Skip to content

Po stopach PLZ - Maly viadukt c.1 Traditional Geocache

Hidden : 6/29/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


SK: PO STOPACH POVAZSKEJ LESNEJ ZELEZNICE - MALY VIADUKT.
EN: PATH OF THE POVAZSKA FOREST RAILWAY - SMALL VIADUCT.



Povazska Lesna Zeleznica

Tato seria vam ma priblizit historiu Povazskej lesne zeleznice, previest vas miestami kadial trat povodne viedla a zaroven vam ukazat tych par zbytkov co po nej zatial este ostalo.

Maly betonovy viadukt ponad zvaznicu, pouzivanu aj v dnesnej dobe lesnikmi na stahovanie dreva. Po tejto casti trate sa da stale prejst peso, alebo na horskom bicykli (obcas mozno nadavajuc). Priechodzia je cast useku medzi Svarinom a nakladiskom Uzavy. Ak mate chvilku cas a chut, skuste sa prejst aspon kusok do oboch smerov od viaduktu (na Svarin a aj na Cierny Vah). Uvidite ako sa zeleznicka klukatila a zerazavala do skaly. Odtialto trat dalej pokracovala cez prekladisko Jedlinky a Uzavy, stanicu Nizny Chmelienec az do stanice Cierny Vah. Stanicna budova na Ciernom Vahu este stale stoji a je v nej Muzeum PLZ.

Na fotke nizsie vidiet kolaje veduce cez viadukt.

PLZ - maly viadukt c.1

Historia PLZ:

Lesy v oblasti Cierneho Vahu na severnej strane Nizkych Tatier su zlozene z viacerych rozsiahlych lesnych komplexov Javorinky, Benkova, Liptovskej Teplicky a Maluzinej a predstavovali jeden z najucelenejsich lesnych celkov v statnom vlastnictve. Vsetky tieto lesy boli rozsiahlou zasobarnou kvalitnej drevnej hmoty, ktora sa splavovala do Liptovskeho Hradku na dalsie spracovanie. Kedze spotreba dreva stupala vyziadalo si to radikalnu zmenu dopravy dreva. Najvacsi majitel lesov v tejto oblasti - statne lesy - sa rozhodli vyuzit v tom case ten najmodernejsi dopravny prostriedok - lesnu zeleznicu.
Na zaklade vynosu uhorskeho Ministerstva obchodu a priemyslu c. 67 711/1912 sa uskutocnila administrativno-pravna pochodzka po vytycenej trase Uzkorozchodnej parostrojnej lesnej zeleznice z Liptovskeho Hradku do Liptovskej Teplicky v dlzke 36 km. Dna 8. 8. 1913 vydalo Ministerstvo stavebne povolenie na prvu cast trate az po dvadsiaty kilometer. Vystavba trate sa zacala v juli 1914. 22.10.1916 bola na zeleznici rozchodu 760 mm otvorena prevadzka na useku Liptovsky Hradok - Cierny Vah. V roku 1917 sa so stavbou pokracovalo smerom na Liptovsku Teplicku a postavili sa 3 km trate. V roku 1921 dosiahla zeleznica dlzku 33,6 km. Po roku 1921 sa zeleznica dalej budovala smeron na Raztoky udolim Ipoltice i smerom na Liptovsku Teplicku s konecnou stanicou Stanikovo, ktora bola dokoncena v roku 1937.
Sucasne s hlavnou tratou bola do konca roku 1932 vybudovana trat C. Vah - Raztoky v dlzke 14,4 km. Odbocka Dikula v dlzke 5,4 km bola dokoncena v roku 1934. Odbocka Benkovo v dlzke 6,5 km v roku 1932. Trat Kralova Lehota - Maluzina v dlzke 13,2 km v roku 1934 a odbocka na Rovienky a Zaturen v dlzke 7 km v roku 1940. Po dostavbe trati mala Povazska lesna zeleznica ako celok dlzku 94,7 km a s vyhybkami 107,2 km, cim sa zaradila medzi najdlhsie lesne zeleznice Slovenska. Stavbu trate zadal Uhorsky statny lesny urad v Liptovskom Hradku ako majitel zeleznice firme MAGYAR BELCA, ktora az do vzniku Ceskoslovenska v roku 1918 postavila vsetky najtazsie useky s ruskymi, srbskymi a neskor talianskymi zajatcami.

