Skip to content

Vodarnicka v Cermeli Water station in Cermel Multi-Cache

Hidden : 5/8/2010
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




SK: nenarocna primestska prechadzkova keska s nedalekym parkoviskom, ohniskom a potocikom
EN: comfortable city-range walking-distance cache with a parking, fire-place and brook nearby




SK:

Na suradniciach najdete drobnu, ale peknu a funkcnu technicku pamiatku s kovanym oplotenim (obr. 1) – je to sucast vodarenskeho systemu mesta Kosice zo zaciatku 20. storocia. Suvisia s nou aj zberace vody z pramenov v useku 13 km v Cermelskom udoli, ktore na svojich vyletoch uvidite popri lesnych cestach ci vo svahoch: drobne hlinene pahorky s plechovou strieskou, pod ktorou zurci voda.


Kedy to bolo postavene a ako to funguje?


Mesto Kosice malo koncom 19. storocia okolo 40 000 obyvatelov (z toho na predmestiach byvalo 25 000 ludi), ale nebol tu vodovod – zasobovanie vodou poskytovali sukromne studne (na dvoroch domov ci v suterenoch) a 42 verejnych kopanych i vrtanych studni na verejnych priestranstvach, na technologicke ucely uzivali v meste i vodu z potoka na Hlavnej ulici.Kanalizacia bola na vacsine uzemia mesta len povrchova – z domov vylievali pouzitu vodu do stoky ci jarku na ulici, niektore ulice mali vybudovanu aj otvorenu stoku s odvodom mimo zastavane uzemie mesta.Skoro kazdy dom v meste mal vlastnu zumpu, ktoru bolo potrebne pravidelne vyprazdnovat.


Kosicki radni zacali vystavbu mestskeho vodovodu rozvazne: v rokoch 1900 a 1901 velmi podrobne sledovali vydatnost pramenov v mestskych lesoch – v Cermelskom udoli od Vysokeho vrchu cez svah Bankova az po tzv. Baranok. Na zaklade dvojrocnych merani mnozstva a laboratorneho rozboru vody a overeni skusenosti aj zo zahranicia dali v roku 1903 spracovat projektovu dokumentaciu vodovodu, a to tak, aby za par rokov mestania mohli dostat chutnu pitnu vodu z 27 horskych pramenov – k vybranym vydatnym pramenom postavili podzemne zberace s odvetranymi betonovymi sachtami, pokrytymi hlinou (to su tie pahorky so strieskou – obr. 2), tieto spojili do velkeho zberaca (3), pouzili pritom 215 sacht (pri kazdej zmene smeru ci spadu), a na vhodnom mieste (na suradniciach!) postavili vodarnicku (4) s prerusovacou nadrzou a cerpadlom, neskor tu pribudla i chlorovna.

Hlavny vodojem zriadili na Kalvarskom kopci, aby odtial voda zasobila kazdy dom v meste bez dalsieho cerpania, len s vyuzitim gravitacie. Pri navrhu pocitali s rezervou pre buduci rozvoj mesta: s poctom 50 000 obyvatelov, na stavbu si mesto vzalo uver a postupne ho splacalo, a aby predislo plytvaniu s vodou, pre obyvatelov mesta vydalo zavazny statut pre uzivanie vodovodu a kanalizacie ...


Po vybudovani vodarne a vodojemu pokracovali s vodovodom v meste, zaroven kladli v uliciach aj kanalizaciu a novu dlazbu. Prace ukoncili v roku 1912. Kompletnu dokumentaciu pripravy a vystavby vodovodu a kanalizacie s plnym znenim prislusnych rokovani mestskej rady vratane rozpoctov a skutocnych nakladov na jednotlive prace spracoval a v roku 1913 v troch zvazkoch (5) publikoval mestsky inzinier a hlavny koordinator projektu: Gabor Gondor – po smrti mu mesto dalo vyhotovit bronzovu pamatnu tabulu s reliefom (autor: V. Loffler), ktora bola donedavna osadena na vodarnicke v Cermeli (6). Odkedy vsak tabulu chcel ktosi ukradnut (zacal uvolnovat skoby, ktorymi bola pripevnena), riaditelstvo vodarni ju radsej odviezlo – dufajme, ze sa tu vrati coskoro aspon jej kopia.

