Skip to content

tour de Priekule Multi-cache

This cache has been archived.

Epitets: Visam ir savs laiks.

More
Hidden : 8/19/2011
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Slēpnis pats par sevi ir neliela izmēra lock&lock kastīte, kura satur viesu grāmatu, rakstāmo un dažādas lietas apmaiņai. Šis ir multi slēpnis, tas nozīmē, ka, lai tiktu pie gala konteinera un parakstītos, jums ir jādodas uz visiem norādītajiem posmiem un jāuzzina prasītās vērtības. No tām jūs iegūsiet fināla posma koordinātes.

Priekule - mazpilsēta Rietumkurzemē ar aptuveni 2500 iedzīvotājiem. Vēstures avotos pirmo reizi minēta 1483.gadā, kad šeit zemi ieguvusi baronu Korfu dinastija. Par lielāku apdzīvotu vietu Priekule veidojās tikai pēc 1871.gada, kad cauri muižas zemei uzbūvēja dzelzceļu Liepāja - Viļņa. Senāko Priekules muižas saimniecības pagalmu sargāja vareni, nocietināti caurbraucamie vārti, kas tautā ieguvuši savu tagadējo nosaukumu - Zviedru vārti. Lai gan to fasādē ierakstīts 1688.gads, vārtu celtniecība reāli varētu būt notikusi 17.gs. pirmajā pusē vai vidū. Priekules muižas vārtu caurbrauktuvei abās pusēs izbūvētās nišās stāvēja pa draudīgam akmens sargzaldātam. Vairāk kā 2 metrus augstās skulptūras bijušas krāsotas, piešķirot jau tā amizanti neveiklajai tēlniecībai vēl kādu laikmetīgas bravūras niansi. Priekules Zviedru vārti atzīti kā valsts arhitektūras piemineklis, to plastiskā apdare un akmens cilnis - valsts mākslas piemineklis. Zviedru vārtu simbols ir attēlots pilsētas ģerbonī. Nelielā pakalnā lielceļa malā, kas veda uz Priekules muižu un tālāk uz Lietuvu, ap 1680.gadu tika uzcelta neliela mūra baznīciņa. Ar šo nelielo baznīciņu saistās sena teika par Priekules Ikaru. Priekules kalējs Zviedris-Johansons ar paša izgatavotiem spārniem no šī baznīcas torņa izdarījis Latvijā pirmo lidojuma mēģinājumu. Toreiz lidojumu pasludināja par nepiedodamu Dieva zaimošanu. Vietējo Ikaru rādīja cilvēkiem kā paša sātana iemiesojumu, un Grobiņā uz sārta sadedzināja. 2. Pasaules karš pilsētu gandrīz noposta, atstājot lielākos Brāļu kapus Latvijā ar vairāk kā 23 000 apbedījumiem. Brāļu kapu memoriālais ansamblis veidots pēc tēlnieces Pārslas Zaļkalnes, arhitekta Artūra Zoldnera un dendrologa Aivara Laša projekta. Priekules pilsētā šūpulis kārts tādiem pazīstamiem cilvēkiem- dzejniekam un politiķim J. Peteram, operdziedātājai A. Bigačai, gleznotājai M. Muižulei, keramiķei E. Zvagulei, rakstniekam Ē. Kūlim, komponistam Ē. Ēšenvaldam u.c.

(A) Priekules brāļu kapi. Lielākie brāļu kapi Latvijā, kuros apglabāti vairāk kā 23 000 padomju karavīri. Brāļu kapu memoriālais ansamblis veidots pēc tēlnieces Pārslas Zaļkalnes, arhitekta Artūra Zoldnera un dendrologa Aivara Lasa projekta. Brāļu kapos atrodas 9 L veida sienas uz kurām atrodas plāksnes ar bojā gājušo karavīru vārdiem. Izskaitiet cik sudraba krāsas plāksnes ir uz vienas sienas!

(B) Zviedru vārti. Senāko Priekules muižas saimniecības pagalmu sargāja vareni, nocietināti caurbraucamie vārti, kas tautā ieguvusi savu tagadējo nosaukumu - Zviedru vārti. Lai gan to fasādē ierakstīts 1688. gads, vārtu celtniecība reāli varētu būt notikusi 17. gs. pirmajā pusē vai vidū, bet daži dekoratīvās apdares darbi - 1688. gadā. Priekules Zviedru vārti atzīti kā valsts arhitektūras piemineklis, to plastiskā apdare un akmens cilnis – valsts mākslas piemineklis. Ģerboņu cilnis kalts no pelēcīga smalkgraudaina Gotlandes smilšakmens, kas lietots arī citos Kurzemes kultūrvēsturiskajos pieminekļos. Dodieties caur vārtiem, garām sargiem, izejiet cauri nelielajam tunelim un nonāksiet ēkas otrajā pusē. Tad, nu, izskaitiet cik durvis, pašus vārtus neskaitot, ir šajā pusē! Pieskaitiet klāt arī tos dažus logus, kuri atrodas nedaudz augstāk!

