Skip to content

Pseudokrasove jeskyne / Pseudokarst Caves EarthCache

Hidden : 6/6/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Multi Earthcache, behem níž uvidíte vchod do témer 40 metru hluboké pseudokrasové jeskyne, malou jeskyni, která je s ní spojena a nakonec dobre prístupnou jeskyni zevnitr. Budete potrebovat zhruba hodinu. VEZMETE SI BATERKU.

Multi Earthcache, which will show the entrance of an almost 40 meters deep pseudokarst cave, a small cave, which is connected with it, and finally an easily accessible cave from inside. You'll need about one hour. TAKE A FLASHLIGHT.


PSEUDOKRAS

Nejznámejší a turisty casto navštevované jeskyne vznikají ve vodou rozpustných horninách, predevším ve vápenci. Voda v nich postupne rozširuje pukliny, címž mohou vznikat složité podzemní prostory s krápníky, propastmi a desítkami kilometru chodeb. V usazených horninách, které nejsou rozpustné vodou, jako je napríklad slínovec (opuka) takové jeskyne vzniknou nemohou. Podzemní dutiny v nich vznikají pouze tektonickými vlivy, tedy rozlámáním skalních bloku. Vzniklé pukliny jsou vetšinou príliš úzké a ukryté pod zemí, takže nejsou prístupné. V náhodných prípadech dochází ke vzniku vetších puklin, ale na rozdíl od krasových jeskyn je vznik vetších podzemních prostor málo pravdepodobný.

V okolí Ústí nad Orlicí se pseudokrasové jevy vyvíjely v geologicky nedávné dobe, predevším v pleistocénu a holocénu (ctvrtohory), po rozpukání a zprohýbání plošiny usazených hornin, která zde vznikla v období krídy (druhohory). Na vzniku zdejších jeskyní ve slínovcích (opukách) se podílel nejen pohyb skalních bloku, ale též tlak ledu, který v puklinách vznikal ve ctvrtohorních ledových dobách. Po ústupu ledu pusobil na jeskyne destrukcní vliv mrazového zvetrávání, které uvolnovalo sut a ta je opet zasypávala. V jeskyních se netvorily vetší krápníky, pouze tenké povlaky sintru (uhlicitanu vápenatého).

STAGE 1 (N 49° 58.348 E 016° 20.320) – Pruvanová jeskyne byla prozkoumána v šedesátých letech 20. století. Pojmenována byla podle složitého systému cirkulace vzduchu, který zahrnuje i neprístupné úzké pukliny v okolí. V nekterých z nich se zrejme celorocne drží led. Vchod do jeskyne leží na hrane svahu, v nadmorské výšce 382 m. Jeskyne se skládá z úzkých puklin a speleologum se jimi podarilo proniknout až do hloubky 38,5 metru. Od vchodu do jeskyne je hezký výhled do hlubokého kanonu Tiché Orlice, do jeskyne ale nevstupujte. Jak mužete videt na nákresu, hned za vchodem je hluboká cást a tak je jeskyne prístupná jen speleologum s patricným vybavením a s jištením pomocí lan. K jeskyni se nejrychleji dostanete svahem od parkovište u jeskyne v zatácce (PARK2), pokud jedete na kole nebo nechcete lézt do svahu, využijte prístup shora, z osady Hrádek (PARK1).

[CZ] Pohled do první klesající pukliny Pruvanové jeskyne, která je široká méne než jeden metr.
[EN] The first downward fissure of the Draughty cave, the width of which is less than one meter.

[CZ] Nácrt pruvanové jeskyne. Teckovane jsou vyznaceny nepruchodné pukliny. (Podle J. Vítka)
[EN] Sketch of the Draughty cave. Impassable fissures are marked with a dashed line. (Based on: J. Vitek)

STAGE 2 (N 49° 58.344 E 016° 20.415) – Jeskyne v zatácce byla odkryta pri výstavbe nové silnice. Je to jen nekolik metru hluboká dutina v nadmorské výšce 347 m, ve skalním odkryvu v zatácce silnice a je cástecne zasypaná listím. Zajímavé je na ní predevším to, že z ní v teplém pocasí proudí studený vzduch a predpokládá se, že je skalními puklinami spojena práve s Pruvanovou jeskyní. Parkovat lze asi 20 metru od ní (PARK2)

[CZ] Jeskyne v zatácce. Barva skály byla pocítacove zmenena, aby nebyla prozrazena odpoved.
[EN] Cave In the curve. The colour of the rock has been computer-altered to not reveal the answer.

