Skip to content

T4.5 - Klaustrofobia Traditional Geocache

Hidden : 7/9/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Klaustrofóbia

Touto keškou by som pokračoval v sérii T4.5. Zistil som, ze kešiek tohto druhu je pomerne málo a chcem niečo s tým urobiť.

Klaustrofóbia je strachom z uzavretých priestorov. Ide o psychiatrické úzkostné ochorenie, ktoré sa radí medzi fóbie. Klaustrofóbiou trpí na svete asi 5 % ľudí.

Príčiny:

Príčina klaustrofóbie sa mnohokrát nezistí. Nie je to pravidlom, ale niekedy sa môže jednať o dôsledok situácie, keď bol človek uväznený v nejakom stiesnenom priestore a nemohol sa dostať von - napríklad porucha výťahu a pod. Spomienku na túto udalosť môže človek zdanlivo zabudnúť a uložiť si ju do podvedomia, je ňou však stále ovplyvňovaný.

Prejavy:

Klaustrofobický pacient neznáša uzavreté priestory, obzvlášť ak sú malé. Strach najčastejšie vychádza z pocitu, že bude v tomto priestore uväznený. Záchvaty úzkosti môžu prechádzať v neovládateľné záchvaty paniky. Postihnutý sa snaží oslobodiť a dostať sa z uzavretého priestoru. Môže sa objaviť dýchavičnosť a strach z udusenia. Klaustrofobik si pri záchvate môže začať strhávať oblečenie.

Klaustrofóbia je jedným z dôvodov, prečo niektoré pacientov nedajú vyšetriť magnetickou rezonanciou. Vyšetrenie sa totiž vykonáva vo vnútri prístroja, ktorý vydáva hlasný hluk, a trvá niekedy aj niekoľko desiatok minút. To je psychická záťaž aj pre zdravého človeka, nieto ešte pre klaustrofobika.

Liečba:

Terapia býva dlhodobá. Významné sú psychoterapeutické pohovory, ktoré majú za úlohu zoznámiť pacienta s podstatou jeho strachu a naučiť sa ho s ním vyrovnať. Účinnou metódou je aj postupné vystavovanie chorého situáciám, ktorých sa obáva, a tak mu pomôcť ich prekonať. Tento proces musí byť postupný a je nutný súhlas chorého. Z liekov sa užívajú antidepresíva a lieky proti úzkosti – anxiolytiká.

Zdroj: http://www.stefajir.cz/index.php?q=klaustrofobie.

A teraz nieco ku keske:

V keške Ťa čaká malá úloha - nájsť logbook. V dvojfarebnej krabičke na vrchu je igelitové vrecko, do ktorého odporúčam opatrne presypať obsah kešky a pri troške šťastia ho nájsť na jeden šup. Po zalogovaní je možné dať logbook do inej krabičky. Po vrátení krabičiek je potrebné zbaliť vrecko do dvojfarebnej krabičky a tú nechať na vrchu!!! Po Tebe prídu aj ďalší hľadači - buď k nim ohľaduplný.
Vďaka.

Terén kešky závisí od výšky vodnej hladiny. V čase topenia sa snehu alebo v prípade prietrži mračien určite nechoďte loviť túto kešku. Je to príliš nebezpečné.


Happy caching

Additional Hints (No hints available.)