Skip to content

MHD Teplice 7 - Vozovna BONUS Mystery Cache

Hidden : 9/1/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Význam a poslání městské hromadné dopravy

Městská hromadná doprava se v poslední době stala v Teplicích mezi lidmi námětem mnoha polemik. Jedni jsou se současným stavem nespokojeni, jiní ho považují za normální. Otázkou ovšem zůstává, zda si každý dokáže uvědomit skutečný význam MHD. Zda se zamyslí nad efekty, které MHD přináší.


Trolejbusům předcházely tramvaje…

Teplickou MHD zahajovala před více než 100 lety elektrická pouliční dráha. Vznikla z podnětu tehdejšího majitele teplického panství, šlechtice knížete Alfonse Clary Aldringena. Slavnostní chvíle v Teplicích nastaly 25. července 1895, kdy byla tramvajová doprava zprovozněna prvním úsekem od hlavního nádraží na dnešní Benešovo náměstí.

Teplice se tak po Praze a Brně staly třetím městem na území České republiky, které získaly elektrickou tramvaj. Prvenství však dosáhly tím, že šlo v případě Teplic o dráhu na úzkém rozchodu jednoho metru.

Na nutné rekonstrukce, však stále více chyběly peníze, a tak bylo bohužel rozhodnuto o cílené likvidaci celé tramvajové sítě. Postupně byly rušeny všechny tramvajové úseky a jako poslední zbyl úsek od městských sálů, přes Novosedlice do Dubí. Zde vyjela tramvaj naposledy o půlnoci 31. ledna 1959, čímž se podařilo celou tramvajovou síť po 64 letech dokonale zlikvidovat…

Spolu s tramvajemi jezdil i autobus

Autobusy na Teplicku se objevily v roce 1912 kdy Teplická elektrárenská a malodrážní společnost, a.s. získala koncesi k provozování dvou linek z Teplic do Drážďan přes Cínovec a přes Komáří vížku; o délce trvání provozu nejsou žádné zprávy. Za počátek pravidelné dopravy lze pokládat rok 1925, kdy vznikly linky Teplice – Bílina a Teplice – Košťany – Hrob.

Po nuceném předání autobusů nově vzniklému ČSAD v roce 1948 zbyly v dopravním podniku 2 autobusy.

V roce 1953 získal Dopravní podnik města Teplic šest nových autobusů, takže mohly být zřízeny linky:
A Šanov - hlavní nádraží - Horská Bystřice
B Městské sály – Proboštov
C Řetenice – Újezdeček
D Trnovany - Sobědruhy

V podstatě se jednalo o doplňkové linky, navazujících na trať elektrických drah. Celkový park městských autobusů činil tehdy pouze 8 vozidel.

V roce 1953 dána do provozu druhá kolej na vnitroměstské části elektrických drah, čímž došlo k jisté modernizaci a možností nasazovat větší počet tramvají, nová koncepce rozvoje městské hromadné dopravy ovšem stanovila urychleně zavádět nekolejovou dopravu a pouliční tramvaj postupně likvidovat. Tím získaly autobusy novou perspektivu.

Avšak právě tuto etapu poznamenaly dvě tragické dopravní nehody, které se udály v březnu a listopadu 1955 vždy na stejném místě – na chráněném železničním přejezdu v dubské ulici. Obě tehdy zavinili zaměstnanci ČSD hrubým porušením předpisů. Při havátiích zemřelo 20 lidí a 19 jich bylo velmi těžce zraněno. Mezi cestující veřejností tak vznikla velká nedůvěra k autobusovým linkám. Osudný přejezd musel být poté uzavřen a vybudoval se podjezd ve vedlejší ulici.

Tramvaje byly vystřídány za trolejbusy

V roce 1950 bylo rozhodnuto dát lázeňskému městu Teplicím již třetí dopravní prostředek, který tehdy s oblibou zaváděla některá větší či lázeňská města - trolejbusy. Ty poprvé vyjely do teplických ulic v létě roku 1952 na okružní linku číslo 11, aby navázaly a doplnily hlavní páteřní trať elektrických drah.

Po určité stagnaci se od osmdesátých let v Teplicích začaly stavět nové trolejové trati a obměnil se vozový park. V závěru 20. století se přiostřily diskuse o tom, zda by se z čistě ekonomických důvodů neměly trolejbusy raději zrušit.

