Míľniky štátneho cestára
EN: Traditional highway cache, describing the history of Slovak construction of highways. Enjoy it!
"Pozemné komunikácie ovplyvňujú hospodársky život, životnú úroveň a prispievajú k rozvoju spoločenstiev, dávajú impulzy v civilizačnom procese." Fridrich Engels: Postavenie robotníckej triedy v Anglicku, Bratislava 1954, str. 42
Diaľničné skrýše sú síce vo šeobecnosti zatracované a geokomunitou zaznávané, ale nás na cestách vždy potešia, pokiaľ nie sú umiestnené priamo v palebnej línii. Okrem toho, že si na odpočívadle môžete natiahnuť unavené nohy a dať kávu, aj tieto miesta majú svoju minulosť, ako napríklad slovenský Stonehenge na Červeníku, rovnako ako má zaujímavú históriu aj samotná výstavba diaľnic na Slovensku.
O výstavbe diaľnic v Československu sa začalo na vládnej úrovni diskutovať už v roku 1935, kedy padol návrh veľkopriemyselníka Tomáša Baťu na vybudovanie "národní silnice, páteře republiky, spojení východu se západem". Prvé skutočné práce, konkrétne zahajovací výkop, sa začali 2. mája 1939, kedy sa začala budovat os československej diaľničnej siete, tzv. protektorátna diaľnica, vedúca z Prahy do Brna. Po oslobodení nášho územia hrdinskou sovietskou Červenou armádou prišli ku nám tažké časy a v roku 1948 sa po štátnom prevrate výstavba diaľnic spomalila a v roku 1950 sa definitívne zastavila. V roku 1960 robotnícka trieda, vedená všeobecne milovanou KSČ, pri pravidelnom sčítaní dopravy na svoje veľké prekvapenie zistila, že napriek všetkým svojím snahám o zamedzenie hospodárskeho a akéhokoľvek iného rozvoja intezita dopravy v republike mnohonásobne stúpla. Svojím operatívnym prístupom a rýchlym konaním už sotva po 12 rokoch, v roku 1972, začala výstavbu novej komunikácie na Slovensku úsekom Bratislava - Senec, ktorého 16800 metrov stavali 4 roky. Do Trnavy sa dopracovali o dva roky, do Hlohovca o dalšie štyri roky a stavba trvá dodnes. Ako celý slovenský národ vie, pôvodne plánované spojenie z roku 1935 medzi Bratislavou a Košicami má stále svoje medzery.
Zdroje: Stanko; Kolektív autorov: Cesty a diaľnice; V. Lídl: Poslové zapomenuté budoucnosti; Cestná databanka SSC
Diaľničná séria "Míľniky štátneho cestára":
D1.1 Triblavina 18 km BA-ZA
D1.2 Triblavina 18,5 km ZA-BA
D1.2 Čataj 35,5 km ZA-BA
D1.2 Cervenik 67,5 km ZA-BA
D1.1 Cervenik 68,5 km BA-ZA
Listing edited:10.7.2013, 27.12.2014