(C) Pils skatu tornis. Reizē ar Korfu jaunās pils ārpuses pārbūvi 19. gs. beigās uzbūvēja arī pils skatu torni. Kādreizējais priekulnieks, profesors Ojārs Spārītis, atzinīgi novērtēja savā laikā pils tuvumā uzcelto skatu torni. Mūsu pilsētiņas iedzīvotājiem bija dota iespēja apskatīt apkārtni no speciāli izveidota skatu laukuma. 20. gs. beigās, latviešu tautas trešās atmodas gados, Latvijas tautas frontes biedri atjaunoja pils torni. Tajā uzvilka mūsu valsts karogu kā atjaunotās Latvijas Republikas neatkarības simbolu. Šobrīd šis objekts kā skatu tornis netiek izmantots, jo vispirms jāsakārto agrāko krāšņumu zaudējušais pils parks. Jums jādodas līdz torņa ieejai, uz durvīm jāizskaita cik melnas metāla kniedes uz tām atrodamas. To diametrs ir apmēram 2 centimetri. Šim skaitlim klāt būs arī jāpieskaita torņa logu skaits, starpcitu, aizmūrētos neskaitiet!

(D) Ūdenskritums. Blakus bijušajam dzirnavu dīķim ir neliels aizsprosts, kurš tagad ir palicis kā simbolisks ūdenskritums. Ūdenskrituma lejtecē ir diezgan skaista ainava. Otrpus ūdenskritumam tek upe, kura veido ūdenskritumu. Uz upi ved nelielas metāla kāpnītes. Ja izlaiž divus pakāpienus sauszemes pusē un vienu pakāpienu augšpusē, tad cik pakāpieni ved lejup?

(E) Priekules Luterāņu baznīca. Nelielā pakalnā, lielceļa malā, ap 1680. gadu tika uzcelta mūra baznīciņa. Uz kāda zārka bijis fon Korfu dzimtas piederīgā nāvi datējošs uzraksts 1684, kas apstiprināja šī dievnama pastāvēšanu minētajā gadā. 1792. gadā tā vēlreiz pārbūvēta, un lieli remonti veikti 1852. gadā, kad no jauna apgleznoja un apzeltīja altāri un kanceli. 1895. gadā Priekules baznīcai iebūvētas jaunas Rīgas meistara Mārtiņa darinātas ērģeles. Visus atjaunošanas izdevumus apmaksājis Priekules barons Nikolajs Korfs. Pēc saviem izmēriem tomēr baznīca bijusi neliela, jo tajā vienlaikus varēja pulcēties tikai ap 150 – 170 draudzes locekļu. Zviedrijas karaliene Kristīne baznīcai bija dāvinājusi vecu 1649. gadā iespiestu altāra Bībeli, kas bija viena no pirmajām Gutenberga Bībelēm vācu valodā. Turpat glabājās arī pirmā Ernesta Glika tulkotā Bībele. Jūsu uzdevums ir noskaidrot, cik logu ir baznīcai. To skaitam klāt būs jāpieskaita vēl divi, ja baznīcas torņa galā ir gailis, bet ja krusts, tad viens!

(F) Priekules dižkļava. Tepat, Priekulē, atrodas kāds nozīmīgs dižkoks. Tā ir kļava, kura aug Mālkalnu kapos, pilsētas centrā. Kļavas stumbra apkārtmērs ir 3,83 metri, bet vainaga projekcija - 410 kvadrātmetri, augstums - 21 metrs. Skaisti žuburotais koks ar biezo vainagu pārsedz arī daļu kapsētas. Atrodiet kļavai tuvāko metāla krustu! Uz tā ir attēloti divi gadskaitļi. Noskaidrojiet abu gadskaitļu visu ciparu summu! Klāt pieskaitiet arī betona stabiņu skaitu, kuri ir pieskārušies kļavai!

