Skip to content

Energeticka10 - telekomunikacni - BONUSOVA Mystery Cache

Hidden : 8/30/2011
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache nehledejte na výchozích souradnicích!
Cache not look at the default coordinates!

Tato keš je BONUSOVÁ trošku jinak, než bonusovky jiných autoru. Ctete níže...;-)

Rozhodl jsem se pro Vás vytvorit nekolik kešek s tématikou Energetiky.
Telekomunikace neboli sdelovací technika se zabývá predáváním informací na dálku (z reckého tele – vzdálený). Jsou tak zároven druhem dopravy a technologií sloužící k dorozumívání. Jedná se vlastne také o specifický druh elektronické komunikace.
Komunikace muže probíhat mezi dvema subjekty, ale i od jednoho odesílatele k mnoha príjemcum.

Mezi telekomunikace patrí:
- telegrafie
-- dálnopis
-- bezdrátová telegrafie
- telefonie
-- telefotografie
-- telefax
-- mobilní telefonie
- radiofonie
-- mobilní radiofonie (prenosné vysílacky)

Mezi zpusoby hromadné elektronické komunikace patrí
- rozhlas
-- rozhlas po dráte
- televize
-- kabelová televize

U telekomunikací založených na pocítacích ztrácí predchozí delení smysl, sít dvoubodových spoju muže sloužit k hromadné komunikaci, naopak fyzicky sdílené médium muže být využito k dvoubodové komunikaci.
- pocítacové síte
- internet
- digitální pagerové síte
U telekomunikací se casto požadují ruzné vlastnosti – odolnost proti chybám, zarucená rychlost a podobne. K jejich zajištení se používá kódovaní, samodetekující kód, samoopravný kód a další prostredky, které poskytuje informatika.

Internetová komunikace
Svet internetu nám nabízí synchronní a asynchronní zpusoby komunikace. Synchronní komunikaci umožnují ruzné nástroje, napr. chat, VoIP telefonie, prípadne Skype. Za asynchronní považujeme takové zpusoby komunikace, pri kterých není nutná okamžitá reakce, napr. diskusní fóra a e-mail. Po internetu lze prenášet v digitální forme rozhlas i televizi, lze zajistit i další doplnkové služby v rozsahu podobném klasické telefonii.

Telegrafie (z reckých slov tele = daleký a grafein = psát) je telekomunikacní metoda umožnující prenést obsah textových zpráv (telegramu) na velkou vzdálenost.

Za pocátky telegrafie lze považovat dopravování velmi jednoduchých zpráv pomocí bubnu (tam-tamy), kourových signálu apod.
První optický telegraf predstavil Robert Hook Londýnské královské spolecnosti (Royal Society) na jedné z prednášek v roce 1684. Predvedl posluchacum zarízení ve tvaru drevené brány, s trojúhelníkovým tercem, posouvaným a natáceným soustavou lan a kladek. Polohám trojúhelníku priradil písmena a císlice. Bylo tak možno signalizovat na dlouhou vzdálenost. Jeho myšlenka se ješte neujala.
O sto let pozdeji, v roce 1793 sestrojil po nekolika letech pokusu Francouz Claude Chappe semaforový telegraf. Systém se skládal z veží, na nichž byla na stožáru umístena pohyblivá ramena. Kombinací natocení ramen bylo možno zakódovat až 196 ruzných znaku. Veže byly postaveny na dohled a vzájemne si predávaly zprávy. Trasy tohoto telegrafu po Francii byly pozdeji dlouhé stovky kilometru. Tento systém vydržel až do objevu elektrického telegrafu.
Morseuv telegraf využívá pro prenos informace pouze dva stavy vysílace resp. zdroje signálu (napr. svítí / nesvítí, vysílá / nevysílá). Stavy se strídají tak, že je možné je ve výsledku vnímat lidskými smysly (typicky zrak, sluch) jako sérii mezer, tecek a cárek a následne dekódovat do jednotlivých písmen abecedy, císlic a dalších znaku.
Pro zakódování a dekódování informace se v soucasné telegrafii používá mezinárodne uznávaný protokol - tzv. telegrafní abeceda (resp. Morseova abeceda). Každému znaku odpovídá série tecek a cárek oddelených mezerami, reprezentovaných stavy vysílá krátce, vysílá dlouze, nevysílá (resp. svítí krátce, svítí dlouze, nesvítí… atd.). Mezery mezi znaky jsou reprezentovány delšími mezerami ve vysílání.
Tehdejším médiem pro prenos zpráv elektrickým telegrafem byly (a jsou) elektrické vodice (kabely). Ty umožnovaly prenos zpráv typicky napr. mezi poštovními úrady, železnicními stanicemi apod. Zpráva prenášená telegrafem se nazývala telegram. Velkým omezením však byla podmínka, že do každého místa, kam bylo pozdeji možno touto cestou telegram dorucit, bylo nejprve nutno kabely zavést. K dorucování telegrafických zpráv se používaly i podmorské kabely spojující napr. kontinentální Evropu s Anglií a pozdeji Evropu s Amerikou. Pro takto dorucenou zprávu se vžil pojem kabelogram.
V ceských zemích byl uveden telegraf do verejného provozu 15. února 1850. V roce 1888 už v ceských zemích bylo podáno 1,3 milionu telegramu.
Velký zlom v dalším rozvoji telegrafie pak nastal s rozvojem radiového vysílání.

Bezdrátový telegraf
Radiotelegrafie umožnila velký boom v poštovním styku, protože odstranila kabely jako extrémne limitující faktor rozvoje síte. V tuto chvíli bylo možné prakticky okamžite zrídit telegrafní pracovište a prijmout (ale i vyslat) zprávu v kterémkoliv míste v dosahu vysílace. Obsluha radiotelegrafní stanice byla ale nárocnejší, než obsluha stanice propojených kabely. Zatímco kabelogramy se automaticky zapisovaly na papírovou pásku a bylo možné je císt se zpoždením a originál zprávy archivovat, u radiotelegrafního spojení musel být operátor prítomen a musel být schopen v reálném case zprávu vysílanou v Morseove abecede dekódovat a zapisovat.

K samotné keši:


Souradnice získáte pomocí listingu keše. Je použito pouze kódování, používané v telekomunikaci.




Souradnice si overte geocheckem, protože on vám pak napoví, jak se k místu nejlépe dostat! Tato keš je BONUSOVÁ trochu jinak, než ostatní bonusovky. V jejích útrobách naleznete výsledky k ostatním keškám této série! To se muže hodit zejména kacerum z daleka, kterí po odlovu této kešky mohou lehce najít i ostatní ze série, ovšem vyzvednutí je nárocné, viz obtížnost.Výsledky nikde nerozširujte, ani nepublikujte. Nekazte ostatním radost z luštení! Nepodcenujte uložení krabicky, neprecenujte své síly a odvahu. Výsledky si pouze ofotte, nebo opište a vše vratte do puvodního stavu.


Preji mnoho veselých zážitku pri hledání této kešky.

Additional Hints (Decrypt)

fbhenqavpr: uvfgbevr gryrxbzhavxnpr bq mnpngxh qb fbhpnfabfgv hybmrav: cerf 10z ilfbxb, uyniar arfcnqargr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)