Skip to content

Kopparholmarna Traditional Cache

This cache has been archived.

Nkpg-ekologerna: Då den här cachen kräver en hel del underhåll och omsorg och ligger på ett så otillgängligt ställe kommer vi tyvärr arkivera och ta bort den. Det har varit en rolig cache att ha och verkar varit mkt uppskattad. Kanske kommer den en ny liknande i framtiden. Dock ligger våra andra gömmor kvar i området, som är väl besöksvärd sommar som vinter.

More
Hidden : 7/12/2011
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kopparholmarna består av två öar sammanbundna av en liten bro. Öarna erbjuder sina besökare en härlig naturupplevelse.

Här finns det mesta man kan önska sig av en skärgårdsö. Mjukt rundade klipphällar att ligga och sola på, klapperstensfält fulla med strandfynd och små sandstränder att bada från, men också karg otillgänglighet och täta snår.

För att uppleva öns variationsrika natur kan du promenera den markerade vandringsleden som är 1,3 kilometer lång. Den utgår från bryggan på den östra ön. När du stiger iland möts du av ängens alla blommor. Orkidén Adam och Eva växer tillsammans med gullviva, mandelblom, kattfot och blå viol. Slingan tar dig sedan vidare in i en grönskande lövlund. På försommaren är fågelsången intensiv. Fortsätt leden och du möts av inbjudande klippor med utblick över havet. Här hittar du ännu en liten sandstrand. Östra sidan av ön är mer dramatisk med brantare klippor och ett spännande klapperstensfält. Mitt på ön växer några knotiga vindpinade tallar.

Under sommaren går turbåt från Arkösund till Kopparholmarna.

Additional Hints (Decrypt)

Yäatfg hg söe ngg tå gvyy obggra zrq ceboyrzrg.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)