Skip to Content

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.

This cache has been archived.

DuoMuff: pá pá

More
Event Cache

MM12 - Olomoucke veze

A cache by OLGK & DuoMuff Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, September 1, 2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

logbook na věži sv. Michala

MM12 - Olomoucké věže
MM12 - The Olomouc Towers


Nedívejte se na Olomouc SVRCHU, podívejte se na ni SHORA – stojí to za to!

Centrum města můžete prozkoumat při odlovu celé řady keší. Stihnete se ale přitom mrknout někam dál na okraje města? Nahlédnete do dvorků a na střechy domů? Jedna možnost by tady byla.

Zveme vás na vyhlídkové věže v centru Olomouce. Bude Vás to stát nějaké úsilí, schodů bude celkem dost. Ale ten pohled! A při výstupu snad potkáte i další kačery, takže z toho máme hned i event!

Navštivte věž v kostele Svatého Michala, v kostele Svatého Mořice a věž v olomoucké radnici – a získejte jedinečný pohled na město, pamětní kartu a bod (a možná i něco víc…) :)

ENGLISH:
You can explore the town centre by hunting a lot of geocaches. Do you have time to have a look at some further parts of the town? Can you look into the backyards and on the roofs? If not, there would be one option...

We would like to invite you to see the sightseeing towers in the centre of Olomouc. You will have to make some effort as well, a lot of steps is waiting for you. But imagine the view! And while you will be climbing, you can meet some other cachers, so there will be an event too!

Let‘s visit the towers of St. Michael‘s church, St. Moritz‘s church and the tower of Olomouc town hall – and have a spectacular view at the town, get a memorial card and a point (and maybe something more...) :).28.9.2012: informace k „odlovu“:

Razítka na věži sv.Mořic a sv.Michal budou dostupná 1.9.2012 mezi 10:30 a 15:00 (dřívější čas bohužel není možný z důvodu konání mše v kostele). Logbook bude přístupný rovněž mezi 10:30 a 15:00 na věži Sv. Michala. .

Na radniční věži: Radniční věž bude z technických důvodů přístupná pro kačery zdarma POUZE ve těchto časech: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30!!! (poté rovněž pro zájemce po skončení eventu v 16:00 h).

POZOR!!Výstup na věž je kapacitně omezen, proto je možné, že se na všechny zájemce nedostane. Proto přicházejte včas a rezervujte si místo v infocentru radnice (na souřadnicích N49° 35.644 E 017° 15.093)!!! V infocentru se prokážete hrací kartou a budete puštěni zdarma.
Před vstupem do infocentra se bude po celou dobu konání eventu pohybovat organizátor v červeném tričku, který u sebe bude mít hrací karty pro vstup na věž a RAZÍTKO.
Pokud budete potřebovat jakoukoliv informaci, ptejte se ho. V případě, že se z kapacitních důvodů na věž nedostanete, razítko získáte i tak.


Doporučujeme nechat si výstup na věž. sv.Michal jako poslední. Logbook bude totiž umístěn právě na této věži. Zde také budou vydávána eventová CWG pro ty, kteří si je objednali logem will attend.

Sladká odměna pro borce, kteří zvládnou výstup na všechny tři věže a toto doloží razítky v hrací kartě - loštický polibek – MŇAM! – bude vydávána PŘED kostelem sv.Michala také v době mezi 10:30 a 15:00.

Nazapomeňte si hrací kartu (pro zapomětlivce budou karty k dispozici na jednotlivých věžích).

Při cestě na věže vám mohou padnout do oka např. tyto keše:
Sv.Mořic: Mořické tajemství
Sv.Michal: Tajemství sv. Michala


ENGLISH:

28.9.2012: Informations about cache:

Stamps will be available on the 1.9.2012 between 10:30am and 3pm at the towers of St. Michael´s church and St. Moritz´s church (it is not possible to start earlier because of the Holy mass). Logbook will be available also from 10:30am to 3pm on the tower of St. Michael church.

Informations about stamp at the Tower of Olomouc Town Hall: The entrance to the tower will be available ONLY at these times: 10:00am, 11:30am, 1:00pm, 2:30pm!!! (and also at 4:00pm after the end of the event).

ATENTION!! There is limited capacity of the tower, so please come earlier and reserve the place in infocentre of the Town Hall (coordinates: N49° 35.644 E 017° 15.093)!!! In the infocentre you have to show playing card – the entrance fee is free.
On these coordinates there will be organizer in red t-shirt all the time. You can ask him about everything and he will have also playing cards and STAMP with him. Don´t worry. In the case you couldn´t go up because of capacity, you can earn the stamp anyway (without visiting the tower).


We recommend visit the tower of St. Michael´s church for the last time, because the logbook, CWG´s will be there.

Sweet bonus for that cachers who will have all three stamps will be given infront of St. Michael´s church between 10:30am and 3:00pm.

Don´t forget the playing card.


1. Věž v kostele sv. Michala / The Tower of St. Michael‘s Church

Vstup do věže se nachází přímo v kostele sv. Michala, který leží na michalském návrší, které jednou z nejstarších částí města, a tvoří jednu z dominant panoramatu Olomouce. Ve věži je malé muzeum a můžete shlédnout i chrámovou zvonici se zvony.
Vstup do kostela heldejte na souřadnicích N 49°35.633 E 17°15.236.
Když už budete v kostele, nezapomeňte navštívit poustevnu s pramenem živé vody! Nachází se v podzemí kostela.
Nahoře ve věži se můžete kochat pohledem na Olomouc a rovněž na krásné chrámové zvony.