STAGE 3 (N 49° 57.793 E 016° 20.362) – Partyzánská jeskyne (jeskyne v Babí skále) vznikla vydrolením opuky ve skalní pukline. Tvorí ji 9 metru dlouhá chodba, která má rovné dno a je bez problému prístupná. Z hlavní chodby odbocuje nekolik puklin, z nichž nejvetší je pruchodná a tvorí druhý, i když velmi úzký vchod do jeskyne. Za války se zde údajne ukrývali partyzáni a její vchod je pravdepodobne umele rozšírený. Prístup k jeskyni je po pešine od parkovište (PARK3), smerem ke svahu po pravé strane, kde pujdete chvíli po rovné ceste a poté je nutné odbocit po krátké strmé pešine doprava a vystoupat ke vchodu do jeskyne. Po úspešném splnení úkolu se mužete obcerstvit v restauraci u parkovište.

[CZ] Vchod do Partyzánské jeskyne s dobre viditelnými zlomy v opukovém masivu.
[EN] Entrance to the Partisan cave with visible dislocations in the marlite massif.

Podmínky uznání logu (logovat se mužete ihned)

Zašlete mi e-mailem pres profil odpovedi na následující otázky, které zjistíte prímo v terénu (u první a druhé jeskyne zvenku, u tretí uvnitr). Pokud si nejste jistí, kterou odpoved máte zvolit, popište co nejpresneji, co jste videli.

1. Pseudokrasové jeskyne, vzniklé v prasklinách, nemají obvykle oblý prurez, nýbrž prurez, ohranicený rovnými plochami. Jaký je približný tvar vchodu do Pruvanové jeskyne?
a) ctverec
b) kosoctverec
c) obdélník, naklonený doleva
d) obdélník, naklonený doprava
e) trojúhelník, se svislou cástí vlevo
f) trojúhelník, se svislou cástí vpravo

2. Slínovec (opuka), v nemž jeskyne vznikly, má ruzné složení, obsahuje napríklad ruzné množství písku ci jehlic morských hub. To ovlivnuje jeho barvu. Jakou barvu má hornina po levé a pravé strane Jeskyne v zatácce?

3. Pseudokrasové jeskyne v této oblasti jsou tvoreny soustavou puklin. Zahrajte si chvíli na speleology, prozkoumejte pukliny v Partyzánské jeskyni a odpovezte na tyto otázky:
a) Kolik vetších svislých puklin odbocuje z hlavní chodby jeskyne?
b) Když stojíte na križovatce chodeb, vedoucích ven z jeskyne, je nad Vaší hlavou puklina. Jak je približne vysoká? Možnosti – 2 metry; 3 metry; 4 metry.
c) Jak vypadá konec hlavní chodby? Možnosti – klesající stupne a rovná plocha; stoupající stupne a rovná plocha; zával z hlíny a kamení; dlouhá a stále se zužující šterbina.

Posílání fotografií není podle nových pravidel povinné, ale mužete být iniciativní :-). Nefotografujte ale vchody do Pruvanové jeskyne a do Jeskyne v zatácce a také konec chodby v Partyzánské jeskyni, nebot byste prozradili odpovedi na otázky. Snažte se prosím poslat log a odpoved naráz, ne za tri dny. Pokud posíláte odpovedi i za nekoho, kdo tam byl s Vámi, napište to výslovne. Díky.

PSEUDOKARST

Most well known and frequently visited caves were formed in water-soluble rocks, especially in limestone. The water in the fissures enlarges them, which may form large underground spaces with stalactites, gorges and many kilometers of underground passages. In sedimentary rocks, which are not water soluble, such as marlite (spongilite) different caves can form. They are formed by tectonic influences, in cracked rock pillars. The resulting fissures are usually too narrow and mostly hidden underground and therefore not accessible. In random cases larger fractures form, but unlike the karst caves the existence of large underground systems is improbable.

