Skip to Content

<

Budejce

A cache by zemekoulan Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/07/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Budějovice - královské město na soutoku Vltavy a Malše založené roku 1265
Vše podstatné i méně podstatné si o Budějovicích můžete najít na webu, tak jenom pár zajímavostí, než se pustíte do keše samotné…

znak mesta Ceské Budejovice
Jak Budějce ke svému jménu přišly...

Jméno města se odvíjí od staré osady Budivojovice. V průběhu věků výslovnost a transkripce jména mírně kolísala (v jihočeském nářečí se říká Budej(i)ce), přídomek České se začal objevovat v průběhu husitských válek, původne stejnou měrou v češtině i němčině (Böhmisch Budweis) a v čistě územním smyslu. Od poloviny 18. století, kdy kulminovalo národnostní pnutí a název začal být brán i z národnostního pohledu, však došlo k diferenciaci: zatímco čeština dále používala České Budějovice, u Němců převážilo jméno bez přídomku (záměna nehrozila, Moravské Budějovice jsou německy Budwitz). Tento stav už přetrval navzdory tomu, že v roce 1920 československé úřady za oficiální jméno města vyhlásily České Budějovice a Böhmisch Budweis v němčině. Za protektorátu bylo oficiální jméno naopak pouze Budweis v němčině a Budějovice v češtině. Latinský název města je Budvicium.
zdroj: wikipedie.cz .

Něco pověstí a legend o tomto krásném měste:

Legendami je opředen klášterní kostel Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí. Na jeho oltáři je umístěna fotokopie obrazu Madony, který byl přivezen z Itálie v roce 1410 a v budějovickém kostele instalován o osm let později. Madona prý kromě jiných zázraku uchránila Budějovice před Švédy a morem.

Jiná legenda se váže ke kamenným chrličům na severní fasádě – žábě a drakovi. Podle jedné verze vylézají ze zdi, podle druhé se v ní naopak ztrácejí. V obou případech nastane konec světa, až svůj pohyb dokončí.

Tři hrubě tesané masky na východním průčelí zbrojnice zvané Solnice, budovy nacházející se proti vedlejšímu vchodu do chrámu, údajně zobrazují lupiče. Ti dle pověsti vnikli do chrámu, přepadli jeptišku Aloisii a nutili ji prozradit místo s klášterním zlatem. Statečná Lojzička však zloděje přelstila – nalákala je na poháry a kříže z kočičího zlata do sakristie, kterou zvenčí zamkla a spustila povyk.

Já a Budějce

Protože jsem se tu narodil a mnoho let žil, mám k Budějcům vztah, který má snad každý k místu se svými kořeny.
Kdybych měl nějak charakterizovat tohle město, asi bych začal tím, že leží na soutoku dvou řek, že bylo postavené na zelené louce, že ho založil Přemysl Otakar II.
Pak bych asi zmínil hektarové čtvercové náměstí se Samsonovou kašnou, Černou věž, Piaristický klášter, Železnou pannu, Mlýnskou stoku, Lannovku, Masné krámy, možná bych si vzpomněl na spoustu dalších, víc, nebo míň, důležitých informací. Asi bych jako obvykle zapomněl na bludný kámen ;)
Asi bych taky zmínil Budvar, Samson, Koh-i-noor, ale určitě bych nezapomněl na komín v pivovaru, kde hnízdili každý rok čápi, na vlečku tamtéž, kde jsme se nadělali spoustu lumpáren, na Malák a Velkas, na kámoše...
Jsem se nějak zasnil! ;)

Tak teď ke keši samotné:
K tomu, abyste odlovili tuhle multinu můžete přistoupit dvěma způsoby, které se případně dají i zkombinovat:
1) Přečíst si pečlivě listing, zamyslet se (něco spočítat) a vydat se pro finálku.
2) Pěkne se projít po tomhle krásném městě a užít si ho (něco spočítat) a pak se vydat pro finálku.
Který způsob zvolíte je jen na vás...

letecký pohled na keš ;)

Stage 1 === 48° 58.460 14° 29.020
Protože jste nejspíš přijeli vlakem, nebo autobusem a chcete se podívat do centra, půjdete Lannovou třídou - ani komunistům se nepodařilo (na rozdíl od jiných Budějovických ulic) vnutit místním jiný název než "Lanovka". Architektonický "skvost" zhruba v polovině Lannovky jsem jako díte viděl růst. Obchodní dum Prior - chlouba rozvinutého socializmu. Počet eskalátoru uvnitř této skvostné budovy je hodnota "E" pokud od hodnoty "E" odečtete počet jezdících schodů v téže budově, dostanete veledůležitou hodnotu "X"

