Skip to content

Perseidy 2010 Event Cache

This cache has been archived.

laydakk: Tak posilam do propadliste GC a doufam ze se zas uvidime na Perseidach 2011.

More
Hidden : Thursday, August 12, 2010
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Perseidy 12. - 13.8.2010

Urcite znate to porekadlo: Pada hvezda, rychle si neco prej!

Mate hodne prani? Nebo se jen radi divate na nocni oblohu?
Pojdme jednou nejit brzy spat nebo se spit do nemoty a misto toho se spolecne divat na nocni oblohu plnou "padajicich hvezd".

Takze ZMENA:

Zacneme na M@xove Caji o pate v nachodskem Bonatu kde to v 21:00 ukoncime a hromadne se presuneme vychozi souradnice eventu.
Pro ty co prijedou primo, tak sraz je ve ctvrtek 12.8. ve 22:00 na parkovisti v Serlisskem sedle a na míste se dle momentalni nalady, psychickeho stavu a pocasi dohodneme kde uskutecnime nocni pozorovani.
A) vrchol Velke Destne
B) okoli Masarykovy Chaty

S sebou vrele doporucuji:
Spacak; karimatku, madracku, druhej spacak, polni lehatko (proste neco na co se muzete natahnout :o) ; polstarek; hamu papu; pitivo; kupu dalsich zbytecnosti a samozrejmne dobrou naladu.

Logbook bude k dispozici uderem pulnoci patku trinacteho.

 


 

Perseidy – meteorický roj nekdy nazývaný „Slzy svatého Vavrince“, je ideálním úkazem, pro „romantické“ letní sledování. Materským telesem roje je krátkoperiodická kometa 109P/Swift-Tuttle. Maximum jeho aktivity s prepoctenou frekvencí asi 90 met./h nastává vždy kolem 12. srpna, tedy v dobe, kdy i v noci ješte panují relativne príjemné teploty a noc samotná již není tak krátká, jako v cervenci.

Perseidy byly v 90' letech 20. století nejdynamictejším a nejsledovanejším rojem. A to predevším díky sekundárním maximum s frekvencemi až 400 meteoru/h, která se projevila nejvýrazneji v letech 1991 a 1992. Tato maxima mel na svedomí relativne nový a dosud málo rozptýlený materiál v tesném okolí materské komety 109P/Swift-Tuttle, která v roce 1992 prošla prísluním po 130 letech. Koncem 90' se pri vzdalování komety mohutnost techto sekundárních maxim aktivity roje postupne snižovala na hodnoty kolem 120 met./h až po roce 2000 tyto outbursty vymizely úplne.

Podle nekterých modelu však existovala v letech 2004-2006 možnost obnovení zvýšené aktivity, a skutecne v roce 2004 se vyskytlo neobvyklé maximum predcházející klasickému. Poky 2005 a 2006 však byly normální bez dalších spršek.

Pozorování v databázích IMO za poslední desetiletí ukazují, že klasické široké maximum Perseid obvykle nastává pri slunecní délce ?? ~ 139,8° až 140,3°, tedy v roce 2010 mezi 12.8. 19h30 SEC a 13.8. 14h30 SEC. Na rok 2010 není predpovídána žádná zvýšená aktivita, ale znáte to 'Roj nikdy nespí'.

Podmínky pro sledování tohoto roje jsou v roce 2010 takrka ideální. Nov Mesíce nastává 10. srpna a Mesíc tedy nebude pozorování rušit.

Radiant roje, místo odkud meteory zdánlive vyletují, se (jak již název napovídá) nachází v Perseovi, presneji v jeho severní cásti na rozhraní s Kassiopeiou, zhruba v míste, kde najdeme také známou dvojici otevrených hvezdokup Chi&h Persei. V tomto období se daná cást oblohy nachází nejvýše nad obzorem v 5:42 SELC (80°) a nejníže naopak v 17:42 SELC (20°). Což v praxi znamená, že nejlepší geometrické podmínky k pozorování meteoru jsou nad ránem. Pocátkem srpna lze pozorovat asi do 4. hodiny ranní, nejvíce meteoru – až 30 za hodinu – tedy mužete spatrit zhruba mezi 2 a 4 h SELC. To sice neznamená, že vecer po setmení žádný meteor neuvidíte, ale bude jich výrazne méne.

Zdroj: Strejda G ;o)

 

Additional Hints (No hints available.)