Skip to content

Platanova alej Multi-Cache

Hidden : 1/7/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato jednoducha multicache ta zavedie na platanovu alej, ktora lemuje chodník medzi oboma piestanskymi mostami na lavom brehu Vahu.

Platanova alej

Prosím, prineste si svoju ceruzku....keby náhodou vzala roha....a hlavne preto,
lebo je dôležitou pomôckou!!!!!




Uvedene suradnice vas privedu na zaciatok platanovej aleje, na priecelie kolonadoveho mosta od kupelov. Suradnice finalu ziskas, ked zistis

pocet platanov v aleji - cislo XX .


Final : N 48° 35. ABC´ E 017° 50.DEF´

A=X-3     B=X-2    C=X+2    D=X-1     E=X-4     F=X+5

Tretie miesto pre skrýš a zmena postupu vypoctu, lebo na pôvodnom prvom i druhom mieste ju začali rybari usilovne likvidovať.

Štvrté miesto.Teraz je keska umiestnená na ďalšom mieste v úplne novom prevedení vzhľadom na prebiehajucu rekonštrukciu mosta. Je to dost zamuglene miesto, prosime, budte opatrni.


Parkovanie :
a/ Na kupelnom ostrove /vjazd na zaciatku obce Banka/
b/ Parkovisko pri Krajinskom moste




     Spominat Piestany a ich skvost - kupele, bez mena Alexander Winter a jeho synov Ludovita a Imricha, nie je mozne. Ved bez Winterovcov Piestany take ake su dnes, by nikdy neboli. Prave oni vytvorili jeden z najpozitivnejsich pripadov podnikania na Slovensku v 20. storoci. Patri k nemu aj charita, velkolepe verejne projekty, podpora kultury, zalozenie muzea, sportovisk, aleji, parkov, vydlazdenie blatistych ciest a chodnikov, ci kanalizacia. Zanechali nadherne, dnes historicke budovy liecebnych domov a hotelov, centrum mesta, vyznamne budovy ako je posta, skoly, vybudovali nabrezia, protipovodnove hradze, mosty, parky, golfove ihrisko, kupalisko Eva.....a vela dalsich zaujimavych objektov a krasnych miest.



     Meno Ludovita Wintera (1870 -1968) sa spaja i s touto cache. Chceme vam ukazat prekrasnu platanovu alej na nabrezi Vahu, ktora spaja dva mostne architektonicke skvosty - Kolonadovy most a Krajinsky most, ktore urcite pri hladani neobidete.



     L. Winter poziadal o vypracovanie planu mosta tak, aby spajal obec Banka s mestom, a aby sa pritom dotykal i kupelneho ostrova 200 metrov od hotela Thermia. Mal sa tym nahradit nevyhovujuci stary dreveny pontonovy most, ktory bol nadaleko Penzionu Benatky v blizkosti Hotela Thermia. Nakoniec sa vsak most postavil na zaklade dalsich rokovani az 500 metrov od hotela a to s vybudovanou zvlastnou cestou spajajucu most s hotelom. A tak vzniklo toto zaujimave nabrezie, medzi mostmi, s chodnikom a cestou, medzi ktorymi vysadili platany. Touto platanovou alejou je prijemna prechadzka v kazdom rocnom obdobi. Konare platanov so svojimi gulatymi plodmi sa sklanaju ponad chodnik hlboko az k vode a vytvaraju akysi prijemne tieniaci tunel, ktory chrani chodcov pred slnkom a vetrom. Toto bolo vlastne vzdy prvoradym cielom pana Wintera - urobit vsetko pre pohodlie pacientov. Povodne mal v plane toto nabrezie urobit kryte ako kolonadovy most. A vtedy ani netusil, ze vlastne dal zaklady krasnej, prirodnej krytej ceste popod platany z Krajinskeho mosta po Thermiu.

