Skip to content

Velvarske rybniky Multi-cache

Hidden : 5/25/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keška je věnovaná historii velvarských rybníků a v současnosti poslednímu z nich zachovalému - Malovarskému, přezdívanému “Malvaňák“.


Historie

Důležitým prvkem ekonomiky ve středověku bývalo rybníkářství a i ve vlastnictví města Velvary se po staletí nalézal velký pozemkový majetek, jehož součást tvořily rybníky.
Základem rybničního hospodářství byly rybníky Velký, zbudovaný mezi lety 1483-1495 a Vazek, zmiňovaný v zápisech v roce 1497. Malovarský rybník zřídila sama velvarská obec kolem roku 1527, přikoupením vsí Nabdín a Bratkovice v roce 1597 získali velvarští i rybníky Pode dvorem, Pod rozkoší a Bratkovský.

Do rybníků nasazovala obec kapry, štiky a jen v malém množství jiné ryby. Rybník Vazek byl využíván jako třecí rybník, rybníky v Nabdíně a rybník Malovarský sloužily jako výtažné, ve kterých rostl kapří plůdek, než byl nasazen na výrost do hlavních rybníků Velký a Bratkovský. Rybniční hospodářství Velvar mělo dobrý základ pro výnosnost. Rybníky byly výhřevné, mělké dno tvořila úrodná pšeničná půda bohatá na drobné živočichy, coby potrava pro kapry.

Bohužel rybníky neměly zajišťovací strouhy (tak jako rybníky jihočeské), které by odváděly vodu a chránily tak rybníky před přeplněním a následným protržením hrází. A tak živelné pohromy vždycky způsobovaly velkou škodu.

V roce 1707 postihlo kraj velké sucho, kdy 18 týdnů nebyla v potocích voda, v zimě roku 1767 zase při krutých mrazech promrzly rybníky až na dno a všechny ryby zahynuly. Po deštích v roce 1771 se potoky vzedmuly tak, že při velké vodě se protrhly hráze několika rybníků. V roce 1774 se hráze při velké jarní povodni protrhly zas a opět způsobily takovou škodu, že městská rada ve Velvarech rozhodla, že rybníky budou vysušeny. V roce 1779 tak byly všechny rybníky zrušeny, zachován zůstal jen Malovarský rybník, pro místní dodnes známý jako Malvaňák nebo též Marvaňák.

Rybníky nahrazovaly ve zdejší krajině nedostatek lesů a měly vliv na klimatické poměry. Jejich zrušení přispělo k úbytku dešťových srážek, ke snížení vlhkosti vzduchu a k ochuzení flóry a fauny.

Současnost

Poté, co Okrašlovací spolek zřídil na Malovarském rybníku plovárnu, jež byla sice v r. 1950 uzavřena pro znečistěnou vodu, začalo se v r. 1953 s úpravou rybníka na koupaliště. Vlastní nádrž byla rozdělena na dvě části. První část o rozměrech cca 55x30m tvořily betonové břehy se zpevněným dnem betonovými deskami, druhá část měla přírodní charakter s vodní plochou cca 85x47m. Plněno bylo odstátou vodou čerpanou z potoka.

V druhé polovině osmdesátých let začalo prosakovat dno a břehy, což mělo za následek únik vody. V platnost také vstoupily přísnější hygienické normy – koupaliště bylo možné plnit pouze ze studní a vodovodu, což provoz prodražovalo, navíc voda pokaždé utekla. A tak bylo koupaliště v roce 1993 zavřeno.

Nevyhovující situace s vodními zdroji na území města Velvary, přiměla město vypracovat v roce 2002 projekt obnovy původního Malovarského rybníka. Přestože byl areál využíván jako cvičiště velvarských dobrovolných hasičů, byl ve velmi zchátralém stavu.

Revitalizace Malovarského rybníka za 3.484.000,-Kč byla hrazena jak z vlastních zdrojů města, tak i z dotace 1,2 milionu Kč ze zemědělského fondu LEADER ČR, který mikroregion Přemyslovské střední Čechy, sdružující tehdy 27 obcí včetně Velvar, získalo.

 

Vlastní stavební práce začaly 22.listopadu 2004. Koupaliště se upravilo do podoby klasické rybniční nádrže s boční protékanou nádrží, betonové břehy nahradily pozvolné svahy sypané ze zeminy a kamení.

Napájení rybníka je provedeno odběrným objektem na Červeném potoce poblíž Horova mlýna a obnoveným původním historickým gravitačním náhonem v délce 1064m. Nově bylo postaveno výpustné zařízení (požerák) a položeno výpustné potrubí DN600 o délce 108,7m, ústící zpět do Červeného potoka. Původní střední betonová zeď dělí vodní plochu na vlastní rybník a požární nádrž.

 

12.srpna se začalo s napouštěním rybníka a již 17.srpna 2005 došlo k přepouštění vody. A tak se občané i návštěvníci Velvar po 12 letech dočkali opět vody v obnoveném Malovarském rybníku.

Budoucnost

Za účelem řešit nepříznivé klimatické podmínky v kraji, kdy Slánsko je jedna z nejsušších oblastí a vybudování rybníků by situaci zlepšilo, byla 4.2.1994 ve Velvarech založena Společnost pro obnovu rybničních nádrží a krajiny.

