Skip to content

ROB cache Mystery Cache

Hidden : 6/1/2011
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš je založena u príležitosti ARDF 5 days, petidenních mezinárodních závodu v Radiovém orientacním behu. Chceme Vás seznámit s porádajícím oddílem a úspechy ROB na poli mezinárodním.

This cache is founded on the occasion of ARDF 5 days, international five-day radioorienteering competition. We would like to introduce the organising club to you and to get you informed about the Czech successes worldwide.



Historie Rádiového orientacního behu

Rádiový orientacní beh (ROB) se na území Ceské republiky objevil pocátkem padesátých let. V mnoha radioklubech si clenové zpestrovali klasickou technickou cinnost a navazování spojení jednoduchými soutežemi v hledání vysílacu v terénu. První oficiální závody se uskutecnily 14. cervna 1959 v Praze. V „Honu na lišku“ byl v terénu ukryt pouze jeden vysílac v pásmu 3,5 MHz. Skutecný rozmach nastal v šedesátých letech, kdy se zacaly konat pravidelné souteže v pásmu 3,5 MHz i 144 MHz. Vyhledávání „ lišek“ bylo dáno poradím a na každou „lišku“ byl dán casový limit.

Zcela nový rozmer získal rádiový orientacní beh v osmdesátých letech, kdy pravidla doznala nekolik zásadních zmen. Výrazne se posílil bežecký charakter závodu a na vrcholných závodech se zacaly používat speciální mapy pro orientacní beh. Tím se podstatou i charakterem priblížil rádiový orientacní beh klasickému oientacnímu behu.


Co je rádiový orientacní beh

Rádiový orientacní beh je sportovní odvetví, ve kterém se spojuje technická cinnost s príjímacem, orientace v terénu za pomoci buzoly a mapy a nárocný pohyb závodníka v terénu. Je to druh bežeckého závodu v terénu, pri nemž závodník samostatne za pomoci zamerovacího prístroje, buzoly a mapy vyhledává v libovolném poradí v terénu ukryté kontroly – vysílace. Souteží se ve dvou ruzných pásmech – v pásmu 3,5 MHz (o vlnové délce 80m) a v pásmu 144 MHz (o vlnové délce 2m). V závodním prostoru vymezeném mapou je umísteno pet vysílacu, které vysílají v intervalech 12 sekund, 30 sekund nebo 60 sekund Morseovou abecedou kódy MOE, MOI, MOS, MOH, MO5, šestý vysílac vysílá nepretržite kód MO a má za úkol navést závodníka na cíl. Úspešnost závodníka se hodnotí podle poctu nalezených vysílacu a dosaženého casu, pricemž každá kategorie má predem urcen pocet a císla vyhledávaných vysílacu a casový limit, ve kterém má možnost závod dokoncit, aby byl hodnocen. Poradí vyhledávaných vysílacu a trasu postupu mezi jednotlivými kontrolami si volí závodník sám (s výjimkou diváckých kontrol u moderních disciplín jako sprint a štafety).


Historie turnovského rádiového orientacního behu

Turnovský rádiový orientacní beh byl založen na podzim 1975 manželi Krejcovými. Zábavná forma nalákala velké množství mladých. Konaly se závody, soustredení, letní tábory. Díky tomu byla v Turnove až do pocátku devadesátých let široká aktivní clenská základna. V roce 1991 pri reorganizaci ROB (prechod ze Svazarmu pod CSTV) vznikly na Turnovsku tri oddíly: FTU – pokracovatel starého oddílu pod vedením Jany Brandejské, od roku 1993 Jany Omové a od roku 2002 Miloše Necase; FLO pod vedením Vladimíra Veselého; FLY pod vedením Pavlíny Dedkové. Oba posledne jmenované pozdeji zanikly. Zmínená Pavlína Dedková privezla v roce 1988 do Turnova ze svetového šampionátu ve švýcarském Beatenbergu také historicky první medaili pro Turnov. Ženské družstvo, kterého byla tehdy clenkou, privezlo stríbrné medaile. Bohužel úspechy i život této nadejné závodnice ukoncila ve velmi mladém veku zákerná choroba. I clenská základna FTU se zmenšovala, kvantita ale byla nahrazena kvalitou.

Lenka Novotná (*1979) vybojovala v roce 1994 na MS ve švédském Södertälje zlatou medaili v pásmu 144 MHz v kategorii žen a stala se v patnácti letech nejmladší mistryní sveta v historii tohoto sportu. Tento primát nebyl a se zavedením kategorie juniorek už asi nebude prekonán. V roce 1996 prestoupila Lenka do „oddílu hvezd“ do Ceských Budejovic a za Turnov již nikdy nebehala. Pro Ceskou republiku vybojovala 5 zlatých, 4 stríbrné a 2 bronzové individuální medaile a patrila mezi svetovou špicku až do roku 2008.

Petr Jelínek (*1978) zazáril na ME v roce 1995 ve slovenské Chtelnici, kde získal zlatou a stríbrnou individuální medaili v kategorii junioru. V následujícím roce si privezl z ME v bulharském Borovci bronz v pásmu 3,5 MHz. Prestupem do kategorie mužu se pomalu ze svetové i ceské špicky vytratil. V bulharském Borovci se ale objevila nová hvezdicka, která svítí na svetové scéne dodnes.

