Skip to Content

<

Plzen – zst. Jizni predmesti / South Station

A cache by funebrak & stara matka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 2/11/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Keš je venována všem, kterí tudy každodenne dojíždejí do škol a do zamestnání, kterí mají rádi železnice a rádi jezdí vlakem, a kterí fandí dobré architekture (staré i nové) a dobré kulture.

POZOR, AŤ NEZTRATÍTE MAGNET!!! PROSÍME LOVIVŠÍ KACERY, ABY VRACELI KEŠKU OPATRNĚ ZPĚT A NA SPRÁVNÉ MÍSTO. DÍKY.

[EN]
The cache is dedicated to everybody when pass every day commute to work and school, everybody when love to railroads and love to travel by train and also to everybody those when are fans of good architecture (old and new) and good culture.
Please, search for cache very discreetly (recommended at night), because place is often frequented by geomuggles. Thanks.

Historie
Zastávka Jižní predmestí byla na železnicní trat Plzen–Cheb a Plzen–Domažlice umístena v letech 1903–04 a puvodne se jmenovala Ríšské predmestí. Jako první byla zbudována secesní výpravní odjezdová budova v západní cásti nástupište. Stanici si velmi rychle obyvatelé Ríšského predmestí oblíbili. Mimo jiné sloužila už tehdy také jako vlecka do Skodových závodu. V letech 1919–21 byla postavena východne od silnicního mostu druhá, príjezdová výpravní budova podle projektu R. Buriana ve stylu novorenesance. V roce 1945 byla stanice prejmenována na dnešní Jižní predmestí, behem let však postupne obe budovy chátraly, i když trat i stanice svému úcelu sloužily stále.Staré pohlednice z pocátku 20. století. Na první ješte není úplne hotovo, na druhé již i celá Hálkova ulice.
Old postcards from the early 20 century. At first it is not yet completely done, and at second it is completely done, including Halkova street.


Novejší, východní budova, dostavená ve 20. letech 20. století (soucasné foto po rekonstrukci).
Newer, East Building, completed in the 20th years of the 20th century (contemporary photo after reconstruction).

Soucasnost
Na prelomu 80. a 90. let byla pro cestující opravena novejší, východní budova a západní, architektonicky cenejší, byla uzavrena, hrozila jí demolice a postupne byla vybydlena a nicena. Naštestí ji zachránil nápad na vytvorení kulturního squattu Moving Station. Od té doby ji má v pronájmu spolecnost Johancentrum, která neustále usilovne hledá peníze na její revitalizaci a porádá zde mnoho ruzných alternativne-kulturních akcí. V roce 2006 byla také zahájena rekonstrukce dopravne nevyhovujícího mostu. V rámci rekonstrukce byla na východní strane fungující stanice zbudována podle návrhu architekta Martina Kondra nová lávka pro peší a cyklisty. Projekt byl následne zpracováván v Atelieru Soukup s.r.o. Zastávka železnice je stále funkcní a v soucasnosti zde projíždejí vlaky CD a.s. na tratích 170180 a snad se také dockáme na trati Plzen–Domažlice vlaku spolecnosti Regiojet a.s..
A kdo chce vědět, co zrovna pojede okolo pri lovu, má možnost zde – ODJEZDY nebo PRIJEZDYNová lávka pro peší a cyklisty podle návrhu architekta Martina Kondra.
New footbridge for pedestrians and cyclists, designed by architect Martin Kondr.

Budoucnost
Veríme, že úspech Plzne v souteži o Evropské hlavní mesto kultury bude konecne duvodem k zahájení rekonstrukce západní budovy a její skutecné premeny na multifunkcní kulturní zarízení soucasného umení a predevším centrum pro nezávislé alternativní projekty z oblasti performing arts a výtvarného umení, ale také centrum komunitne orientované sociální práce, o což se Johancentrum snaží již více než 10 let. V prestavené a rekonstruované budove budou upraveny prostory víceúcelového divadelního sálu a výstavních prostor a pristaveny prostory pro tvurcí dílny a ateliéry.Vizualizace nových návrhu pro revitalizaci západní budovy jako multikulturního zarízení.
Visualization of the new proposal for the revitalization of the west building as a multicultural device.

V této stanici probíhala v letech 2012–2015 velká rekonstrukce a modernizace kolejového koridoru. Ta není ještě zcela dokončena, ale provozu stanice a snad i keše už nic nebrání.

POZOR pri odlovu na mudly a mudlozeleznicare. A hlavně na veškeré zvědavce. Na jižáku se odehrává i mnoho kulturních akcí, takže budte opatrní, at schránka ještě dlouho vydrží.
Je to velmi rusne misto (proto vyšší obtížnost), takze pri odlovu vlastne pozor na vsechno.
V noci nebo brzy ráno o víkendu je tu snad trochu klid :-) když zrovna nejede vlak.
Vracejte zpet opatrne, ve stejné pozici, at se neztratí :-(


Kes najdete na bezpecném míste, rozhodne není treba vstupovat do kolejište, do silnice, ani na jiná nebezpecna mista. Dekujeme za opatrnost a ohleduplnost, aby si užili i další kaceri.

POZOR! Dne 6. 6. 2015 DOŠLO KE ZMĚNĚ UMÍSTĚNÍ A SOUŘADNIC. KRABIČKA JIŽ NĚKOLIKRÁT ZTRATILA, SNAD TED VYDRŽÍ O CHVILKU DÝL.


PS: Tato keška je již třetí krabičkou, věnovanou Jižnímu nádraží. Doufáme, že bude mít delší život, než její souputnice GC2P1HZ či předchůdkyně GC10C3F. Rozhodne jsme se po nikom nechtěli opičit. Tohle nádraží si určitě kešku zaslouží. Chovejte s k ní tedy ohleduplně. Díky.


Zdroje: www.facebook.com-2, www.facebook.com-3 www.kondr.cz, www.panoramio.com, www.valbek.cz, www.plzen2015.net.

Additional Hints (Decrypt)

PM: zntarg / Xvaqre Fhecevfr
RA: zntarg / Xvaqre Fhecevfr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

2,200 Logged Visits

Found it 2,122     Didn't find it 25     Write note 24     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 9     Owner Maintenance 9     Update Coordinates 3     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 69 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.