
Tato keš je soucástí prasecí série.
Poznamenejte si bonusové císlo pro získání klíce k bonusové cache.

/i>
Jednou z hlavních surovin pro výrobu klobás je veprové maso. Z ostatních surovin používáme hovezí prední i zadní maso, dále skopové, ale mužeme použít králicí i drubeží maso. Vždy záleží na tom, jaký druh klobásy budeme vyrábet. Jednotlivé druhy masa zpracováváme casto predsolené, a proleželé. Veprové maso funguje u klobásy jako vložka , hovezí maso pak jako spojka neboli prák. Skopové, králicí nebo drubeží maso pak charakterizují vlastní výrobek. Maso, které budeme na klobásy solit, musí být vychlazené , odleželé a nezávadné, jinak znehodnotí chut klobás.
Maso pokrájíme na kostky, nasolíme, necháme obvykle 1-2 dny proležet v lednici, a až pak umeleme na jemno. V mixéru z hovezího masa vymixujeme spojku, do které pridáváme podle potreby vlažnou vodu. Z korení používáme na klobásy obvykle papriku, sladkou i pálivou , pepr, drcený kmín, zázvor, koriandr, nové korení a trený cesnek.

Jako kontaktní mail pro nápovědu prosím používejte :
prase.napoveda@gmail.com
Děkujeme :-)

Domácí klobásy
3kg vykosteného libového veprového masa, 2 kg vykosteného bucku, 0,1 kg soli, 2 utrené stroužky cesneku, polévkovou lžíci mletého pepre, 1,5 polévkové lžíce mleté sladké papriky.
Maso zbavíme žil, úlomku kostí, chrupavek a šlach, nakrájíme na stejne velké, asi 0,5kg velké kusy, vychladíme na teplotu 2 stupne, promícháme se solí, cesnekem a naložíme do sklenené nebo kameninové nádoby, kterou uložíme nezakrytou do chladnicky pri teplote 0-4 stupne na 4 dny. Odleželé maso umeleme na mlýnku s deskou asi 8mm, pridáme korení a dobre promícháme, nejlépe rucne propracujeme.
Hmotu plníme do tenkých cistých strev zbavených vody, a to pevne, aby v ní nezustávaly vzduchové bubliny. Naplnená streva pretocením cleníme na jednotlivé klobásy v délce kolem 15cm, po párech oddelujeme a konec uzavíráme špejlí, prípadne provázkem.
Po naplnení necháme klobásy rozložené asi 2 hodiny pri pokojové teplote, a pak udíme v udírne. Asi pul hodiny necháme klobásy pri malém ohni lehce okourit a osušit, potom zvýšíme teplotu asi na 60 stupnu na 1/2 hodiny. Pak udíme pri 40 stupních, ideální doba uzení v udírne je dva dny.
Krátkodobe skladujeme klobásy v chladnicce pri teplote 0-2 stup, dlouhodobe pouze zmrazením, prípadne sterilací. Klobásy zavešené volne príliš vysychají a stávají se tuhé, casto se i vlivem vzduchovývch bublin kazí.

