Skip to content

RV - Hvezdaren Traditional Cache

This cache has been archived.

kukinko: Tak teda doslo aj na tuto ...

Dakujem za navstevy a pekne logy, pirko je stale v keske ...

Uvolnujem miesto pre inych huzevnatych keserov.

More
Hidden : 9/19/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


RV – Hvezdáren



Predstavujem Vám svoju prvú skrýšu, je schovaná nedaleko hvezdárne, o ktorej vela tunajších obyvatelov ani len netuší...

Trocha z histórie
Prvá zmienka o astronomickej cinnosti v Rožnave je z roku 1951. V tomto roku sa spojilo niekolko záujemcov, ktorí zacali študovat astronómiu z dostupných zdrojov. Patril medzi nich aj Juraj Gömöri. V roku 1956 sa zacal stavat prvý dalekohlad, 15-centimetrový reflektor typu Newton. Táto skutocnost podnietila aj vznik prvého astronomického krúžku v Rožnave. Krúžok vznikol v roku 1961 a stretával sa v Baníckom múzeu pod vedením Juraja Hlaváca-Petriškina. Onedlho na to sa krúžok rozpadol. Vzápätí však vznikol nový pod vedením Juraja Gömöriho, ktorý pôsobil pri mestskej osvetovej besede. Aktivita krúžku upútala pozornost príslušných orgánov, vdaka ktorým mohla vzniknút hvezdáren.
V roku 1966 bol Mestským Národným Výborom zakúpený pozemok s menšou budovou, ktorý bol 15. mája 1966 odovzdaný astronomickému krúžku. Postupne tu zacali vyrastat špeciálne objekty, ako pozorovatelna pre 15 cm Newton, Foucaultovo kyvadlo, drevená budova pre dielnu. Získali sa aj nové prístroje, pomôcky a zariadenia. V roku 1967 tu bola nainštalovaná celooblohová kamera. Zariadenie hvezdárne bolo postupne doplnané a v roku 1969 sa dokoncila drevená stavba a zariadila sa dielna. V nasledujúcom roku sa zaviedol vodovod a boli inštalované slnecné hodiny vyrobené J. Gömörim, ktoré sa stali symbolom hvezdárne.V roku 1968 hvezdáren svojim rozsahom a cinnostou prerástla hranice Rožnavy a to znamenalo že sa nezaobíde bez platených zamestnancov.
Dna 1. 1. 1969 sa z nej stala samostatná inštitúcia – ludová hvezdáren Uránia, ktorej riaditelom sa stal Juraj Gömöri. V tom istom roku sa hvezdárni podarilo zohnat starší dalekohlad typu Newton s rozmermi 280/2250. V nasledujúcom roku bola dokoncená pozorovatelna s odsúvacou strechou, do ktorej bol nainštalovaný a je na pôvodnom mieste aj dnes a stále funkcný. V roku 1972 bol k nemu pridaný aj refraktor s priemerom 110 mm. V nasledujúcom roku dostal objektív Newtona novú zrkadlovú vrstvu a pozorovania sa naplno rozbehli.
V roku 1974 bol v areáli nainštalovaný rádioteleskop na zachytávanie ultrakrátkeho rádiového žiarenia zo Slnka a bola postavená slnecná veža vysoká 12 metrov. Tak isto bola na Newtonov reflektor nainštalovaná fotokamera na pravidelné monitorovanie slnecný škvrn. V nasledujúcom roku sa zacali pokusné merania teploty a vlhkosti vzduchu a bola zhotovená slnecná pec na demonštráciu helioenergetiky.
K nehnutelnému majetku pribudlo sociálne zariadenie a sklad, ktoré boli prerobené z objektu drevárne. Zacalo sa uvažovat o väcšej pozorovatelni a z Prahy bola dovezená kupola s priemerom 6 m v hodnote 350 000 vtedajších Kcs. Opravy a konzervácia kupoly boli dokoncené o rok neskôr. Tiež bol inštalovaný model nebeskej sféry, ktorý mal slúžit na demonštráciu významných nebeských súradníc, bodov a pohybu hviezd po oblohe. Personál sídlil až do roku 1980 v prenajatej budove v meste, odkial sa po vybudovaní prístupovej cesty prestahoval do objektu hvezdárne. Meteorologické pozorovania boli natolko úspešné, že v roku 1982 bola podaná objednávka na profesionálne vybavenú meteostanicu a zacalo sa s monitorovaním intenzity slnecného žiarenia pomocou heliografu. Budovu hvezdárne tvoril v tej dobe pôvodný rodinný dom, ktorý stál na zakúpenom pozemku. Bol upravený tak, že v jeho priestoroch vznikla zasadacia miestnost, fotokomora a malá miestnost na odkladanie prístrojov a optiky. Na prevádzku však boli potrebné väcšie priestory a tak bola zahájená rekonštrukcia a prístavba budovy. Tá bola dokoncená v roku 1983. V nasledujúcom roku bola zbúraná slnecná veža, na ktorú sa nepodarilo zabezpecit plánované prístrojové vybavenie z dôvodu nedostupnosti a jej konštrukcia už nesplnala bezpecnostné, ale aj estetické požiadavky. Prvý kvalitný dalekohlad bol na hvezdáren dodaný v roku 1989, bol ním refraktor od firmy Zeiss s priemerom 100 mm a ohniskovou dlžkou 1000mm.
22.5. 1989 bola zahájená stavba rotundy pod kopulu, kam sa mal umiestnit Coudé refraktor 150/2250, ktorý mal byt dodaný do konca roka. Inštalovaný však bol až v rokoch 1993/1994. Celooblohová kamera bola v tej dobe už príliš nákladná a nepodávala požadované výsledky. Nakoniec bola v júni 1991 jej prevádzka zrušená. Po Jurajovi Gömörim sa stala riaditelkou Mgr. Viera Kovácová, pocas jej pôsobenia ( v rokoch 1978-1996) sa najviac modernizovala tak pozorovacia technika, ako aj celý areál.
Systém riadenia hvezdární (zo strany zriadovatela Ministerstvo kultúry - okresné národné výbory ...teda štátna správa) - ako aj iných kultúrnych zariadení - bol do roku 1989 celé desatrocia nemenný. Na základe politicko-spolocenských zmien, ktoré nastali po tomto medzníku, vznikla situácia, ked riadenie kultúrnych inštitúcií v regiónoch bolo treba nanovo konštituovat v súvislosti s pripravovaným procesom transformácie a potom v širšom rámci samotného prechodu na samosprávne riadenie. Pocas tohto pomerne dlhého obdobia kultúrne organizácie zažili provizórium, ale aj pokus o rozprúdenie intenzívneho kultúrneho života v regiónoch. Takto forsírovaná snaha však nebola v pospolitosti kultúrnych pracovníkov prijatá so spontánnym pochopením a ústretovostou. Napriek tomu vtedajšia štátna správa presadila v roku 1996 realizáciu uvedeného zámeru - zriadenie regionálnych kultúrnych centier, co prinieslo centrálne (regionálne) riadenie a stratu právnej subjektivity kultúrnych inštitúcií. Po odchode vládnucej politickej garnitúry po volbách v roku 1998 vzápätí skoncil aj jej systém riadenia kultúry v regiónoch.

