Praha-Sedlec je železniční zastávka na dvoukolejné elektrizované trati číslo 090 do Kralup nad Vltavou. Stojí v centru Sedlce mezi mrazírnami a Vltavou. Stanice je součástí Pražské integrované dopravy. K zastávce nejezdí městská hromadná doprava. Nedaleko je zastávka pouze pro příměstské autobusy a přívoz na Zámky.
Něco k historii zastávky:
Železniční trať vedená přes Sedlec, která byla postavena jako pokračování Severní státní dráhy z Olomouce, zahájila provoz již v roce 1850.
Teprve v roce 1879 zde však byla zřízena stanice nazvaná Selc. V roce 1920 byla přejmenována na Selc u Prahy a v roce 1924 na Sedlec u Prahy, ačkoliv Sedlec byl tehdy již po více než dva roky součástí hlavního města.
Současný název zastávky Praha - Sedlec se používá od roku 1942.
Ze stanice se při zdvojkolejnění tratě stala zastávka s nákladištěm, později také s vlečkou do mrazíren. Po vlečce zde však již nejsou patrné žádné památky. Nákladiště připomíná snad jen pouze bývalé skladiště v oploceném objektu vedle zastávky.
Sedleckou zastávku výrazně změnila zejména přestavba tratě na součást 1. tranzitního železničního koridoru (Německo - Děčín - Praha - Česká Třebová - Brno - Břeclav - Rakousko), která se uskutečnila v roce 2003. Před tímto rokem vypadala zastávka neudržovaně a zpustle.
Na nástupišti ve směru na Roztoky a Kralupy nad Vltavou je umístěna malá plechová (dříve prosklená) čekárna, zatímco pro směr "do Prahy" slouží jako přístřešek prodloužená střecha bývalé staniční budovy a průchod v jejím nároží, ze kterého kdysi vedly dveře do haly a ve kterém jsou vyvěšeny jízdní řády. Roku 2015 zde byl také dostavěn plechový přístřešek.
Aktuálně je u zastávky uvedeno, že zde nejsou poskytovány žádné služby.
Železnice vždy hrála pro spojení Sedlce s centrem Prahy důležitou roli. Autobusová doprava, ať už městská nebo linková (pozdější ČSAD), byla provozována jen v omezeném rozsahu, byla dražší a většinou se pouze napájela tramvajové linky, později metro. I dnes je Sedlec jednou z částí Prahy, odkud je spojení vlakem s centrem města výhodnější než městskou dopravou.
Za zmínku také stojí, že bývalá staniční budova, čp. 21, která byla postavena roku 1879, je kulturní památkou a je tak památkově chráněna.
Další zajímavostí je, že nedaleko trati stával obrovský betonový slon se sudy na pivo na zádech. Ve své době bylo toto sousoší skutečně velkou atrakcí. Sice přímo k železnici nepatřilo, ale svou délkou 10 metrů a výškou bezmála 15 metrů se nejen při jízdě po trati přehlédnout nedalo. Dnes už z něj však nenajdete vůbec nic.
Sousoší se podrobněji věnuje keš Sedlecký SLON.
Varování: Nedoporučuji přecházet koleje, zastávka Praha - Sedlec leží na velmi frekventované železniční trati Praha - Děčín. Je to nebezpečné a nezákonné.
!!! PRO ODLOV KEŠKY NENÍ NUTNÉ CHODIT DO KOLEJIŠTE!!!
Pozor na hojný výskyt mudlů.
Prosím vracejte krabičku na rovnou plochu, aby magnety fungovaly.
Zdroje:
- NPÚ - Památkový katalog - Železniční stanice - staniční budova Praha - Sedlec - https://pamatkovykatalog.cz/zeleznicni-stanice-stanicni-budova-praha-sedlec-2283278
-
Wikipedie - Praha-Sedlec (železniční zastávka) - https://cs.wikipedia.org/wiki/Praha-Sedlec_(%C5%BEelezni%C4%8Dn%C3%AD_zast%C3%A1vka)
-
Z metropole - Restaurace U slona - https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116288835-z-metropole/215411033210027/