Skip to content

Hradocke vilky I. Multi-cache

Hidden : 1/9/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Štróblova vila
Vila, ktorá bola pôvodne administratívnou budovou železiarne na liptovsko-hrádockej maši sa stala domovom pre významného človeka - sochára Alojza Štróbla. Hoci v čase, keď už bol uznávaný, pôsobil v Budapešti, do rodného kraja sa rád vracal. Na vile dodnes vidno, že v nej býval umelec.


Janoškov dom v roku 1930

Slovák
Maďari považujú Alojza Štróbla za jedného zo svojich najväčších sochárov, on sa však hlásil k Slovensku. Nosil liptovský kroj, spieval slovenské koledy a v Budapešti si robil vatry a tancoval ako Jánošík.
Alojz Štróbl bol v devätnástom storočí najospevovanejší uhorský sochár. Jeho diela zdobia Budapešť, Debrecín, Miškovec aj Segedín, nájdete ich však aj v Betliari, Liptovskom Mikuláši, Topolciankach, Rimavskej Sobote, Krásnej Hôrke, Košiciach či Prešove. A tiež v rumunskom Nagykereši, bavorskom Coburgu, anglickom Stantede ci v súkromných zbierkach v Belgicku, Kanade a Spojených štátoch. Málokto však vie, že umelec, ktorý vytvoril jednu z najznámejších madarských sôch, na koni sediaceho krála Štefana, sa narodil v Liptove, v Kráľovej Lehote. Svoj prvý výtvor, hlavu kováčskeho majstra Kurschmidta, vykoval pred stoštyridsiatimi rokmi pod Nízkymi Tatrami.
Prepašovaní Slováci
Hoci Alojz Štróbl prerazil v maďarskom prostredí, dokonca portrétoval samotného cisára Františka Jozefa, mysĺou sa stále vracal do Liptova. „V roku 1891 kúpil v Královej Lehote rodný dom, ktorý si upravil na svoje vidiecke sídlo. Keďže za svoje diela práve získal väcšie množstvo peňazí, svoju chalupu premenil na kópiu zámku Vajdahunyad, sídlo kráľa Mateja v Sedmohradsku,“ spomína František Bizub, ktorý vyrastal v blízkosti sochárovho domu. Podľa neho bol vraj Štróbl presvedčený, že kráľ Matej chodil polovať do lesov okolo Královej Lehoty. Bizub si tiež pamätá, ako sa slávny sochár najradšej pohyboval medzi dedinčanmi, dokonca ich zobrazil aj na svojich najslávnejších sochách, ktoré sú v Maďarsku. Lovci z Královej Lehoty sú podla neho na studni Krála Mateja na Budínskom hrade a Slovensko pripomína aj smrek a veverička na podstavci sochy sv. Štefana v Budapešti. Mimochodom, dielo odhalil samotný cisár a Alojz Štróbl stojí pri tejto udalosti hneď vedĺa neho.
Janoškov dom v roku 1930