Po získání studií, posudků a povolení se výbor Společnosti snažil získat pozemky pro budoucí rybníky. Za nejvhodnější místo byl vytipován pozemek zvaný Rybníky, na soutoku Červeného a Bakovského potoka. Zde sice již dříve rybník byl, zvaný Velký, avšak zrušením v 18. století byl rozparcelován na 34 dílů a prodán zájemcům o zemědělské využití.

Na dotaz prodat pozemky městu Velvary pro výstavbu rybníka odpověděla většina majitelů zamítavě, podobně dopadl průzkum pozemků, kde býval rybník Vazek.

Hledáním jiné lokality, kde by bylo možné rybník vybudovat, byl nalezen pozemek zvaný Předměstí, kde již pozemky pro event. výstavbu nového rybníka v minulých letech město Velvary získalo. Nyní má město zpracované dvě studie a záleží na příhodné situaci - možnosti získat dotaci a i na zájmu zastupitelů města k realizaci.

Mezitím vznikl projekt na vybudování kulturního a sportovního centra ke znovuoživení areálu obnoveného Malovarského rybníka. Plánovanými projekty v areálu bývalého koupaliště bylo vybudování skateparku, plážových kurtů a letního kina.

 

Když se ale stále nic nedělo, v červnu 2013 se na veřejném zasedání místní zastupitelé s velvarskými občany domluvili, že je na čase chátrající prostor u Malvaňáku alespoň upravit. Možným řešením se jevila výzva Nadace VIA, která slibovala finančně podpořit projekty, v nichž si sousedi chtějí společnými silami opravit či upravit místo, kde žijí.

Po sérii šesti dobrovolnických brigád byla zakončena první části obnovy Malvaňáku. Hodně se to tu změnilo k lepšímu - byl vyčištěn náhon, vzniklo nové pískoviště, lávka přes náhon, šeptací vrba, postavily se bambusové prolézačky a houpačky v Akátovém háji, spousta laviček a pozezení v Háji kruhů a oválů, piknikové ohniště s grilem. V roce 2019 byl postaven dřevěný víceúčelový objekt Účko k pořádání kulturních akcí. A realizace dalších návrhů se chystá.

Keška

Tato multinka vás provede po okolí posledního velvarského rybníka – Malvaňák, zastávky si můžete projít v libovolném pořadí a zdejší areál si užít.

1. Na výchozích souřadnicích se nacházíte
   a) na volejbalovém hřišti  A=6
   b) u ústí náhonu do rybníka  A=4
   c) u betonového brouzdaliště se sprchou A=8
   d) u dětského pískoviště se stromem A=2

2. Zde v areálu rybníka, poblíž lávky se nachází šeptací vrba. Spočítejte počet chobotů B, vystupujících z torza vrby. Hadice jsou nataženy mezi stromy, tak si šeptandu můžete vyzkoušet. Bohužel vrba mezitím padla, ale choboty ze země jsou stále vidět.

3. Dále těsně po obvodu kolem nádrže spočítejte počet nově instalovaných laviček s opěradlem - C (liché) a počet nových laviček bez opěradla, čímž získáte číslo - D (sudé, o jednu méně).

4. Územím Malovarského rybníka, podél potoků a náhonu prochází stezka oddílu TOM „Za vodou“, i když značení už dost zmizelo. Stezka je značena např. na stromě N 50° 16.648  E 014° 13.704 místní turistickou značkou
   a) bílo-červenou  E=1
   b) bílo-zelenou  E=2
   c) bílo-modrou  E=3
   d) bílo-žlutou  E=4

5. Cestou podél náhonu na souřadnicích N 50° 16.710  E 014° 13.681 narazíte na
   a) lávku přes náhon  F=3
   b) schody  F=7
   c) kanalizační skruž  F=5

6. U rohu rybníka na N 50° 16.783  E 014° 13.503 stojí velký žulový patník. Číslice na něm je číslo - G.

7. Na souřadnicích N 50° 16.831  E 014° 13.486 se nachází
   a) betonový mostek přes potok  H=7
   b) vyústění potrubí odtoku z rybníka  H=9
   c) panelový brod na pole  H=0
   d) jez (přehrada)  H=8

8. U soutoku potoků, na souřadnicích N 50° 16.894  E 014° 13.467 je
   a) betonová lávka přes Červený potok  I=0
   b) betonová lávka přes Bakovský potok  I=9
   c) žádná lávka tu není, je tu pouze brod k zahrádkám  I=1

9. Finále naleznete na souřadnicích

   N 50° GD.HIA  E 014° GE.FBC

Kontrolní soucet A+B+C+D+E+F+G+H+I=37, navíc mezi dohledanými číslicemi je určitá souvislost (žádná se neopakuje).
Krabičku hledejte nejprve očima, nic násilím nerozebírejte, ať zbytečně nepůsobíte erozi.

Pozor! Nevkládejte již do krabičky žádné trekovací předměty.

Zdroje informací:
Zpravodaj z Velvarska č. 12/1992, 10/2001, 12/2004, 9/2005, 4/2008
Přemyslovské listy č. 12/2004, 11/2005
Městské muzeum Velvary
http://www.velvary.cz/revitalizace.html
http://www.cernuc.cz/bratkovice/d-38852/p1=2378
http://www.rozhlas.cz/strednicechy/aktualne/_zprava/118415
http://www.jancerveny.cz/?link=2

Naše druhá keška z Velvarska věnovaná ke Dni dětí.

Additional Hints (Decrypt)

qven ir mqv uenmr olinyrub eloavxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)