Skip to Content

<

Desna Sumava a Starej (bludnej) koren

A cache by PaWcz & Pidalky Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/30/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pokud radi bloudite po horach, nebojte se dostavenicka s bludnym korenem
Pobliz Jizniho vrcholu Svetle hory ( 1 082 m, vedlejsi vrchol) ceka na zbloudile kacery dalsi poklad Desne Sumavy.


Tady by mel byt vyskovy profil trasy...

TOTO JE JEDEN Z POKLADU DESNÉ SUMAVY

Dieser Schatz gehört zur Serie „Desna Sumava“ (Grauenvoller Böhmerwald)

Informationen in der deutschen Sprache sind am Ende des Listings zu finden.

 O BLUDNÉM KORENU

Na Švajglových Ladech kdysi bydlel mladý sklár Lukáš Frietberger. Svému remeslu byl vyucen teprve krátce, proto pracovával tvrde celý den až dlouho do noci, aby se co nejvíce ve svém umení zdokonalil.

 

Lukáš byl mládenec jak se patrí – pilný, hodný, poctivý a pracovitý. Jedinou jeho nectností byla nechut k rannímu vstávání. Vždy se dlouze prevaloval v perinách a poživacne se oddával slastnému snení. Jenže co cert nechtel, ráno co ráno se neslo okolím zvonení z kaplicky, které vždy zabloudilo i do Lukášovi svetnice. A tak mladý sklár zacínal každý den rozmrzele, se spoustou britkých slov na jazyku.

 Tady by mela byt ilustrace...

Cas Lukášovi díky práci rychle plynul. Barevný podzim vystrídala dlouhá a mrazivá zima, po které zavítalo na Švajglova Lada dlouho ocekávané jaro. Mladý sklár se za tu dobu zdokonalil ve svém remesle natolik, že ho mistr sklárské dílny poveril samostatnou prací. Mel za úkol vyrobit pekné zdobené piksly, jaké používali horalové na brizil.

 

Mladík vzal svuj úkol velmi vážne a hned po snídani vyrazil do lesa, aby zde nacerpal inspiraci a námety pro svou práci. Protože si jednou za cas také rád zavdal šnupacího tabáku, vytáhl svou pikslu, prvotní pokus svého snažení. Na hrbetu ruky si udelal dve hromádky a natáhl do nosu. Jenže bavorský tabák mel takovou sílu, až prinutil Lukáše kýchnout. Ve stejnou chvíli zavadila sklárova noha o koren, který se mu zákerne postavil do cesty. Sotva se mladík posbíral ze zeme, zjistil, že neví, kde vlastne je.

Asi jsem nekde špatne odbocil, pomyslel si. Rozhlédl se kolem sebe, ale nepoznal ani parez ani šišku pod borovicí. Zkusil se tedy vydat po nejbližší pešince, jenže cesta ubíhala stále dál a nikde nebylo videt jejího konce.

 

Po nekolika hodinách marného putování se zacínalo smrákat. Lukáš už byl celodenní chuzí natolik znaven, že si sedl do mechu, oprel se o kámen a prospal tak celickou noc.

 

Ze snení ho vyrušily až známé zvuky. Sklár si chvíli myslel, že je zase u sebe v chalupe, lec když se rozhlédl, vzpomnel si, že leží v lese a je docista ztracený. Zvuky, které se nesly lesem však mladík dobre znal. Bylo to zvonení z kaplicky, které vždy tak bezbožne proklínal. Dnes poprvé poslouchal zvon s radostí a nechal se jím vést až do vsi. Nebyla daleko, sotva pet set sáhu od míst, kde nocoval. Od tech dob se už Lukáš  nikdy na zvony nehneval. Dokonce je cas od casu vyobrazil i na piksly, aby jim tak podekoval za vyvedení z lesa.

 

A jakto ze tehdy mladý sklár zabloudil? Inu, zakopl prece o bludný koren...

 

Jste na stope šumavským skrítkum? Uvnitr cache naleznete další šlápoty, které Vás dovedou o kus blíž k velkému pokladu.

Nedarí se vám zabloudit na to správné místecko? Nevadí, horští skrítci zanechali poblíž cílových souradnic i další otisky svých tlapicek. Stací se porozhlédnout v okruhu 15 metru.