Príchod do Liptova
Ako sa vlastne Štróblovci dostali na Slovensko?
V polovici devätnásteho storočia, ked Rakúsko-Uhorsko zaberalo aj kus Polska a Sliezska. Práve odtial v roku 1854 prišiel na samotu Frischfeuer nedaleko Liptovského Hrádku voz tahaný konmi. Z Krakova sa v nom viezol Jósef Štróbl, hutnícky pokladník arcivojvodu Albrechta. Do Liptova si priviedol aj manželku Karolínu, ktorá pochádzala z Moravy, a tri deti. Štvrtý, Alojz, sa im narodil až v Liptove, v lete roku 1856. A hoci ho neskôr osud zavial do Budapešti, Králova Lehota z jeho srdca nikdy nezmizla. Práve tu začal chodit do školy, v októbri roku 1863 sa však kvôli lepšiemu vzdelaniu presťahoval so svojou tetou do Liptovského Hrádku. Neskôr študoval v Levoči na gymnáziu, po štyroch rokoch však ucitelia Štróblovcom oznámili, že ich syn nesplní požiadavky vyšších tried ani maturitnú skúšku. Prísny otec ho preto stiahol zo školy a zo sedemnástročného mládenca sa stal praktikant v liptovskom hámri. Príliš mu to neprekážalo. Práca so železom sa mu páčila viac ako škola, a tak v Liptove ukul svoje prvé umelecké diela.
Cisárov umelec
Z Liptova mu pomohol odísť nevlastný brat Hugo, ktorý slúžil u arcivojvodu Albrechta v Mostoch pri Tešíne. Navrhol, aby Alojz išiel za ucna do modelárne tamojších železiarní. V dielni sa talentovaný mladík vyznamenal v modelovaní ornamentov na ozdoby železných kachlí, a tak Hugo presvedcil rodinnú radu, aby Alojza poslala na dalšie štúdiá. Do centra monarchie, na viedenskú umelecko-priemyselnú školu. Talentovaný chlapec teda opät študoval, no lahké to nemal. Jedával v najlacnejších ubytovniach, čakal na balíky z Liptova a na živobytie si zarábal aj ako divadelný štatista. A kam sa pohol, budil pozornosť. Nielen pre talent a pracovitosť, ale aj preto, že vtedy nebolo bežné, aby vo Viedni študoval chlapec zo Slovenska. Alojz bol cielavedomý. Po skončení školy zamieril do Budapešti, kde mu knieža Hohenlohe zariadil stretnutie s panovníkom Františkom Jozefom I. Cisárovi sa zapáčil, lebo na jeho príkaz mu zriadili ateliér v kasárňach budapeštianskej gardy. Umelec sa nestratil. O niekolko rokov neskôr založil sochárske oddelenie Výtvarnej akadémie v Epreskerte a portrétoval samotného cisára. Na jeho odporúčanie sa v Budapešti stal žiadaným portrétistom.
K Michelangelovi v kroji
Napriek tomu sa vo svojom vnútri hlásil k Liptovu. Pred študijnou cestou do Talianska si od porubského pastiera kúpil klobúk, halenu a kapsu a k Michelangelovej soche do Ríma išiel v slovenskom kroji. Na jarmok do Hýb sa zase vybral v sedliackom obleku na rebriniaku ťahanom volmi a na Vianoce sa túlal po okolitých dedinách s dvojmetrovou bakulou a spieval koledy. A keď nemohol prísť pod Nízke Tatry, urobil si kus rodnej krajiny v Madarsku. „V záhrade budapeštianskej sochárskej školy rozložil vatru, obliekol sa do jánošíkovského kroja a s valaškou v ruke tancoval okolo ohňa. A spolu s ním celá rodina,“
Na Tatry nezabudol
Alojz Štróbl na Nízke Tatry nikdy nezabudol. Najradšej sa na plti spúšťal dolu Čiernym Váhom alebo sa na koči prevážal po okolí Královej Lehoty. Do Liptova cestoval z Budapešti rýchlikom v spacom vozni, ktorý stál v dedine len kvôli nemu. Za manželku si napriek odporu rodiny vzal svoju o dvadsať rokov mladšiu neter Alojziu. Mali tri deti, no jeden z chlapcov práve v Královej Lehote umrel na záškrt. V roku 1913 povýšili Alojza Štróbla do šlachtického stavu, po vzniku Československa ho však niektorí maliari účelovo označili za madaróna a chceli sa dostať k jeho majetku. Hoci mal sochár trvalý pobyt v Liptove, zomrel v roku 1926 v Budapešti. Jeho manželka sa neskôr natrvalo usadila v Královej Lehote a z vilky urobila rodinný penzión, ktorý jej slúžil až do druhej svetovej vojny.

Dnes je legendárna Štróblova vila na predaj.

Ku keške:

Stage 1 :
Nachádzate sa pri vile Alojza Štróbla. Letopocet ktorý sa nachádza v erbe na priecelí veže prevedte na arabské císla ABCD.

Final :
N 49 01.(C+1)AD E 019 47.A(C-D)(B+1)

Additional Hints (Decrypt)

cbq fxnybh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)