Skip to Content

<

Bartosovicka vlecka-zkusebni trat Vagonky Studenka

A cache by hugo48 & johniiik Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/14/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

 

Jednoduchá tradicní keš venovaná dnes již zaniklé vlecce, na které ujela své první zkušební metry skoro všechna vozidla vyrobená ve Vagonce Studenka v druhé polovine 20. století.

Historie

Samotná vlecka vznikla již v roce 1917, jako vlecka do tehdejšího lihovaru v Bartošovicích. Zacínala na suchdolském zhlaví stanice Studénka a koncila v areálu lihovaru, který stál u jihovýchodního kraje Bartošovického rybníka. Její celková délka na pocátku provozu byla 3,5 km a byly na ni tri premostení - to nejvetší na 2,5. km pres reku Odru.

Vlecky se stejne jako hlavní trati na Prerov dotkla i druhá svetová válka. Kdy pri nemeckých náletech byla trat poškozena a most pres Odru dokonce znicen úplne. Hned po válce bylo však vše znovu opraveno do puvodní podoby.

Na konci 50. let spolu se zprovoznením nového vedení trati ze Studénky na Sedlnice a Štramberk, byl  posunut i vjezd na tuto vlecku a to práve až z již zmínené trati (dnešní trat 325). V tomto období skoncil i provoz Bartošovického lihovaru a vlecka prešla pod vlastnictví Vagonky Studenka.

Vagonce se tato trat hodila pro zkoušky nových elektrických jednotek, které se ve Studence zacaly vyrábet. Z toho duvodu byla trat až po most pres Odru celá opravena a hlavne zatrolejována. Samotné trolejové vedení bylo funkcní jen pri zkušebních jízdách a mimo tuto dobu bylo vypnuté. Vlecku bylo možné napájet stejnosmerným i strídavým napetím, což byl na našich tratích a vleckách unikát (spolecne s okruhem v Cerhenicích)! Po všech techto úpravách bylo možné po spojce jezdit rychlostí až 100 km/h, címž se zaradila k nejrychlejším neverejným tratím u nás.

Zkušební provoz

Elektrické jednotky

Jako první se na spojce v roce 1966 zacala testovat nove vyvinutá elektrická jednotka rady SM 487/488 - dnešní rada 460/560 (první obrázek), která se po koridoru pres Studénku prohání dodnes. Pri zkouškách však byla ješte koncipována jako trívozová s jedním elektrickým vozem, jedním vloženým a jedním rídícím (na který se díváme i na obrázku ze zkušební jízdy práve na této spojce). Toto usporádání se však v provozu ukázalo jako nedostacující a proto se od rídícího vozu upustilo a v nynejší dobe jezdí souprava více vozová s elektrickým vozem na obou stranách. Z dalších elektrických jednotek zde byly testovány napríklad i prototypy jednotky 470 – Kraken (druhá foto).

 

 

 

Motorové vozy

Krome elektrických jednotek se po trati ze Studénky do Bartošovic na zkušebních jízdách pozdeji testovaly i vozy motorové. K nejznámejším patrí motorový vuz rady M152 – nynejší 810. Jeho první prototyp byl v letech 1973-74 zkoušen práve na této trati. Ten je zachycen i na dobovém snímku jedné z jeho zkušebních jízd.

Mimochodem druhý prototyp a unikátní vuz (810.002-6) je provozován na trati ze Studénky do Verovic dodnes.

 

 

Soucasnost

Vagonka Studénka tuto vlecku ke zkušebním jízdám využívala až do poloviny 90. let. V nynejší dobe jsou již koleje i trolejové sloupy odstraneny a pozustatky trati pripomínají jen zarostlé náspy, propustky, mnoho mostku, obcasné kilometrovníky, stržený most pres Odru v Bartošovicích ale hlavne stohy betonových pražcu v první polovine vlecky, které nebyly zlikvidovány. Práve v jednom z nich se skrývá i tato keš.

I když je zachováno pouze nekolik metru kolejí v oblouku vlecky soubežne s tratí 325 (viz. foto), na serveru mapy.cz v bližším zobrazení, je vlecka ješte v celé své délce stále zaznacena.

Ke keši

Jedná se o jednoduše ukrytou krabicku typu lock&lock ve velikosti regular o objemu 3,4 litru. Nejlepší prístup je od Bartošovic, viz waypoint. Až ke keši se dá dojet na kole, autem to prosím nezkoušejte, zaprvé nedojedete, zadruhé jste v CHKO! :) Peší i cyklisté se mohou ke keši vydat i z druhé strany (nedoporucujeme, musí se precházet koleje, kde jezdí vlaky až 160 km/h!!!).

Samotná keš je skryta v prvním stohu betonových pražcu od Bartošovic (celkem jich zde je nejméne 10). Nejlépe se ke keši dostanete tak, že na stoh vylezete a na druhé strane zeslezete (na malou mýtinku bez kopriv). Nemusíte se bát, pražcu je zde mnoho a navíc jsou hmotné, takže se neprevrhnou ani samy, ani s vámi :) Pak jen dole stací správne kouknout a keš je vaše. Upozornujeme na možný (a docela pravdepodobný) výskyt kopriv, komáru i klíštat!

Jelikož nechceme, aby byli cacheri otrávení zdlouhavým hledáním, brodením v koprivách a oblézání pražcu, prikládáme fotohint, který je prukazný.

Pokud jste prijeli na kole nebo pešky z Bartošovic a nechcete se vracet zpet, mužete pokracovat stejným smerem, dojedete k zminovaným posledním metrum zachovalých kolejí vlecky, k suchdolskému zhlaví studéneckého nádraží (k nádraží je to ovšem ješte hooodne daleko), nicméne tato cesta je na vlastní nebezpecí, musí se precházet koleje a nebo se vrátit podél koridoru cca 50 metru k chránenému prejezdu a dále pokracovat již po krásné asfaltové ceste do centra Studénky.

V keši naleznete jak dokumenty s železnicní tematikou, tak i nejaké zajímavé casopisy, pokud sami neco zajímavého vlastníte, prineste a darujte/vymente, keš je velká, pojme toho hodne :)

Prejeme príjemnou procházku a pekné pocasí na odlov :)

 

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] I cenžpípu m qehué fgenal (ceryrm) h zýgvaxl
[EN] Ba gur bgure fvqr bs pebbfgvrf (pyvzo bire) arne gur fznyy phgbire

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.