Prior

Stage 2 === 48° 58.525 14° 28.540
Z Lannovky jste pokračovali přes křižovatku Na Sadech rovně a teď už stojíte u Černé věže a kostela svatého Mikuláše. Pokochejte se tu. Je to krásné místo. Soustřeďte se! Na Černé věži čtvercového půdorysu jsou hodiny. Pokud k hodnotě minut, kterou právě teď na hodinách vidíte přičtete „X“ tak víte, kolik je hodin. K hodnotě "X" se můžete dopracovat ještě tak (pokud jste minuli Prior bez povšimnutí), že až budete vystupovat na Černou věž, což vřele doporučuji,(je tam taky keš), budete počítat schody a až budete sestupovat, zas je budete odečítat. (Zříkám se zodpovědnosti za chybu způsobenou lidským faktorem).

Cerná vež a kostel svatého Mikuláše

Stage 3 === 48° 58.650 14° 28.310
Protože jste se vydali severně ulicí U Černé věže, minuli jste sice náměstí Přemysla Otakara, ale nevadí, protože sem se ještě vrátíte. Dojděte témeř až k Mlýnské stoce a dejte se vlevo. Je jedno, jestli půjdete kolem vody, tedy ulicí Na Mlýnské stoce, nebo a pár metru dřívejší Hradební. Obě dvě vás dovedou na stejné místo, tedy k velmi zajímavému domu v Budějcích. Hezký, že? Možná by se chtělo říct až roztomilý.
Je-li nejužší, tak hodnota „Z“ je „0“
Je-li nejširší, tak hodnota „Z“ je „4789,325“

Prucelí Panská - Mlýnská

Stage 4 === 48° 58.555 14° 28.320
Teď stojíte na Piaristickém náměstí a pokud se díváte zhruba na západ, vidíte před sebou jednu z nejstarších staveb v Budějcích - Solnici. Počet tváří na štítu budovy (viz pověst výš) je hodnota "S"
Mimochodem, jen těsně jste minuli Slepé rameno řeky Malše, které tvořilo jednu z překážek bránících město před dobyvateli. Odděluje od historického centra Sokolský ostrov, na němž je zimní i letní plovárna, fotbalový stadion, sokolovna, tenisový kurt a celkem příjemný dětský koutek s prolézačkami. To snad kdybyste si chtěli zasportovat, tak abyste věděli kam jít.

Solnice

Stage 5 === 48° 58.530 14° 28.480
Protože míříte zpátky na náměstí, vezměte to zpátky kolem Masných krámu (velmi vyhlášená restaurace) do ulice Plachého. Je to vlastně průchod ze severní strany náměstí do ulice Hroznova. Tady nemusíte nic zjišťovat, ale je to prostě zajímavé místo, na která bych vás rád pozval.

Plachého ulice

Stage 6 === 48° 58.465 14° 28.465
Ať už jste šli kudy chtěli, pokud jste na souřadnicích, asi jste šlápli na Bludný kámen! No nevadí… máte přece navigaci…
Jste tedy na náměstí o rozloze 1Ha, které je jedno z nejhezčích v téhle zemi (Jedná se o vnitrní rozlohu! Kdo byl v Novém Jičíne, ten ví o čem mluvím). Jestli dokážete spočítat, jak dlouhá je strana čtverce (ve stovkách metru!!), pokud je jeho obsah 1Ha, máte hodnotu "Y".

námestí

Keš leží na souřadnicích:
48° (5+Z)(9-Y).(Y+S)(7+X)(X)
14° (2xY)(8+X).(Y+S)(2+S)(S)

Jestli jste si prošli tohle krásné město, máme radost. Jestli jste si jen udělali další bodík, máme taky radost ;)

Pokud se vám zdá listing nedostatečně informativní, prostudujte si níže uvedené weby:
http://www.c-budejovice.cz/
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A9_Bud%C4%9Bjovice
http://www.budweb.cz/

Free counters!

Hrdě se hlásíme ke komunitě geojih!
hrde se hlásíme ke komunite geojih!

Additional Hints (Decrypt)

Hfrqav, nyr gnxuyr an av arwfcvf arqbfnuarf. Hcebfgerq an xenwv i mryrmarz hpxh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.