Skip to content

<

Trpaslici!

A cache by Eskaver centre Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/19/2011
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš nehledejte na výchozích souradnicích.

Drobné upozornění: Keš patří do pytlíku a pytlík je přivázán ke kramli. Už se stalo, že krabka uplavala, vracejte tedy, prosím, tak, jak je popsáno.


A teď, teď už se pohodlně usaďte k počítači a nechte klidně luštit taky děti, když se jim bude chtít. Ale nebude to jednoduché a nenárocné k vylustení i k odlovu. Pro prvních sest lovcu zanechali trpaslíci na míste kvalitní trpaslicí secnou zbran.

„Ježíš, to je dlouhý, kdo to má číst? Na to se vykašlem...“ úplně to slyším. Ujišťuji vás, ze knihy Markuse Heitze o trpaslících, kterými je to celé inspirováno, mají čtyři díly, kazdý zhruba s 550 stránkami. Ješte pořád se vám zdají ty dva odstavečky dlouhé? Ale když je pečlive prečtete, najdete vstup do trpaslicky historicky cenného místa, kde se trpaslíci schovali před skřety. Nezapomeňte, že byli na útěku, podmínky pro schování byly strašlivé – myslete na svůj lidský nedokonalý zrak a nedokonalý oděv, který jen těžko nahradí kroužkovou zbroj. Myslete na vlastní bezpecí. Poklad je skutecne dobre schovaný. Znacky NEJSOU na každém rohu a cíl je zretelne oznacen. Prímo v trpaslicím domecku se chovejte tiše. Hned nad vámi jsou skreti. Když vás uslyší, poklad ukradnou. Od pokladu neodcházejte nejkratší cestou!!! Tam byste spadli do spáru skretum a prozradili trpaslicí úkryt. Jdete bud zpet, což je nejbezpecnejší, nebo ješte podle znacek (EXIT) dál. Tam mají trpaslíci oznacen východ, kde pri troše opatrnosti nebezpecí nehrozí. Mejte zrak i sluch napnutý.

Takze jeste jednou: pohodlne se usadte a ctete...