Co teda pre rožnavskú hvezdáren priniesli (alebo vzali) tieto zmeny? Tažko s odstupom casu hodnotit zámery vtedajších kompetentných, ale jedno je isté - tá naša rožnavská hvezdáren postupne akoby sa rozplynula... ved dnom 1.7.1996 vznikom Regionálneho kultúrneho strediska v Rožnave Hvezdáren Uránia stratila svoju právnu subjektivitu a bola vclenená do novovzniknutej organizácie, ako najmenšia - tak rozpoctom ako aj poctom zamestnancov. Tak, ako pre ostatné kultúrne organizácie intendantúra nepriniesla nic (alebo) len málo pozitívneho, pre hvezdáren toto obdobie dokonca znamenalo zaciatok úpadku. 1.4.1999 ked zo zákona kultúrne organizácie opät získali svoju právnu subjektivitu a prešli do zriadovatelskej pôsobnosti vtedajšieho Krajského úradu v Košiciach, hvezdáren v Rožnave už nezískala spät svoju právnu subjektivitu a bola zaclenená do organizacnej štruktúry Hvezdárne v Medzeve. Pocet zamestnancov sa radikálne znížil, ci už to bolo odchodom na starobný ci predcasný dôchodok, alebo dobrovolným odchodom zamestnancov. Prícina? Môžeme len hádat... Tento organizacný a personálny stav trval vyše desat rokov a zrejme mnohým vyhovoval, a to aj napriek zmenám v systéme riadenia, kedže vznikom samosprávnych krajov dnom 1.4.2002 všetky kultúrne organizácie prešli do zriadovatelskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja. Akákolvek polemika o tom, preco dlhé roky hvezdáren patrila pod Medzev a ci to bolo dobré alebo zlé, je zbytocná. Predsa dobré fungovanie organizácie nepredurcuje vzdialenost sídla.

