Skip to content

Slanska kina Multi-cache

Hidden : 6/17/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Po milém přijetí naší první kešky Kladenská kina, bychom vás chtěli tentokrát provést historií kin ve Slaném. Celková délka s návratem na výchozí souřadnice je pro pěší či cyklisty cca 5,5 km.

Z historie slánských kin

Na počátku byl pan Ponrepo, který se se svým „kouzelnickým divadlem“ představil ve Slaném již v roce 1880.
Představení se konala ve dvoraně hotelu „U bílého beránka“ a později i v sousedním hotelu „U černého orla“.

U bileho beranka

Kolem roku 1900 byly v plátěném stanu, postaveném proti sokolovně, promítány několikaminutové filmy, provázené hudbou a slovním doprovodem muže před plátnem, který vlastnoručně doplňoval iluzi skutečnosti ranami na buben a činely.
Krátce před první světovou válkou a také v letech válečných hostoval ve Slaném biograf Skálův, který hrál na sále i na zahradě restaurace „Střelnice“. To byl první slánský biograf v přírodě, který měl pokračování v promítání na zahradě hotelu „Hamburk“, krátce před otevřením prvního stálého biografu.

Stálá kina

Humanita (Viktoria, Stalingrad) - první stálé kino Humanita bylo slavnostně otevřeno v hotelu „U bílého beránka“ 4. června 1921 (v roce 1940 se ve spisech setkáváme již s označením „hotel Grand“ ). Němé filmy v té době doprovázelo salónní kvinteto Humanita. Za protektorátu bylo kino Humanita přejmenováno na kino Viktoria a po válce na kino Stalingrad. Od roku 1950 se v kině Stalingrad pořádaly Filmové festivaly pracujících. V roce 1957 bylo kino rekonstruováno na širokoúhlé. To zahájilo provoz 18. ledna 1958 filmem Římské povídky. Velké slánské kino sloužilo veřejnosti až do roku 1997, kdy bylo zrušeno a nahrazeno menším městským kinem v někdejším piaristickém gymnáziu na náměstí, slavnostně otevřeném 17. října 1997.

Stare kino

Legion (Čas, Domov loutek) - jen o rok později (1922) bylo ve Slaném otevřeno druhé kino. Otevřela jej Československá obec legionářská v sále své restaurace „Na Střelnici“. V prosinci 1939 bylo přejmenováno na kino Čas. Za druhé světové války bylo kino zabaveno Říší, produkce byla na čas zastavena a na sále byl sklad obilí. Restaurace Na Střelnici byla v roce 1948 znárodněna a přešla do majetku Restaurací a Jídelen Kladno se sídlem ve Slaném. Promítání filmů se v té době začalo pravidelně střídat s loutkovým divadlem, po kterém se pak začal nazývat Domov loutek. Filmová i divadelní představení zde skončila v roce 1961, kdy se sál začal využívat jako školní jídelna a pořádaly se zde příležitostné zábavy a tancovačky.

Letní kino - v roce 1957 bylo přistoupeno k výstavbě přírodního divadla na Hájích, při které byly vytvořeny předpoklady pro umístění plátna na promítání širokoúhlého filmu. Bylo zbudováno jeviště, propadlo pro orchestr a upraveno hlediště. Letní kino zde začalo fungovat 1. června 1961, kdy se v přírodním amfiteátru promítal snímek Rocco a jeho bratři. Krásnou scénu celého amfiteátru navrhl slánský rodák, inženýr architekt Karel Neumann (v roce 1967 byl prohlášen čestným občanem města Slaného). Od roku 1961 se také na letní scénu přestěhovala tradice Filmových festivalů pracujících Kladenska. V současné době slouží letní kino veřejnosti od června do září. V jeho prostorách se konají také příležitostné koncerty rockových nebo country-westernových skupin, a také již tradiční srpnový Rock na valníku.

