Skip to Content

This cache has been archived.

G+K: A je tu den D! Nebo den A? :-)
Dnes odpoledne byly krabicky trosek letadla odstraneny. Dekujeme všem, kterí do Jehnic zavítali za návštevu a doufáme, že jsme Letadlem potešili alespon pár kaceru a že si vetšina odlov užila. Pokud jste Letadlo odlovit nestihli, nezoufejte, neco tu na jeho pocest zustane a vznikl tak prostor pro vytvorení nových keší.
Lulukovi dekujeme za zpestrení dnešního cita snehulácky a Mudlodceri s Danielkem a Akoušem za spolecnost na poslední letadlové vycházce. Tak zase nekdy nekde :-) Štastný lov a Letadlu hezký odpocinek - budeš nám na mape chybet..

More
<

Letadlo 01 - Rizeni letoveho provozu

A cache by G+K Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/03/2011
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


25. 4. 2012 - Provedena údržba celé série. POZOR - některé krabičky byly přesunuty, pokud se na sérii chystáte, ověřte si aktualizované souřadnice!

Pohybujte se výhradně po cestách, lesech a po okraji polí, kde jsou travnaté remízky. Celou sérii je možné obejít podle pomocí tras v připojeném obrázku, neničte zemědělcům jejich úrodu, jinak budeme nuceni sérii archivovat!


Na jehnických polnostech nouzove pristálo letadlo. Máte jedinecnou príležitost jej prozkoumat. Sami posudte, zda je bezpecné se na tuto cestu vypravit. Krajina Brna - Jehnic je zrádná - plná divoké zvere, podivných individuí v remízcích a hlavne zbesilých zemedelcu. Durazne vás žádáme - v zemedelské sezone proto neriskujte zbytecne život a chodte po cestách, krajem pole ci remízky. Celá série jde tímto zpusobem obejít a vezte, že nejkratší cesta nemusí být vždy nejlepší.Prestože vzduch kolem nás zaujímá vcelku velký objem a letadel je v nem relativne málo, nezbývá, než zajistit, aby se létající stroje vzájemne nesrážely. Dokud bylo letadle málo (1. pol. 20. století), žádné rízení letového provozu ani neexistovalo. Pak ale v USA a v Evrope zacalo být letadel tolik, že se obcas nejaká ta kolize prihodila - proto vznikla služba rízení letového provozu. Dnes už je rízení letového provozu zajišteno ve vetšine civilizovaného sveta (výjimkou jsou nehostinná území - napr. Antarktida, pres kterou se beztak nelétá, sever Kanady, pres který se sice létá, ale statisticky je riziko srážky malé a podobné oblasti).

Letový provoz rídí lidé - dríve se jim ríkalo dispeceri, dnes už je správné oznacení "rídící letového provozu", anglicky "Air Traffic Control Officer" (ATCO). Základem veškerého rízení je vytvorení struktury letových cest a ruzných typu rízených oblastí - ty jsou zaznamenány ve speciálních mapách a je tak zajišten nejen sporádaný tok letadel, ale také piloti presne ví, komu, kdy a a jak mají zavolat vysílackou, prípadne kdy, kam a jak mohou vubec letet.

V poslední dobe (predevším v Evrope) se používá také tzv. rízení toku - tedy plánování letu tak, aby kritické cásti vzdušného prostoru nebyly zahlceny (tedy namísto vyhýbání množství letadel ve stejném míste zustane cást letadel na zemi, nebo letí jinudy) Výše uvedené metody nejsou všemocné, proto potrebujeme nekoho, kdo vyreší zbytek - tedy takového chirurga, který zajistí vyhnutí letadel na križujících se tratích, protismerných tratích, který zajistí vytvorení "vlácku", ve kterém letadla pristávají a podobne.

Existují 3 základní typy stanovišt, ze kterých je rízení provádeno. Každý typ služby vyžaduje zvláštní výcvik a zvláštní licenci a proto je jen velmi málo rídících, kterí si vyzkoušeli všechny stanovište.

1. Oblastní služba rízení - zajištuje predevším tranzitní provoz, letadla ve velkých výškách, prelety a podobne
2. Približovací služba rízení - stará se o letadla, která jsou krátce po startu, nebo se chystají pristát. Jde predevším o serazení letadel, jejich zpomalení a organizaci provozu kolem letište, kde je hustota provozu zpravidla dost vysoká
3.Letištní služba rízení - má na starosti provoz letadel, která se pohybují po letišti, která práve pristávají, nebo práve startují. Statisticky je nejvyšší riziko letecké nehody práve na letištích nebo v jejich bezprostredním okolí.

Pokud vás zajímá více o této problematice, pátrejte po internetu (napr. www.rlp.cz), nebo se prihlašte do výcviku rídících letového provozu - stací vám k tomu maturita, alespon trochu slušná anglictina a úspech ve výberovém rízení (každorocne je cca. 600-1000 uchazecu, ze kterých se vybírá 10-20 kandidátu; info na stejné stránce)Vážení kolegové kaceri.
Rádi bychom vás upozornili na skutecnost, která není tak zrejmá, jak jsme mysleli.. Série Letadlo nebyla, není a ani nikdy nebude drive in. Pokud plánujete její odlov, pripravte se na 2 hodiny chuze v terénu s jediným kopcem, na který stací vydrápat se pouze jednou. Mezi jednotlivými kešemi je navíc vetšinou minimální vzdálenost. Nejedná se tedy o nic nárocného a považujeme za vrchol nevkusu jezdit autem po poli, aby se clovek dostal ke keši na 5 metru. Hlavne že v každém listingu prosíme, aby kaceri nechodili pres pole - že pres nej nemají jezdit nám prišlo samo sebou. Když to mužeme obcházet pešky porád dokola my, mužete i vy. Pokud bude i nadále využíváno k odlovu geovozidel jinde než na zpevnené silnici, pujde série do archívu. Dekujeme za pochopení.

G+K

Additional Hints (Decrypt)

an fgebzr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

997 Logged Visits

Found it 978     Write note 9     Archive 1     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 18 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.