Skip to Content

<

Halo, Praha II. - Melník

A cache by Ragnaar Salter & Mac Ryan Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/12/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kesku je vhodné odlovit pri výletu pesky nebo na trekovém kole po cervené turistické znacce. Príznivci plechových priblizovadel mohou vyuzít cca 0,7 km vzdálené "parkoviste".

You can use the red hiking trail as it is the best way whether you are going on foot or riding a bike. If you are using a car, you can use the “parking lot” which is about 700m away.


Rozhlasová vysílací stanice Melník


V srpnu 1937 zacala melnická firma ing. Širce a ing.Zemana stavet hlavní budovu nového
rozhlasového vysílace pojmenovaném po presidentu Dr. Edvardu Benešovi.
Hlavním úcelem bylo pokrytí severních cech se speciálním urcením pro sudetské Nemce.
Tento Nemci nazývaný “Rundfunk Chloumek” mel oficiální oznacení Praha II.
Údaje o výšce antény vysílace se rozcházejí, ruzné zdroje uvádí výšku 126 až 130m.
Výkon vysílace byl 100 kW.
Od prosince 1937 zacal zkušebne vysílat na vlne 269,5 metru (1.113 kilocyklu).
Do trvalého provozu se dostal v breznu 1938.

V roce 1941 byla postavena budova pro vlastní elektrárnu, která byla osazena el. generátorem o výkonu 400kW s dieselovým pohonem 7OO HP.
Elektrárna byla schopna dodávat elektrinu i do rozvodné síte. To se podle pametníku stalo
9. kvetna 1945, kdy po náletu patrne sovetských Pe-2, dodávala elektrárna proud do melnické nemocnice.

V roce 1950 byl vysílac preladen do tzv. synchronní síte cs. vysílacu.

V 50. letech byl vysílac strežen jednotkou Vnitrní stráže, která mela mj. za úkol ochranu a strežení závodu a objektu zvláštní duležitosti.
Konkrétne šlo o 37. rotu (Melník), 5. praporu (Ústí nad Labem), 2. brigády VS (Praha).

Od roku 1952 byl vysílac zarazen do síte tzv. rádiové obrany. To znamená, ze po té co v 18 hodin skoncilo vysílání stanice Hvezda, byl rychle preladen a rušil vysílaní Rádia Svobodná Evropa.

V roce 1970 byl puvodní vysílac demontován a nahrazen novým od firmy Tesla. Jeho výkon byl nyní 200kW a zkušební provoz byl zahájen 15.zárí 1971. V roce 1974 byl Teslou Hloubetín nainstalován druhý vysílac taktéž o výkonu 200 kW. Vyzáreným výkonem 400 kW se stal melnický vysílac nejsilnejším v republice. V roce 1983 postavila firma Hutní montáže Ostrava nový anténní stožár o výšce 150m. Puvodní stožár z plzenské Škodovky byl demolován.


V letech 1991 až 1996 šíril vysílac signál Rádia svobodná Evropa. Historie melnického rozhlasového vysílace koncí 31. brezna 2003, kdy byl odpojen. V soucasné dobe je areál majetkem soukromé IT firmy.

Odkazy a zdroje:
Dokum. film: Rozhlasový vysílac Melník
http://www.valka.cz/clanek_12045.html#ixzz1SHO1TexF
http://www.radiosvet.wz.cz/melnik/melnik.htm

Radio Transmitter Melnik


In August 1937 the Melnik’s company, led by Ing. Širc and Ing. Zeman, started to construct a new building for radio transmitter named after president Dr. Edvard Beneš. The main purpose for this transmitter was to cover with signal North Bohemia with special emphasis on Sudety. This transmitter, called by the Germans “Rundfund Chloumek” had an official name Praha II. The height of the transmitter’s aerial was between 126 and 130 meters, there are different sources with different specifications. The power of transmitter was 100kWs. From the beginning of December, transmitter started to test broadcasting on wave 269,5 meters (1.113 kilocycles).
From the March 1938 it was broadcasting permanently. In the year 1941, there was built its own electric power station, which had the power of 400kW. It was powered by diesel engine with 700HPs. The power station was also able to supply electricity to electric grid. As the witnesses said, this happened 9th of May 1945, when, after a bombardment raid by Soviet Pe-2, it was supplying local hospital in Melnik.
In the year 1950, the radio transmitter was tuned to the synchronous network cs. broadcast.
In the 50s, the transmitter was guarded by unit of Guards, which had among other things, to protect the plant and a building of special importance. Specifically, it was a 37th platoon (Melnik), 5th Battalion (Usti nad Labem), 2 Brigade VS (Prague).
Since 1952, the transmitter was included in the radio network defence. When, at 6pm, ended the transmitting of radio station “Hvezda”, it was tuned for jamming the signal of The Radio Svobodna Evropa (Radio Free Europe).
In the 1970, the original transmitter was dismantled and replaced by the Tesla company with a new one. Its power was now 200kWs and the test broadcasting started at 15th of September 1971. Later, in the year 1974, there was installed second transmitter by the Tesla Hloubetin company, also with a power of 200kWs. With a total power of 400kWs, the Melnik’s transmitter was the most powerful in the country. Since 1983, there was built a new aerial mast by the company Hutni montaze Ostrava, which was 150meters tall. Original mast built by Skoda Pilsen was demolished.
From 1991 to 1996, the transmitter was broadcasting The Radio Svobodna Evropa (Radio Free Europe).
The history ends at 31th of March 2003, when it was disconnected. In the present time, whole area is in private property of IT company.


Prosíme o dodržení férové výměny: to znamená, že ty dřevěná kolečka (CWG) se mění za jiné, pokud nemáš vlastní nech si je udělat, hračky se mění za jiné hračky a ty kovové věci s čísly (kódy), co občas nejsou k přečtení, tedy TB a geocoiny se buď zapíšou nebo vyfotí a zaloguje že jsem je viděl (proto jsou potřeba ty kódy) nebo se vezmou, zaloguje se vyjmutí z keše, dají se do jiné kešky a opět se zaloguje vložení. Dále prosíme o ponechání keše na místě a nepřehánějte to s maskováním - méně je někdy více. Děkujeme.

Additional Hints (Decrypt)

Hm arfgbwvz / [ang.] V'z nyernql urer

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.