     Kolonadovy most, narodna kulturna pamiatka - je najdlhsim krytym mostom na Slovensku. Vznikol taktiez na objednavku Ludovita Wintera v rokoch 1930-1933. Je pren typicka socha barlolamaca z bronzu, ktora stoji na zapadnom prieceli mosta. Osadili ju tam hned po dokonceni mosta v roku 1933. Na moste je i dalsie umelecke dielo a to lepty do skla „PIESNE DETVY“ a „NA SALASI“. Su zhotovene podla navrhu akademickeho maliara Martina Benku. Vytvorili ich vsak az v prazskej ryteckej umeleckej skole. Malokto vsak vie, ze tieto lepty, co sucasne vidime, nie su originaly. Zhruba pred desiatimi rokmi originaly vybrali a odniesli do muzea, nakolko je ich hodnota velmi vysoka a vandalizmu padaju za obet kazdu chvilu nejake sklene tabule na moste. Je vsak zazrak, ze tie originaly tam tolke roky vydrzali bez ujmy. J Teraz su tam velmi identicke kopie , ktore su na nerozoznanie od originalov.
Dalsou zaujimavostou su latinske napisy na prieceliach mosta. SALUBERRIMAE PISTINIENSES THERMAE (Najuzdravujucejsie piestanske kupele), ktory je vlastne nazvom oslavnej basne od Adama Trajana z roku 1642 a na opacnej strane mosta od kupelov si mozno precitat biblicky vers SURGE ET AMBULA (Vstan a chod) z Matusovho evanjelia.
Most znicili ustupujuce nemecke vojska 2. aprila 1945 o 7 hodine rannej. Opravili ho az po 11 rokoch /1956/.

     Krajinsky most vyhodili hned na druhy den v noci z 3. na 4. aprila 1945 . Po rekonstrukcii ho doplnili o stavidlo na stabilizaciu hladiny obtokoveho ramena Vahu. Most je tiez kulturnou pamiatkou, postaveny v rokoch 1930-1931. Je dielom autorskej dvojice J. cincera - I. Grebenik, ktore patrilo v dobe vzniku k najodvaznejsim mostnym konstrukciam v cesko-Slovensku.
V poslednej stvrtine minuleho storocia priclenili na strane od kolonadoveho mosta ocelovu lavku pre pesich a nasledne zosilnili vesadlovu konstrukciu ocelovymi lanami.


Zaujimavostou je, ze mosty vznikali naraz v roku 1930, poskodene nacistami boli tiez takmer naraz v aprili 1945....

Dufajme, ze sa dockaju aj rekonstrukcie - naraz.

  



     Region Piestan patri v ramci Slovenska medzi najteplejsie klimaticke oblasti. Poloha uzemia na rozhrani Panonskej niziny a Zapadnych Karpat, jeho geologicka stavba a klima vytvorili predpoklady pre druhovu rozmanitost flory. Hojne zastupenie tu ma i platan javorolisty. Je to opadavy, mohutny strom, dorastajuci do vysky 40m, s kosatou gulovitou korunou s priemerom 35m. Obvod jeho kmena moze dosiahnut az 6m. Ma zaujimavu ozdobnu - odlupujucu sa koru. Na mladych stromoch je hladka, neskor je viacvrstvova, zlozena z pestrych zelenozltych, modrobielych a hnedych platov. Odlupuje sa vo vacsich, nepravidelnych kusoch, co sposobuje charakteristicku skvrnitost kmena, cim sa vytvara na kmeni a hrubych konaroch typicka flakata kresba. Netrpi chorobami a doziva sa veku az 600 rokov. Po odkvitnuti sa tvoria plody - nazky, ktore su usporiadane do dvoch az troch gulovitych hnedych, pichlavych hlaviciek. Suche gulate plody visia na dlhych stopkach na strome celu zimu.

    

Prehliadku platanovej aleje zacneme pri vychodnom prieceli kolonadoveho mosta, nedaleko kupelneho hotela v secesnom style Thermia Palace, postavenom v roku 1912.

    

Zelame prijemnu prechadzku platanovou alejou v kazdom rocnom obdobi.


> >Na tomto výbežku pod mostom bola povodne uložena takato krabka,

rybari ju stale ničili, tak sme ju presunuli na opacnu stranu mosta. No aj tam ju znicili, tak sme ju premiestnili na most na menej atraktívnejšie miesto, na mieste za chrbtami rybarov - v podobe chlpatého pavuka číhajúceho v prítmí kúta konštrukcie na nič netušiaceho kešera.... a ked sa kešer nepotešil, aspoň si dobre zareval....Nova verzia je ale fakt uplne ina, no dufame, že potesi a hlavne už konečne vydrží.......


Táto keška bola nominovaná na Slovak GeoAwards 2014


Additional Hints (Decrypt)

FX: ib iýšxr 1,8z, qbceniaá manpxn, fgep qb qvrexl cnyvpxh RA: 1,8 z, Ebnq fvta, ubyr - tniry

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)