    „Skreti!“ ozval se Binardil a všichni trpaslíci se dali na útek smerem ke starým štolám. Binardil se otocil a podíval se: „Je jich jenom 31…,“ prohlásil zklamane, „nemohli bychom s nimi bojovat? Je nás dost.“. „To je víc než 2 na každého,“ zamyslel se Tungdil, „což je víc, než v soucasné dobe dokážeme zvládnout. Jsme jenom 4, ani v 8 bychom to nezvládli. Je to 31 skretu, Binardile!“. „Já jsem schopná zvládnout tak 0 skretu, už jsme 7 mesícu na pochodu,“ povzdechla si Goda. „Kdyby jen to,“ ozvala se Balyndis, „ale 28 trpaslicích mil denne me taky docela unavuje“. Všichni 4 trpaslíci se po krátké pauze vydali dál, ke štolám už to bylo blízko – 0 trpaslicích mil. Prodírali se hustým porostem a prekracovali kameny. Pomalu se stmívalo. „Mám pocit že už neujdu ani 23 kroku.“ stežovala si udýchaná Goda. „Odpocineme si.“ rozhodl Tungdil. Trpaslíci si našli místo v nedalekém mlází a usedli k posledním zásobám jídla. „Poslední chleba z puvodních 21.“ povzdechl si Binardil a rozdelil ho na díly. Když se trpaslíci nasytili, ulehli ke krátkému spánku. Netušili, že všech 31 skretu se blíží. 0 trpaslíku se vzbudilo, když byli skreti míli od nich. Až 1 – Binardil - vycítil pach skretu a vzbudil ostatní. A to skreti smrdí opravdu hodne. Skreti se svojí inteligencí 0 naštestí neobjevili trpaslicí úkryt a ti se mohli v klidu odplížit. 4 trpaslíci se rychle zvedli k úniku. Nemohli jít ve 2, to se nevešli. Ale tech 31 skretu za zády jim dodávalo rychlost. Naštestí jen 0 skretu se vešlo do chodby. Trpaslíci se plížili dlouho a nebylo to nic jednoduchého. Plížit se ve zbroji ze železa s kroužkovou košilí, prilbou a ješte obourucní sekerou na zádech není nic lehkého. Vždyt to všechno dohromady váží pres 29 kilogramu! Když se slunce dostalo do zenitu, byli trpaslíci od skretu dostatecne daleko. Našli si úkryt mezi nedalekými balvany a odpocívali. Goda sedela oprená o Binardila a oddechovala, Tungdil se díval nekam do prázdna a Balyndis kontrolovala zásoby. „Z 21 chlebu nám zbyly jen drobty, z 23 jablek máme presne 0, ale máme ješte tak 16 kousku sušeného masa.“ Binardil se zamyslel: „Ale 0 kousku skretího masa.“. „Nesnedla bych ani 1 skretí maso.“ Ozvala se Goda. Tundgil se otocil „Mel jsem 1 skretí maso a doporucoval bych ho jíst jen v prípade nejvyšší nouze.“ Já bych ho chtel ochutnat,“ ozval se Binardil zasnene, „víte kolik by jich bylo z 31?“. Goda se rozesmála: „Ze skretu udeláš 0 kousku masa, protože nejsme schopní bojovat“. „Když sníme 1 z kousku masa každý den, máme ješte chvíli na skretí maso cas,“ ozval se Tungdil ze svého stanovište na balvanu. „Já bych to videla optimisticky,“ namítla Balyndis, „1 kousek masa na den je docela dost.“. „A jenom 31 skretu,“ prohlásil nadšene Binardil, „a 0 jich prežije…“. Mezitím 31 skretu objevilo ztracenou stopu. Za necelých 17 minut už vedeli, kdy tu trpaslíci byli, prece jenom nemeli dohromady ani IQ 31.
    A všech 31 skretu se vydalo po stope unavených trpaslíku. Trpaslíci, rokující o zbytku svých zásob (predevším o 21 snedených trpaslicích chlebech s 21 mrtvými veverkami a 21 kousky sýra), si niceho nevšimli. Ani když 17i clenné hejno havranu urychlene odletelo z nedalekého kroví. Zásoby o celkovém množství 0 je dostaly natolik do šoku, že se prestali soustredit. Jen Tungdil mel podezrení a sledoval obzor. Sledoval louku, nad kterou se vlnil teplý vzduch, když uvidel víc jak 4 siluety. Ani 2 trpaslíci už se neotocili, když Tungdil upozornil ostatní, že 31 skretu predstavuje ne0 (nenulový) výskyt nebezpecí Byl však tak unaven, že se si 31 skretu mohlo poslechnout debatu o 21 trpaslicích chlebech. „Skreti!“ zakricela Goda a už držela v ruce svou sekeru, pripravená se bránit, stejne jako její druhové. „Já si jich beru 29.“ ozval se nadšene Binardil. „Dnes zabijeme 0 skretu…“ rekl Tungdil ponurým hlasem a dal se na ústup. Ostatní ho následovali. „Tak alespon 1, hlavne ne 0,“ skuhral Binardil, ale také se vydal ke štolám, které byly nedaleko. Skreti si sedli a cekali, meli casu dost – 17 hodin do soumraku, však si mužou odpocinout. Trpaslíci mezitím beželi listnatým lesem a pak potokem. „ Ani 21 z 31 jich nezbylo, já nikoho nezabil. 0 mrtvých, já bych jich 4 nebo alespon 2 zvládl.“. Tungdil se i pres složitou situaci pousmál: „My víme, že bys jich zvládl i 31, ale pak bys mel 0 (nulovou) sílu.“. Trpaslíci kráceli proti proudu potoka, až došli na kraj bývalého trpaslicího území. Balyndis se smutne rozhlížela: „Pamatuji si, když to bylo království s 16 vstupy a mnoha vežemi a ted…“. Prošli klenutými otvory. 0 (nulová) stráž. Ted ale nemeli cas se tím zabývat, Goda ihned zacala hledat vchod do postranní chodby. „Nebyla jsem tu víc jak 29 let,“ stežovala si, ale nakonec vchod našla. „Hmm, jenom 21 loktu, sem se skreti nevejdou“ pousmál se Tundgil. „Zvláštní“ poznamenala Goda: „23 minut do soumraku a nic se nedeje.“. Trpaslíci se vydali do chodby. Prolézali porád dál do nitra hory, lezli po kovových žebrících do dalších pater, minuli odbocku, až dolezli na správné místo. Tam se usadili. „Vím, že porazíme 0 skretu, hlavne nesmí získat To co neseme s sebou. Navrhuji abychom To zde nechali a obetovali se. Skreti jsou moc velcí a nevejdou se sem,“ zvážil Tungdil. Všichni trpaslíci souhlasili. Naposledy si prohlédli 23 loktu vysokou místnost, naposledy prošli 21 loktu vysokou chodbou. „Zvládneme to“, povzbuzoval ostatní Binardil... „já si jich vezmu 29“. „Já to nedám,“ ozvala se Goda, „Zabiju jich tak 0.“. 4 trpaslíci odložili vše, co nepotrebovali, vzali si sekery do rukou a s bojovým pokrikem vyrazili na skrety. Ve 2 hodin dalšího rána byl slyšet poslední trpaslicí výkrik… Kolik prežilo trpaslíku? Nevíme, ale skretu prežilo 31.

Additional Hints (Decrypt)

Ceiaí gecnfyíx išrpuab eíqí, avxqb zh wzéab armáivqí.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)