banner

PÁR DOBRÝCH RAD NA ZÁVER

* Na lov mužete vyrazit klidne vlakem. K železnicní stanici v Lipce to nikdy nebudete mít dále než dve hodinky pohodové chuze.
* Motorizovaní lovci si pro ustájení svých oru mohou vybírat hned z nekolika parkovišt. Kdo má k dispozici víc vozidel, udelá nejlépe, když jedno približovadlo zaparkuje ve Slatine (první poklad Desné Šumavy je odsud co by kamenem dohodil) a druhý kocár odstaví na Šindlove. Lovci s jediným povozem mohou rozbít základní tábor uprostred celé cesty, ve Švajglových Ladech.
* Horští skrítci rádi chodí mimo znacené trasy. To neznamená, že se k pokladum nelze dostat po cestách, jen je budete muset najít.
* Náruživí cyklisté musí pocítat s tím, že na radu míst budou muset dojít po svých, prípadne kolo vést.
* Chcete-li si dát dostavenícko se všemi obyvateli Desné Šumavy, nepotrebujete být vrcholový turista. Celá cesta od první cache až k výchozím souradnicím letterboxu merí o píd víc než 15 kilometru a nastoupáte behem ní zhruba 500 výškových metru.
* Putování Desnou Šumavou zvládnou i deti, zvlášt pokud si cestu rozdelíte do dvou dnu. Možností k prespání najdete v okolí dost.
* Možná Vás pri pohledu na mapu vydesí, že na trase Desné Šumavy chybí hostince. Bohužel je tomu tak.
* Pokud zatoužíte po obcerstvení, mužete se po ceste napojit cerstvou vodou u pramene Volynky, prípadne u studánky ve Švajglových Ladech.
* Poklady Desné Šumavy neleží na území národního parku. Zabloudit byste nemeli ani do žádné rezervace. Mejte však na pameti, že se pohybujete v chránené krajinné oblasti.
* Pokud nebudete mít lovení dost, mužete si cestu drobet zkomplikovat odlovem dalších pokladu v okolí.

 

Momentka ze Sumavy

Cache befindet sich in der Nähe des Berges mit dem Namen Nad Smržem(1 069).Es wurde weiterem Gespenst des Böhmerwaldes gewidmet-dem Irrwurzel.

Die Sage ist nur in der tschechischen Sprache verfügbar.

 

Sind sie auf der Spur des Schatzes mit dem Namen  „Grauenvoller Böhmerwald“?Im Cacheinerren finden sie Spuren, die sie viel näher zur Behausung der Bergelfs, die diesen Schatz überwachen.

Sie können die Cache nicht finden?Das macht nichs, die Bergelfs hinterliessen in der Nähe der Finallkoordinate auch weitere Spuren ihrer Pfoten.Es reicht sich im Umkreis von 25 km umzuschauen.

 

Mehrere Tips zum Schluss

* Motorisierte Jäger können gleich mehrere Parkmöglichkeiten ausnutzen. Im Falle das man mehrere Autos gleichzeitig zur Verfügung hat, kann ein Auto in Slatina parken(waypoint PARK01), das zweite dann in Šindlov(waypoint PARK03). Die Jäger nur mit einem einzigem Wagen können den Basislager in Švajglova Lada(waypoint  PARK02) etwa in der Mitte der ganzen Route aufbauen.
* Zum Cachen sie auch die Bahn benutzen. Bis zur Eisenbahnstation in Lipka ist es von allen Punkten der Serie nicht länger als  2 Stunden zur Fuß entfernt.
* Die Bergelfs gehen gerne außerhalb der markierten Wege. Das heisst aber nicht, daß es zu den Schätzen nicht möglich durch die Waldwege zu gelangen, man muß sie nur finden.
* Radfahrer müssen damit rechnen, daß sie and vielen Orten nur zu Fuß zum Schatz kommen, oder das Rad nur führen können.Es ist nicht notwendig ein Hochleistungswanderer zu sein, um die ganze Serie zu absolvieren. Die ganze Route ist etwas mehr als 15 km lang und dabei überwinden sie etwa 500 m über den Meeresspiegel.    
* Es ist nicht notwendig ein Hochleistungswanderer zu sein, um die ganze Serie zu absolvieren. Die ganze Route ist etwas mehr als 15 km lang und dabei überwinden sie etwa 500 m über den Meeresspiegel.
*

Beim Ansehen der Karte können sie erschrocken sein, daß es an der Route des „Grauenvollen Böhmerwaldes“keine Gasthäuser zu sehen sind. Es ist leider so.

Falls sie Erfrischung  aufsuchen möchten, können sie während der Wanderung   mehere Brunnen(siehe waypoints) aufsuchen.

* Die Schätze des „Grauenvollen Böhmerwaldes“ liegen nicht auf dem Gebiet des Nationalparks. Beachten sie Bitte die Tatsache, daß sie sich auf dem Gebiet des Naturschutzgebietes befinden.
* Wir wünschen Euch ein angenehmes Cachererlebnis.

 

Additional Hints (Decrypt)

Nm b gbub fceniarub oyhqarub xberan mnxbcarf, cbmanf.
Qvr Veejhemry ung hagre qrz Uhg...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

417 Logged Visits

Found it 410     Write note 6     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 36 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.