Věž je přístupná zdarma "od úsvitu do setmění".

ENGLISH:
The entrance to the tower is situated right in the St. Michael‘s church, that lies on the Michael’s hill. The Michael’s hill is one of the oldest part of the town and it creates one of the dominating feature of Olomouc‘s panorama. There is a little museum in the tower and you can also see the church’s bell tower with bells. Look for the entrance to the church at those coordinates: N 49°35.633 E 17°15.236. While you are in the church, don’t forget to visit a hermitage with a “live” water stream! It is situated in the underground of the church. You can relax at the view of Olomouc and the beautiful church bells in the tower’s top.

The tower can be entered for free from the dawn to the sunset.

2. Věž v kostele sv.Mořice / The Tower of St. Moritz‘s Church

Kostel sv. Morice se nachází severně od Horního náměstí a je charakteristický tím, že má velmi zvláštní, neopakovatelnou a nezaměnitelnou podobu. Známý je také tím, že jsou zde největšími varhany ve střední Evropě a pořádají se zde světoznámé varhanní koncerty.
Vstup do věže hledejte na souřadnicích N 49°35.704 E 17°15.052.
Věž se nachází na jižní straně kostela a je tvořena z kamenných kvádrů a doplněná zvonicovou nástavbou. Do zvonice, kde si můžete prohlédnout chrámové zvony, vystoupáte po úzkém, točitém schodišti. Odtud se už potom snadno dostanete přímo na střechu věže, odkud se Vám naskytne krásný, panoramatický výhled na celou Olomouc, ale např. i Svatý Kopeček a svah Nízkého Jeseníku.
Max. kapacita počtu lidí na věži je 80.

Vstupné na věž je dobrovolné (v minulých letech se za vstup platilo 20 Kč za dospělého a 10 Kč za dítě). Vybrané peníze jdou na obnovu a provoz věže.

ENGLISH:
The St. Moritz‘s church is situated on the north of the Upper square. It is specific for a very special, unrepeatable and unmistakable appearance. It is also known for it’s biggest pipe organ in Central Europe and world famous pipe organ concerts. Look for the entrance to the tower at those coordinates: N 49°35.704 E 17°15.052.

The entrance fee is voluntary (there was 20 Czech crowns entrance fee for adults and 10 Czech crowns for a child in the past). If you pay the entrance fee, you will support the tower’s restoration and operation.

3. Radniční věž / The Tower of Olomouc Town Hall

Poslední věží, na kterou budete mít v rámci eventu přístup, je věž olomoucké radnice, která je dominantou olomouckého Horního náměstí. Z arkádového ochozu této 75m vysoké věže můžete obdivovat krásy Olomouce. Při výstupu na věž si také prohlédnete hodinový stroj orloje a v cimbuří pak obydlí věžného.
Věž naleznete na souřadnicích N 49° 35.644 E 017° 15.093.
Za vstup na věž se běžně platí poplatek 15 Kč. Pro účastníky eventu bude přístup na věž zdarma. Věž bude zpřístupněna přibližně na dvě až tři hodiny. Přesný čas volného vstupu na věž v rámci eventu bude včas zveřejněn.

ENGLISH:
The last tower, which will open during this event, will be the tower of Olomouc town hall – the dominating feature of the Upper square. You can admire the beauties of Olomouc from the arcade gallery of this 75m high tower. As you will be climbing to the top of the tower, you can have a look at the clock mechanism of the Astronomical Clock. You can find the tower at those coordinates: N 49° 35.644 E 017° 15.093.

Normally there is an entrance fee of 15 Czech crowns, for the participants of the event will be the entrance for free. The tower will be open approximately for 2-3 hours. The exact time of the free entrance will be published in advance.


Rozhodli jste se spatřit naše město na vlastní oči z ptačí perspektivy? Potom se neváhejte vydat na jednotlivé olomoucké věže! Logbook bude umístěn na věži v kostele sv. Michala (na výchozích souřadnicích). Na každé věži bude umístěno razítko, které si budete moci otisknout do hrací karty, která je přílohou listingu (zde). Pro ty, kteří se prokáží u logování zaplněnou hrací kartou, bude připravena malá sladká olomoucká odměna a možná i něco víc :-).

Těšíme se naviděnou!

ENGLISH:
Have you decided to see our town from the bird’s eye view? Then let’s go and climb at the Olomouc towers! The logbook will be placed in the tower of St. Michael‘s Church (at the original coordinates). There will be a stamp in every tower, which you can stamp on the playing card – it is the enclosure of the listing (here). Those cachers who will have full playing card, will get some sweet candy originally from Olomouc and maybe something more :).

We are looking forward to see you!

Zájem o eventové CWG prosím sdělte ve Will Attend logu. Počet CWG je omezen na 1ks/nick a takto objednané CWG je nutno vyzvednout osobně během eventu. Další kousky je možné zakoupit v rámci sady megaeventových CWG na eshopu.

ENGLISH:
Please, tell us your request of CWG (Czech Wood Geocoin) in Will Attend log. Number of CWG is limited to 1 piece per 1 nick and personal pick up at the event is required. More pieces of CWG you can buy as megaevent´s CWG set on eshop.


Additional Hints (Decrypt)

qnyrxbuyrq f frobh :-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

772 Logged Visits

Write note 16     Archive 1     Will Attend 371     Attended 378     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Announcement 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 84 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated: on 11/15/2017 3:55:09 PM (UTC-08:00) Pacific Time (US & Canada) (11:55 PM GMT)
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page