladu toxických látek. Významne se úcastní napr. pri odbourávání vypitého alkoholu.

E- Jádro (nucleus) – Je v centru bunky, je v nem obsažena genetická informace (DNA), která po rozkódování obsahuje návod pro tvorbu proteinu (lidská DNA kóduje okolo 30 000 ruzných proteinu). Z ekonomických duvodu je pak na jádro napojena tubulinová sít, mitochondrie, i napr. endoplasmatické retikulum, aby to nove vzniklé proteiny nemely do cílových bunecných oddílu daleko.

F- Tesné bunecné spoje (tight junction) – Je to zvláštní zpusob spojení mnoha bunek, který se týká výhradne tzv. bunek epitelových. Obycejné neepitelové bunky (svalové, mozkové atd.) jsou v podstate rozprostrené v prostoru a mezi nimi je prostupná mezibunecná hmota. Naproti tomu epitelové bunky (bunky kuže a napr. streva a žaludku) jsou k sobe pevne semknuté a tvorí souvislou neprostupnou plochu. Tímto zpusobem nás chrání pred okolním prostredím.

 

ZELENÁ 1                                                               ŽLUTÁ 5, MODRÁ 8

ZELENÁ 2                                                             CERVENÁ 2

CERVENÁ 7

 

 

Keš se nachází pres kilometr daleko úvodních souradnic, je snadno nalezitelná. V zádném pripade se pri hledani nepriblizujte kolejim. Doporucuji jit ke kesi ze severu, z mista zhruba 30 metru severne od vylustenych souradnic. V podvecerních hodinách nezapomente baterku. Za silnych nekolika-dennich destu a jeste par dnu po nich muze byt cesta ke kesi zaplavena, proto zvazte navstevu jindy ci se vybavte holinkami.

Bohuzel to ted v okoli vypada dost nevabne, omlouvam se za to. V dobe zakladani kese tomu tak nebylo. Proto brzy dam kes archivovat. 

Další keše ze série Svet bunky:  GC230YP Svet bunky - DNA

Additional Hints (Decrypt)

Arcevoyvmhwgr fr xr xbyrwvz!!! mnpargr an ilpubqav fgenar muehon 30 zrgeh frirear bq ilyhfgralpu fbhenqavp. Fnzbgan xrf wr muehon zrge anq mrzv i binyarz bgibeh mn xnzrarz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

282 Logged Visits

Found it 263     Didn't find it 3     Write note 10     Archive 1     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 13 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.