Skip to content

Po stopach Napoleona v obci Suchohrdly Multi-cache

This cache has been archived.

funking: Po zralé úvaze jsem se rozhodl keš již dále neobnovovat a celý koncept krátké vycházky po obci nechám uležet a později např. zpracuji jako zcela nový projekt, pokud nebudu předběhnut někým akčnějším.
Díky alespoň těm dvěma nálezcům, kteří trasu absolvovali, než keš kdosi zničil, což stále nemohu pochopit.
Suchohrdelský geocaching nekončí, jen odpočívá a nechce být přitom rušen nedočkavostí kačerů, jsou-li nějací čekatelé na WL, nebo tlaky revírníka a jeho časovými ultimáty. Díky všem za pochopení!

More
Hidden : 9/5/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vítejte v obci Suchohrdly, která se svoji polohou proslavila při válečném tažení slavného vojevůdce Napoleona I. ke konci francouzsko-bavorsko-rakouské války. V rámci tzv. bitvy tří císařů se nejvíce hovoří o památné bitvě u Slavkova, málo už se však ví, že v roce 1809 bojovali Napoleonovi vojáci pod jeho vedením také u Znojma. Tuto historii nám připomíná naučná trasa Po památkách Napoleonova působení na Znojemsku a díky ní i tato krátká multikeš se třemi zastávkami a finální krabičkou.

1. ZASTÁVKA: Památný Napoleonův dub (N 48°51.834 E 016°05.622)
Je 11. července 1809, druhý den bojů, které se do historie zapsaly jako bitva u Znojma. Z vyvýšeniny u Suchohrdel, kde se nacházel košatý dub, dává Napoleon rozkaz všem volným jednotkám k přesunu do prostoru Přímětic, což je bývalá obec a dnes místní část Znojma. Následně Napoleon zahajuje obchvat rakouského levého křídla s cílem proniknout k silnici na Moravské Budějovice a odříznout ústup rakouských vojsk k Jihlavě. V blízkostí stanoviště se zdržovala i proslulá císařská garda, která francouzského císaře doprovázela od Vídně až ke Znojmu.
Původní strom na místě nehledejte. Už několik desítek let zde nestojí. V roce 1931 byl na místě vysazen nový dub a torzo kmene původního je alespoň k vidění v Jihomoravském muzeu ve Znojmě. Připomínkou významu místa může být taktéž odkaz na první a již zaniklou keš, která zde v minulosti vznikla od Ivomíra: Napoleonuv Dub.


Po příchodu na uvedené souřadnice si můžete přečíst další informace z infotabule a dokonce si prohlédnout ohrazený mladý doubek, který zde byl vysazen teprve v roce 2009 a k němuž se váže menší cedule vpravo (prosím nefotit, resp. nepublikovat foto při logování!). Z ní je třeba zjistit poslední trojmístnou číslici (A=?) a dále všechny na ní uvedené číselné údaje ciferovat tak, aby vzniklo jednomístné číslo (B=?).

2. ZASTAVENÍ: Dislokace francouzské polní ambulance a hromadného hrobu (N 48°51.999 E 016°05.642)
Během bitvy u Znojma byla v obci Suchohrdly v místech, kde dnes stojí dům č. p. 2, rozložena polní ambulance 11. sboru francouzské armády. Ta prováděla ošetření raněných i složité amputace přímo v terénu. Naproti budově tehdejší ambulance se pravděpodobně pohřbívala mrtvá těla vojáků do hromadného hrobu.


Na místě souřadnic stojí břízka a od ní je velmi hezky vidět na dolní (a starší) část obce, mj. i na zmíněný dům č. p. 2. Pro zisk další indicie postačí zjistit, z kolika dřevěných latí je tvořeno orámování koše vedle břízky (C=?).