PLZ - mapa


Zeleznica bola vybavena dostatocnym poctom parnych rusnov vyrobenych vo firme MAVAG v Budapesti a to U 45 902, U 45 903, U 45 904. Okrem nich tu premavali aj rusne firmy Orenstein-Koppel. Neskor boli do prevadzky zaradene dieselelektricke rusne RABA a GEBUS s kompresorom.
Vzhladom na dobry technicky stav zeleznice bola na nej od roku 1933 povolena aj osobna preprava nielen pre lesnych robotnikov, ale aj pre normalnu dopravu medzi L. Teplickou a L. Hradkom. Pravidelna doprava fungovala trikrat tyzdenne. Okrem toho sa vykonavala aj nepravidelna doprava vyletnymi vlakmi. 50-tich rokoch sa uz splatili vydavky na jej stavbu, v 60-tich rokoch zeleznicka vysoko prekracovala projektove parametre, ale napriek tomu sa takmer nic neinvestovalo do jej obnovy. Zeleznicny zvrsok sa opotrebovaval, preto do popredia vystupil problem likvidacie niektorych trati a zavedenie modernejsej automobilovej dopravy. Pomerne jednoduche bolo zrusenie trate Kralova Lehota - Maluzina v dlzke 13,2 km, v tejto viedla rekonstruovaná statna cesta Kralova Lehota - Brezno. Tato odbocka bola zrusena v roku 1959. V roku 1970 sa zacalo uvazovat o zruseni celej lesnej zeleznice. K 31.12.1972 bola Ciernovazska lesna zeleznica ako prevadzkova jednotka Statnych lesov zrusena.

PLZ - cestovny listok


Po ukonceni prevadzky boli vsetky vozidla deponovane v priestoroch lesneho zavodu v Liptovskom Hradku. Neskor strojovy park prevzala Pamiatkova spava, ten spolu s usekom trate Liptovsky Hradok – Svarin vyhlasila za technicku pamiatku. Strojovy park bol deponovany v priestoroch byvalej auto dielne, kde bolo dobrovolnikmi a zamestnancami Statnych lesov neskor vybudovane kolajisko a drevena hala – depo. Majetok PLZ prevzalo Narodopisne muzeum v Liptovskom Hradku. Urcitu nadej a ozivenie priniesol rok 1989, kedy sa v lete zorganizoval prvy tabor Stromu zivota. Smele plany hovorili o sprevadzkovani zeleznicky az do Liptovskej Teplicky. V roku 1993 sa uskutocnil posledny tabor Stromu zivota a na zeleznicke zostali len ti najtrpezlivejsi.
V dalsich rokoch v Liptovskom Hradku zeleznicku devastovali zlodeji. Rozkradnuta bola kompletna 11 km dlha trat medzi Liptovskym Hradkom a Svarinom. Nenaslo sa riesenie, ako tomu zabranit. Alarmujuci stav expozicie a havarijny stav budov, vsak vyzadoval riesenie najst. Jednou z moznosti bolo prestahovanie zeleznicky na skanzen. Definitivne rozhodnutie padlo koncom roku 2001. A tak od roku 2001 do maja 2005 boli do Muzea liptovskej dediny v Pribyline postupne prevezene parne rusne ulozene na provizorne kolajisko a neskor aj zvysok trate, co ukoncilo existenciu PLZ v doline Cierneho Vahu.


Poznamka: V mieste ulozenia je slaby signal a ponad vedie elektricke vedenie. Hint pomoze.
Note: There is poor signal reception at the deposit point. Hint helps.

Viac informacii najdete tu: Povazska Lesna Zeleznica

Nasledujuca z tejto serie: Po stopach PLZ - Opory mosta c.2
Predchadzajuca z tejto serie: Po stopach PLZ - Opory mosta c.1


free counters                      

Additional Hints (Decrypt)

FX: Qvren i fxnyarw fgrar. RA: Ubyr va gur ebpx jnyy.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)