Near the town Usti nad Orlici a pseudokarst has risen in geologically recent times, especially in the Pleistocene and Holocene (Quaternary Era), after fracturing of warp platform sedimentary rocks, which were formed in the Cretaceous Period (Mesozoic Era). The local caves in marlite were formed not only by the movement of the rocks, but also by the pressure of the ice inside the cracks during the Quaternary glacial ages. After the retreat of the ice, the caves were partially destroyed by the influence of frost weathering, which filled them with debris. Stalactites are no larger there in the caves, only a thin coating of calcareous sinter (calcium carbonate).

STAGE 1 (N 49 ° 58.348 E 016 ° 20.320) – The Draughty Cave was explored in the sixties of the 20th century. It was named after a complicated system of air circulation, which includes inaccessible narrow fissures in the neighbourhood. Some of them seem to have ice in them all year long. The entrance to the cave lies on the edge of the slope, at the above-sea level of 382 m. The cave consists of narrow fissures and the speleologists managed to penetrate to a depth of 38.5 meters. From the spot there is a nice view at the deep canyon of Ticha Orlice river. Do not enter the cave! As you can see on the sketch, just beyond the entrance is a deep part of the cave. Only the speleologists with ropes and other appropriate equipment can do it. You can reach the place quickly from a car park near the “Cave of the curve” (PARK2). If you use a bike or do not want to climb the steep slope, use a path from the Hrádek village (PARK1).

STAGE 2 (N 49 ° 58.344 E 016 ° 20.415) - The Cave at the Curve was uncovered during the construction of a new road. It's just a few meters deep cavern at the above-sea level altitude of 347 m and is partially filled with leaves. In a warm weather, cold air flows from the cave, because it is probably connected with the Draughty cave. You can park about 20 meters from it (PARK2) </ p>

STAGE 3 (N 49° 57.793 E 016° 20.362) – The Partisan Cave (The Cave in Babí rock) was formed in a large rock fissure. It consists of nine meters long corridor, which has a flat bottom and is easily accessible. There are a few cracks, the largest of which is feasible to form a second, very narrow entrance to the cave. During the war the partisans were allegedly hiding there and the entrance is likely to be artificially enlarged. To find the cave take a path from the parkplace (PARK3), toward the slope on the right side. Then use a straight path and then turn to a short steep trail to the right and climb to the cave entrance. Upon successful completion of the tasks, you can refresh yourself in a restaurant near the parkplace.

Logging tasks (you can log and send the answers simultaneously):

Send me an e-mail through profile with answers, which you should found in the terrain (from outside for the first two caves and from inside for the third cave). If you are not sure about any answer, describe thoroughly, what you have seen in the caves.

1. Pseudokarst caves, resulting in cracks, do not usually have a round cross-section, but a cross section bounded by flat surfaces. What is the approximate shape of the entrance to The Draughty Cave?
a) square
b) diamond
c) rectangle, angled left
d) rectangle, angled right
e) triangle, vertical part on the left
f) triangle, vertical part on the right

2. Marlite (spongilite) in the caves, has a different composition, for example, it can contain different amounts of sand and sea sponge needles. This affects the colour of the rocks. Which colour does the rock on the left and right side of the Cave at the Curve have?

3. Pseudokarst caves in this area consist of fissures. Become a speleologists for a while inside the Partisan cave.
a) How many larger vertical fissures branch out from the main corridor of the cave?
b) When you stand at the crossroads of two corridors, leading out of the cave, how high is the fissure above your head. Options - 2 meters 3 meters, 4 meters.
c) What does the end of the main corridor look like? Options - decscending steps and flat surface; ascendinging steps and flat surface; caving of earth and stones; long inaccessible fissure.

Sending photos is not obligatory under the new rules, but you can be active :-). Do not take pictures of the “Draughty Cave” and “Cave at the Curve” entrances and the end of the main corridor in the “Partisan cave”, because you would tell the answers to the questions.

Additional Hints (No hints available.)