Další nadějná zpráva pro trolejbusy v Teplicích pak vyplynula z červnového jednání teplického zastupitelstva v roce 2005, kde bylo konstatováno, že trolejbusy zřejmě v Teplicích zůstanou i nadále alespoň v takovém rozsahu jako doposud. Aby však mohly spolehlivě a bezpečně plnit svoji funkci, musí dojít v nejbližších letech k obnově jejich vozového parku. Obnova je v posledních letech prováděna každoročně.

Lanová dráha

Padesátá léta se zapsala do historie městské hromadné dopravy v Teplicích hned na několika frontách. Na jedné straně se usilovně budovalo a vznikaly smělé plány a prognózy, ovšem na straně druhé se zase mnoho věcí pokazilo, pňčemž docházelo k nesmyslným změnám a nedozírným škodám. Zločinem přímo technickým a ekologickým se stalo rušení elektrické úzkorozchodné malodráhy a její nahrazování provozem autobusovým. K těm lepším nápadům pak patřilo vybudování lanové dráhy.

Dnešní veřejnost už asi sotva něco ví o tom, že stavbu sedačkové lanové dráhy z Bohosudova na Komáří vížku - horní konečná lanovky je označována jako Kněžiště (808 metrů nad mořem), prováděl Dopravní podnik města Teplic. Zemní práce probíhaly na počátku padesátých let za velmi těžkých podmínek v masivním skalním podloží. Finálním dodavatelem technologické části se stala Transporta Chrudim.

Nová lanovka zahájila provoz v roce 1952 a svou délkou 2 348 metrů patřila vůbec svým druhem mezi nejdelší v Evropě. Převýšení od spodní nástupní stanice v Bohosudově do horní na Kněžišti pak činilo 482 metrů.

Avšak naděje, které se do lanovky vkládaly, se nesplnily. Brzy po zahájení se začaly projevovat značné konstrukční poruchy a vázla také dodávka elektrické energie, takže první rok provozu lanovky zůstal ztrátový. A tak se už v roce 1953 na ministerstvu dopravy rozhodlo lanovou dráhu Dopravnímu podniku města Teplic odejmout a předat ji jako hlavnímu provozovateli ČSD.

V 80. letech proběhla částečná rekonstrukce dráhy. V letech 1982 a 1983 byla zmodernizována strojovna, mezi lety 1986 a 1988 proběhla výměna kladkových baterií. V roce 1996 byla lanovka zprivatizována a v součastnosti je provozovatelem lanové dráhy společnost Sport Krupka.


KEŠ

Na uvedených souřadnicích keš nehledejte, ty by vás zavedly přímo do vozovny MHD.
Vaším úkolem je projet se MHD nebo použít geovozidlo, kolo případně si dojít pěšky na níže uvedené keše:

MHD Teplice 1 - Nova Ves
MHD Teplice 2 - Prosetice
MHD Teplice 3 - Panorama
MHD Teplice 4 - Retenice Tolsteho
MHD Teplice 5 - Anger
MHD Teplice 6 - Somet

Dbejte zvýšené pozornosti - bude Vás čekat hodně mudlů!

Všechny krabičky jsou označeny písmenem a číslicí, které potřebujete znát pro získání finálních souřadnic bonusové keše.

N 50° 39.ABC+18 E 013° 50.DEF-220


Aktuální informace o provozu MHD Teplice, jízdní řády | Více historie | Teplická elektrická malodráha

Zdroje:
www.MHDTeplice.cz
Teplický kurýr – č. 23, 9. 6. 1995 strana 10
Teplický kurýr – č. 26, 30. 6. 1995 strana 10
Deník směr – č. 195, 22. 8. 1995 strana 9
Deník Směr – č. 12, 15. 1. 1997 strana 7
Teplické a Ústecké inzeráty – 11/2005
Deník Směr – č. 3, 4. 1. 2006
Arriva Teplice - www.arriva-teplice.cz
www.cs.wikipedia.org
Fotoarchiv Petra Beránka - www.flickr.com
www.iTeplice.cz

Additional Hints (Decrypt)

fybhc p. 6230, uyrqrw nž gnz xnz irqr ynab

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)