3. ZASTAVENÍ: Červený dvůr (N 48°52.171 E 016°05.605)
Suchohrdly jsou spjaté i se závěrečnou fází bitvy u Znojma. V budově statku zvaného Červený dvůr se 11. července 1809 nacházel generální štáb francouzské armády, kterému velel proslulý maršál Berthier. Ten prý měl skoro jako jediný odvahu Napoleonovi předávat špatné zprávy a činil tak dokonce dobrovolně. Tentokrát ale žádné nepříjemné novinky tlumočit nemusel, spíš naopak. V odpoledních hodinách na statek dorazil náčelník rakouského štábu generál Wimpfen, kterého poslal s nabídkou příměří arcivévoda Karel. Napoleon vzápětí svolal poradu velících maršálů a generálů. Ti mají po chvíli jasno. „Navrhujeme příměří odmítnout,“ řekli jako jeden muž. Byli si totiž jisti svým vítězstvím a chtěli nepřítele porazit a neukončit bitvu přijetím nabízeného příměří. „Krve už bylo prolito dost,“ pronesl však Napoleon a navzdory jejich jednotnému rozhodnutí nabídku přijal. Měl pravdu. Střetnutí stálo život přes 3 000 Francouzů a jejich spojenců a více než 5 000 životů vojáků rakouského císaře Františka. O půl osmé večer nařídil francouzský císař klid zbraní. Dohoda o příměří pak byla na statku písemně uzavřena 12. července 1809 v časných ranních hodinách. Z pověření Napoleona ji podepsal maršál Berthier. Na druhé straně ji svým podpisem stvrdil náčelník štábu císařsko-královské rakouské armády baron Wimpfen.
Jakmile se u Červeného dvora všechny záležitosti dořešily, rozjeli se pobočníci z obou štábů k bojujícím sborům. Museli kvapem ohlásit nově schválené příměří a zastavit boje. Řada sborů ale příměří ignorovala. Někde dokonce boje dál pokračovaly. Důsledkem toho se pobočník maršála Massény a jeden z pobočníků z rakouského generálního štábu museli pohybovat v prostoru vídeňské křižovatky a poblíž louckého kláštera a mávat bílými šátky v rukou. I přesto jim trvá poměrně dlouho, než od sebe nepřátelské strany oddělí. Stálo je to hodně psychických a fyzických sil a navíc museli kličkovat mezi výstřely, které na ně více nebo méně úmyslně pálili vojáci z obou stran.
Znojemská dohoda o příměří byla uzavřena na jeden měsíc se čtrnáctidenní lhůtou pro eventuální vypovězení. Její podmínky byly pro Rakousko, podobně jako v bitvě u Slavkova, velice kruté. Francouzi si nárokovali obsadit celý znojemský i brněnský kraj. Rakousko se navíc muselo vzdát rozsáhlých částí svého území, což bylo v říjnu 1809 finálně potvrzeno vídeňským (či schönbrunnským) mírem. Důsledky znojemského příměří dokládá i záznam ve znojemské farní kronice:
„Dnes 11. července vstoupilo v platnost příměří, po kterém nepřítel obsadil brněnský a znojemský kraj. Po 110 dnů měl každý dům 2-4-6-10, také i více mužů v bytě a dobrém zaopatření, ty musel každý občan ze svých vlastních prostředků vydržovat, jako nepřátelé se Francouzi chovali slušně.“


Také zde vám historické události připomene infotabule stojící přímo před vjezdem do dvora. Ten je dnes v soukromých rukou. Nachází se na konci Suchohrdel ve směru na obec Kuchařovice. Po levé straně vstupu si všimněte nerezové poštovní schránky a na ní spočítejte embosované čtverečky (D=?).

FINÁLNÍ SOUŘADNICE (N 48°52.??? E 016°05.???)

N 48° 52. A + A + D - C
E 016° 05. A x B + B + C

SNAD SE VÁM NAPLÁNOVANÁ CESTA OBCÍ A ZÁCHYTNÉ BODY NA NÍ BUDOU LÍBIT A ZDÁRNĚ DOHLEDÁTE UKRYTOU KRABIČKU!:-)

Additional Hints (Decrypt)

ivfvpv 2,5 zrgeh ilfbxb an fvyaé irgiv ir gineh cífzrar S

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)