Jakub Oma (*1980) zde vybojoval titul juniorského mistra Evropy v pásmu 144 MHz a od roku 1996 získal na evropské a svetové scéne 18 individuálních cenných kovu (6-3-9). Tím vlastní co do celkového poctu individuálních medailí momentálne nejvetší sbírku v Ceské republice.

Jeho sestra Michaela (Gomzyk) Omová (*1981) pri své premiére na evropském šampionátu ve slovenské Chtelnici v roce 1995 ani o rok pozdeji v bulharském Borovci na individuální medaile nedosáhla, ale vynahradila si to v následujících letech. První cenný kov, a hned zlatý, získala na MS v nemeckém Sankt Englmaru v roce 1997. Do roku 2010 získala pro CR 16 individuálních medialí (7-1-8), od roku 1995 do roku 2010 nechybela ani jednou v družstvu žen CR a od roku 2003 neprijela z evropsých a svetových kolbišt bez individuální medaile.

Z turnovské líhne pocházejí i sourozenci Baierovi. Pavla Baierová (Hermánková) (*1977) si privezla v roce 1994 z MS ze Švédska svoji první a bohužel i poslední stríbrnou medaili v pásmu 3,5 MHz. V roce 1996 odešla z Turnova do Liberce.

Její bratr Martin Baier (*1976) se objevuje na svetové scéne od roku 1994, ale medailové úspechy se dostavily až s prestupem do kategorie mužu. První cenný kov (stríbro) vybojoval na již zmíneném MS v Sankt Englmaru v roce 1997. Za svou kariéru vybojoval celkem 8 individuálních cenných kovu, z toho 5 zlatých, 2 stríbrné a 1 bronzovou. Od roku 1996 závodil za Liberec, od roku 2010 opet hájí barvy Turnova a je v soucasnosti úradujícím mistrem Evropy i sveta v pásmu 3,5 MHz.

V roce 2001 došlo k rozšírení kategorií a jednou z nove zrízených byla i kategorie veteránek nad padesát let. V ní se od té doby pravidelne predstavuje na vrcholných akcích roku v ceských barvách Jana Omová (*1951) a je neméne úspešná než její mladší oddíloví kolegové. Dohromady již vybojovala 11 individuálních medailí (4-5-2).

Jak strucný výcet výsledku turnovských závodníku naznacuje, Ceská republika patrila a stále patrí v rádiovém orientacním behu mezi svetovou špicku. A uvedená jména také ukazují, že se casto do zápolení zapojují celé rodiny, mimoturnovské nevyjímaje...



Hruškovi Vánovi. Mysliveckovi Voráckovi. Krcálovi Zachovi.
Fucíkovi Baierovi. Cerníkovi Šimáckovi. Sukeníkovi Omovi Koporovi Šimáckovi.



Pokud bys mel potrebu vedet, kolik medailí kdo privezl z mezinárodních kolbišt, a kdo a kde nás reprezentoval, podívej se na www.ftu.ic.cz

A kde najdeš cache?

N 50° 36. x x x
E015° 10.x x x

Ciferný soucet souradnic je 46



Na záver malý testík

  1. ARDF je:
    1. Amateur Radio Direction Finding                              9
    2. Amateur Radioorienteering Direction Federation       8
    3. Association RaDio Federation                                  7

  2. Dvoumetr je:
    1. prijímac na frekvenci 3,5 MHz a vlnové délce 80m   6
    2. prijímac o o frekvenci 3,5 MHz a vlnové délce 2m   5
    3. prijímac na frekvenci 144 MHz a vlnové délce 2m    4

  3. Jaký kód vysílá „jednicka“:
    1. MOS                    3
    2. MOI                     2
    3. MOE                    1

History of Czech radioorienteering

Radioorienteering (ARDF) is firstly reported in the Czech Republic in the fifties. The members of many radioclubs variegated a common activity with the seeking of hidden transmitters in the terrain. The first official competition was held in Prague on June 14, 1959. Just one transmitter in the 3,5 MHz band was hidden in the terrain that time. The boom of „Foxhunting“ began in the sixties when regular events in both 144 MHz and 3,5 MHz started to be organised. A fox-searching had a given order and an individual time limit for each of the transmitters was fixed.

Radioorienteering grew into an entirely new dimension in the eighties as the rules came through a vast revision. The relevance of running was enhanced and special orienteering maps started to be used in the competitions. The basic principle of radioorienteering came with that closer to the orienteering.


What is radioorienteering?

Radioorienteering is a sport combining technical skills of handling the reciever, navigation in the terrain using a special orienteering map and a compass and a run in the terrain. The competitor is tasked to find transmitters hidden in the terrain individually and in a free order using the reciever, the map and the compass. The competitions are organised in two different bands – 3,5 MHz (wavelength of 80 metres) and 144 MHz (wavelength of 2 metres). (Usually) Five transmitters are hidden in the competition area defined by the map transmitting the Morse codes MOE, MOI, MOS, MOH and MO5 in the intervals of either 12 or 30 or 60 seconds (next to the event type). The sixth transmitter is transmitting the code MO continually and is placed in the finishing area as the last checkpoint and a navigation help for the competitors. The results are given by the number of found transmitters and run time, whereas each class has a given list of transmitters to be found and the time limit to do that to be classified. The route choice and the transmitter order is free (excl. spectator controls in the modern events like sprint or relay which use 5+5 transmitters on 2 different frequencies).