Súcasnost
O tom, že pre rožnavskú hvezdáren bolo obdobie od roku 1996 po súcasnost takmer likvidacné, hovoria fakty: do objektu vrátane budovy, kupoly, ale ani do pozorovacej techniky nebola poskytnutá takmer žiadna investícia. Stav hvezdárne (technický, morálny a personálny), v akom ju Gemerské osvetové stredisko - na základe uznesenia Zastupitelstva Košického samosprávneho kraja c. 524/2008 zo dna 27.10.2008 s úcinnostou od 1.1.2009 - prevzalo do správy majetku je viac než žalostný. Chýbajúca alebo neúplná pozorovacia technika, nefunkcné dalekohlady, niekdajšia pýcha hvezdárne refraktor Zeiss už ani v inventárnom zozname sa nenachádzal... Co je ale najsmutnejšie - vyrastala nová generácia mladých rožnavcanov, ktorí ani o tom nevedia, že v ich meste je hvezdáren!
V tejto situácii je úloha Gemerského osvetového strediska síce lahko identifikovatelná a jasná, a to aj napriek tomu, že roky 2009-2010 sú poznacené celosvetovou financnou krízou, a východ Slovenska obzvlášt. Našou prvoradou úlohou je aspon scasti vzkriesit zašlú slávu niekdajšej Hvezdárne Uránie - opät doširoka otvorit brány hvezdárne pre verejnost, najmä však pre mladých. Pokracovat v popularizácii astronómie formami prednášok, pozorovaní, sútaží, klubovej cinnosti, identifikovat a vytvárat vhodné podmienky pre amatérskych astronómov, opravit pozorovaciu techniku, sfunkcnit strešný mechanizmus na kupole, zakúpit moderný prenosný dalekohlad, atd, atd. Táto úloha je síce nárocná a dlhodobá, máme však základy, na ktorých sa dá budovat. Noví ludia, nové myslenie, nové výzvy ale predovšetkým obrovská chut pracovat s ludmi a pre ludí. Dôležité je aj to, že verejnost nestratila záujem o astronómiu, ani o rožnavskú hvezdáren, o com svedcia naše doterajšie vysoko navštevované aktivity.
Nuž, a nové dalekohlady a zatekajúca kupola? V túto chvílu na ich riešenie nepoznáme konkrétnu odpoved, ale... dúfame, že financná kríza sa raz tiež skoncí a turbulencie spolocenské, politické ci iné... na dlhé roky obídu našu hvezdáren!

Zdroj : http://astro.gos.sk

Areál rožnavskej hvezdárne je v letných mesiacoch využívaný ako letné kino. Aktualny program najdete v kalendari : http://www.gos.sk/page15/page15.html .

Hvezdáren na wikipédii :
http://sk.wikipedia.org/wiki/Gemersk%C3%A1_hvezd%C3%A1re%C5%88_Ro%C5%BE%C5%88ava

Cache:
Je to malá klasická lock-lock škatulka. Prosím, po zalogovaní patricne zamaskovat ;)

Parking je možný pri nemocnici, je to ale platené parkovisko (0,40€/hod, pondelok-piatok 6:00 – 14:00, inak free) – a v danej dobe dost plné. Zaparkovat auto môžete aj nedaleko hvezdárne alebo pri vodohospodárskom objekte.

Additional Hints (No hints available.)