(G) Cilvēku siena. Vienmēr, dodoties cauri Priekulei, es redzu kaut ko neparastu. Manās acīs tas ir Priekules simbols. Jau bērnībā ne Zviedru vārti, ne kas cits nelikās tik ievērojams kā šī siena. Tā ir Krāsaino cilvēku siena. Šie cilvēki uzgleznoti uz pilsētas centrā esošā šķūņa. Tas, visticamāk, ir vietējās mākslas skolas skolnieku darbs. Interesanti, cik cilvēki īsti ir attēloti uz sienas? Klāt pieskaitiet arī tuvāko 10 metru attālumā no šķūņa esošās skulptūras, kuru augstums pārsniedz 3,75 metrus!

Priekules apskates objekti ir dažādi. Šie, pēc manām domām, bija interesantākie un skaistākie objekti, kurus jums parādīt. Uzskatu, ka Priekule ir jauka vieta, kur doties ar ģimeni nelielā ekskursijā. Tomēr arī bez šiem objektiem ir vēl pāris gana nozīmīgi, lai tos iekļautu savā ekskursijā, protams, ja nevēlaties atrast tikai kastīti, bet apskatīt Priekuli pilnībā. Ceļā uz visiem objektiem kopumā būs iespējams aplūkot pilsētas dzīvesveidu, infrastruktūru. Es jums iesaku apmeklēt arī Priekules lidlauku, ozolu mežu, Priekules motokrosa trasi, pamesto Priekules vilcienu staciju un 2 nelielos ezeriņus pilsētas centrā. Šo objektu atrašanās vieta arī tiek pievienota pie waypoint'iem. Tie gan nav nekādi saistīti ar pašu uzdevumu un risinājumu, taču arī glabā stāstu par Priekuli.

Iesaku izlasīt arī šo! Ceru, ka Priekules ekskursija Jums gāja pie sirds. Tad, nu, atliek atrast kādu soliņu pilsētas centrā un veikt aprēķinus. Gadījumā, ja kaut kas neiet kopā, kāds posms ir zudis, vai labots, tad jums ir iespēja sazināties ar mani. Vēlams diennakts gaišajā laikā. Mans telefona numurs ir 29 38 58 79. Papildus ērtībām hint'ā ir pievienoti arī vērtību palīgi. Tas gadījumam, ja gadās apjukt, meklējot vērtības. Lieki piebilst, ka meklējot slēpni jābūt piesardzīgiem. Slēpnī nelieciet ēdamas lietas, nevajadzīgus papīrus un citas drazas. Protams, ka slēpnis nav miskaste. Ļoti vēlams slēpni kārtīgi nomaskēt, lai to neatrod kāds neslepņotājs. Gadījumā, ja iepriekšējais slēpņotājs ir slikti nomaskējis slēpni, tad jūsu uzdevums ir to nomaskēt kārtīgi. Ja ko izņemiet no slēpņa, tad ko tikpat vērtīgu vai pat vērtīgāku arī ielieciet atpakaļ, lai maiņa nebeigtos. Uzskatu, ka slēpnis ir pelnījis arī kādu ceļojošo vaboli vai geo monētu. Paldies par Priekules apmeklējumu, ceru, ka patika. Priekule jūs gaidīs ciemos atkal!

Uzdevums prasīs nelielas matemātiskas iemaņas. Ļoti iespējams, ka būs nepieciešams kalkulators un lapiņa ar rakstāmo. Jūsu uzdevums ir saskaitīt visas vērtības un iegūto summu salīdzināt ar hint'ā doto kontrolsummu. Ja tās ir savstarpēji vienādas, tad visas iegūtās vērtības savstarpēji sareiziniet, proti, A*B*C*D... Jūs iegūsiet desmitciparu skaitli. Katrs šī skaitļa cipars atbilst vienam burtam no tālāk sekojošās burtu virtenes, proti, HIJKLMNOPQ. Slēpņa koordinātes ir N56° 26.(M-J)(H+P)(I-Q)' E21° 35.(L-M)(K-J)(H-O)'

Additional Hints (Decrypt)

[ A ] - Crqrwvr qviv pvcnev ve ivranqv. [ B ] - Arcnen fxnvgyvf. [ C ] - Arcnen fxnvgyvf. [ D ] - Cnen fxnvgyvf. [ E ] - Cnen fxnvgyvf. [ F ] - Arcnen fxnvgyvf. [ G ] - Cnen fxnvgyvf. [ Kontrolsumma ] - Prgev fvzgv frcgvav. [ Gala posms ] - Qbqvrf yrwhc cn gercrz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)