EN:

On the coordinates you will find a tiny but nice and still used industrial heritage building with a forged fence (1) – it is a part of the water supply system of the town Kosice from the beginning of the XXth century. Following parts of it are collectors of the springwater in a distance of 13 km in the Cermel valley – you can see them during your trips close to the forest roads or in the slopes: they form small hills with a tin roofing upon the bickering water.


When was it built and how does it work?


The town Kosice had at the end of the XIXth century about 40 000 inhabitants (25 000 from them lived in the suburbs), but there was no water conduit – the water supply was fulfilled by private wells (in courtyards or cellars of the houses) and by 42 public fountains only, for technological purpose served the water from the brook in the middle of the High street as well. The sewerage system was only a surface-water-sewer – the waste-water from the households was spilled out on the street directly. The majority of the houses had its own sink-hole which had to be emptied regularly.

The municipal council prepared the building of the public water supply carefully: in 1900 and 1901 specialists observed the spring-discharge of the springs in the forests of Kosice – in the Cermel valley through Vysoky vrch and Bankov up to the so-called Baranok. Based on the measurements done in two years, on chemical analyses of the water and according to experience from abroad in 1903 the project of the water supply was completed – in some years the citizens could drink the tasty water from 27 mountain springs, with underground collectors built from air-ventilated concrete collector cells, covered with clay and tin shaft-covers (the small hills with roofing – fig. 2), the springwater led to a big collector pipe (3), by using 215 inspection-chambers (located by every change of direction or descent) and a small water-station (4) with a catchment cistern and a pump was built in a propriate place (on coord.), later completed with a chlorinator equipment.


The main water-reservoir was arranged on the Calvary hill so that the whole town could be supplied without special pumps, just by the gravitation of the water. The project included a reserve for the future development of the site – it counted the needs of 50 000 inhabitants, the municipality took a bank credit for the realisation and then payed it by installments for years. For the usage of the public water-supply and sewerage the town then constituted an obligatory Statute for the citizens.


When the building of the water-station and the reservoir was completed, the building continued with the water piping in the town, connected with the installing of the sewerage system in each street and completed with new pavements. The whole work was finished in 1912. The complete documentation of preparation and realisation of the new public water-supply and sewerage system in Kosice, including records from the sessions of the municipal council, documents of calculations and bills with the real costs for every part of the work were collected and published in 1913 in three volumes (5) by the hydraulic city engineer Gabor Gondor – for his merits the town arranged a bronze memorial plaque with his portrait (created by V. Loffler) which was set on the water station in Cermel (6). But some years ago when somebody tried to steel the plaque, the water authorities moved it in a safety place – we hope the plaque or at least its copy will soon return to this place again.


Keska:


na oploteni vodarnicky je liatinova tabula s velkym cislom v tvare ABB a letopoctom, s jej pomocou suradnice kesky, ukrytej v butlavine velkeho stromu, vypocitate takto:



N: 48° 45. [ 108 + (ABB/15 )]


E: 021° 12. { 305 - [ (ABB/15) x 2 ] + A}



Odporucanie: nechodte od vodarnicky priamo za sipkou (teren 4), ale vratte sa na parking a odtial vas sipka povedie terenom 2 priamo k finalu.
Upozornenie: priamo pri vodarnicke sa neda zastat s autom, parkovisko je vsak blízko.


Cache:


on the fence there is a cast-iron plaque with a large number ABB and a smaller year-date, with its help you can find the cache in a hollow of a large tree on the resolved coordinates as above.
Recommendation: do not follow the direction straight from the water-station (terrain 4), better return to the parking and then use the access with terrain 2 directly to the cache.

Warning: you dare not stop the car close to the water-station, there is a parking near-by.


Additional Hints (No hints available.)