History of radioorienteering in Turnov

Eva Krejcová and Josef Krejcí founded the radioorienteering club in Turnov in the autumn of 1975. An enjoyable form of sport lured on many of young people. The competitions, training camps and summer camps were organised. Thanks to that a broad membership was active till the beginning of the nineties. Three clubs originated in Turnov during the reorganization of Czech radioorienteering in 1991 (from Svazarm to CSTV): FTU – the continuator of the original club under guidance of Jana Brandejská, Jana Omová (from 1993) and Miloš Necas (from 2002); FLO under guidance of Vladimír Veselý; FLY under guidance of Pavlína Dedková. The two last named clubs were abolished later on. Pavlína Dedková was the first to win a medal at the World Championship for Turnov. She was a member of the women silver team in Swiss Baeatenberg in 1988. Unfortunately, successes and the life of this talented competitor were ended by a malign disease in a very young age. The membership of FTU club decreased as well, but the quantity was replaced with the quality.

Lenka Novotná (*1979) won the 144 MHz gold at the World Championship in Swedish Södertälje in 1994 and became the youngest women radioorienteering World Champion ever in her age of 15. This supremacy has never been overcome and as the junior women class was established in 2001, it is hardly to be overcome in the future. Lenka left the club in 1996 as she changed for the „all star“ club in Ceské Budejovice. She has never been running for the Turnov club after. She won 5 gold, 4 silver and 2 bronze individual medals in her carrer for the Czech team till 2008.

Petr Jelínek (*1978) sparkled at the European Championship in Slovakia in 1995, where he won the gold and the silver in the junior men class. He earned one more bronze 3,5 MHz medal one year later in Bulgaria and slowly slipped away after the advance into the men class.

But a new star arose to the world scene in the Bulgarian Borovets in 1996. Jakub Oma (*1980) picked up the junior European 144 MHz title here and since then he has won 18 individual medals (6-3-9) at European and World Championhips in junior men and men classes. That’s the highest number among the Czech competitors for the time being.

His sister Michaela (Gomzyk) Omová (*1981) didn’t win any medal as she started in the women class in Slovakia in 1995 and in Bulgaria in 1996. But she fully took it out in the next years. She won the gold at the World Championships in German Sankt Englmar in 1997 as her first individual medal and after that she got further 15 medals (6-1-8) in total till 2010. She was a part of every Czech women team from 1995 till 2010 and she has never come back without a medal from the major event of the year since 2003.

Another successful sibling pair are Pavla Baierová and Martin Baier. Pavla Baierová (Hermánková) (*1977) won her first and unfortunately her last medal as well in Sweden in 1994 where se placed second in the 3,5 MHz competition. She left for the Liberec club in 1996.

Her brother Martin Baier (*1976) appeared on the wolrd scene for the first time in the junior men class in 1994 but he hadn’t won any individual medal until he advanced to the men class. He earned his first medal (silver) at the Wolrd Championships in Sankt Englmar in 1997. He has won 8 individual medals since then (5-2-1). He left for the Liberec club in 1996 and came back to Turnov in 2010. He is the reigning European and World Champion in the 3,5 MHz band today.

New classes were introduced in 2001 and the veteran women over 50 years was one of them. Jana Omová (*1951) has been regularly competing for the Czech team in this class since then and she is no less successful than her younger club compatriots. She has already won 11 individual medals (4-5-2).

As the brief overview of the results of the Turnov club members indicates, the Czech Republic has always been one of the radioorienteering superpowers. And the given names show clearly as well that whole families are often part of the contest. Including those from Turnov...



Hruškovi Vánovi. Mysliveckovi Voráckovi. Krcálovi Zachovi.
Fucíkovi Baierovi. Cerníkovi Šimáckovi. Sukeníkovi Omovi Koporovi Šimáckovi.



If you need to know, who won the medals and who was a part of the team at the particular World and European Championship, go to www.ftu.ic.cz

And where the cache is to be found?

N 50° 36. x x x
E015° 10.x x x

Sum of the digits is 46



A small test at the end

  1. ARDF is:
    1. Amateur Radio Direction Finding                              9
    2. Amateur Radioorienteering Direction Federation       8
    3. Association RaDio Federation                                  7

  2. „Two-metre“ is:
    1. a reciever in the 3,5 MHz band with the wavelngth of 80m   6
    2. a reciever in the 3,5 MHz band with the wavelength of 2m   5
    3. a reciever in the 144 MHz band with the wavelength of 2m    4

  3. Which Morse code is transmitted by the transmitter „one“:
    1. MOS                    3
    2. MOI                     2
    3. MOE                    1

Additional Hints (Decrypt)

Grfg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)