Letni kino

Filmový festival pracujících Kladenska (FFP)

Pro tento prestižní festival bylo vybráno jako vhodné právě Letní kino ve Slaném. FFP se zde poprvé konal v roce 1961. Jednalo se vždy o devět filmů lehčího zábavního žánru, jejichž promítání bylo spojeno s doprovodným kulturním předprogramem na pódiu a pak nástupem delegace. Tu tvořili zástupci patronů, členové okresního a místního štábu FFP, různí funkcionáři a zejména filmoví tvůrci z řad herců, režisérů a producentů. Celé dění provázel a uváděl zpravidla profesionální konferenciér, dnes bychom řekli moderátor. V roce 1989 se ve Slaném uskutečnilo celostátní zakončení 40. ročníku FFP. Při té příležitosti se předávaly ceny, a tak se k nám sjelo najednou větší množství oceněných osobností. Mimo jiné režiséři Juraj Jakubisko a Zdeněk Troška, z herců pak Rudolf Hrušínský, Radek Brzobohatý, Iva Janžurová nebo Helena Růžičková. Závěrečný den, 28. červen, byl ve znamení řady doprovodných programů a vrcholil večer na pódiu kina předáváním hlavních cen. Následoval ohňostroj a promítání závěrečného filmu Slunce, seno a pár facek. Zároveň se v Grandhotelu konal filmový ples. Nikdo tenkrát nemohl vědět, že se vlastně jedná o labutí píseň tohoto čtyřicetiletého monstrózního podniku. Zásadní změny, které nastaly po listopadu, se promítly i do roku 1990, kdy se FFP konal naposledy. Navíc se dva týdny před začátkem konaly první svobodné volby, společenské zájmy dostávaly jiné zaměření. A tak jako jiné akce, třeba májové průvody, spartakiády a podobně, skončily také Filmové festivaly pracujících. Pro letní kino ve Slaném to znamenalo odepsání každoroční, po návštěvnické stránce jistě atraktivní a oblíbené akce.
Obecně vzato byly slánské filmové festivaly značně oblíbené. Pokud přálo počasí, bylo hlediště amfiteátru pěkně zaplněné. Celková průměrná návštěvnost činila kolem 15 tisíc diváků. Nejvyšší byla v roce 1978, a to téměř 23 tisíc diváků. Z jednotlivých filmů zaznamenala největší počet diváků veselohra Vesničko má, středisková v roce 1986. Tehdy se přišlo podívat 2 800 lidí.

Zdroje: meuslany.cz, kladno-záporno, divadloslany.cz,...

A nyní jak na kešku:

Výchozí souřadnice (stage 1) N50° 14.185 E014° 5.127 vás zavedou před Letní kino. Lidi, očarované nádherným filmem, chrání před pádem mezi auta odjíždějících diváků zábradlí. Počet dvojitých sloupků tohoto zábradlí je AB (sudé číslo).

Druhá zastávka N50° 14.004 E014° 4.803 vás zavede do těsné blízkosti dvou budov zmiňovaných v souvislosti se slánskými kiny. Jsou to budovy: Na střelnici a Sokolovna. Při pozorném rozhlédnutí naleznete elektrorozvaděč, který má v horním rohu označení a po písmenu „R“ následuje čtyřčíslí CDEF.

Třetí zastávka N50° 13.872 E014° 4.993 vás přivede před budovu bývalého velkého slánského kina. V levé části budovy, cca 3m nad zemí a 3m od levého kraje, naleznete malou modrou cedulku s písmenem „H“ a na ní je uvedeno číslo GHIJ.

Čtvrtá zastávka N50° 13.797 E014° 5.044 vám umožní spočítat schody, které vedou na zahrádku restaurace v níž také kdysi sídlilo jedno ze slánských kin. Počet schodů je lichý a získáte tak K.

Poslední (pátá) zastávka N50° 13.812 E014° 5.304 vám ukáže budovu piaristického gymnázia a přivede vás k již nepoužívanému vchodu do objektu, kde se nachází současné slánské kino (vchod je sice nedaleko, ale celá budova se musí obejít). Zde opět hledejte malou modrou cedulku s písmenem „Š“ a číslem LMN.

Finální souřadnice vás vyvedou na samý okraj Slaného, s výhledem na pole a hlavně (pokud fouká správný vítr) na místo, kde je velmi dobře slyšet produkce z Letního kina. Získáte je doplněním do vzorce:

N 50° 10.000' + ((A*B*C*D*E*F*G*H*I*K*L*M+DB)/100000)'
E 014° 06.[B*E*H*K*(C+G)+J+L+M+N]'

Přejeme příjemné putování po Slaném a úspěšný odlov.

Keš je i pro děti, takže nevadí ani Kinder-šrot, ale prosíme alespoň jej pytlíkujte...

Na víčku je také bonusové číslo D naší Minigibbonní bonusovky, tak si jej opište.

Závěrem děkujeme moc Lucky&spol za provedeni kompletního Beta-testu.

Additional Hints (Decrypt)

Pvsreal fbhprg svanyavpu fbhenqavp wr 41 Svanyxn: mn n cnx cbq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)