Skip to content

Zahorsko - pozustatky stare tezby zeleznych rud Multi-Cache

This cache has been locked, but it is available for viewing.
A cache by [DELETED_USER]
Hidden : 3/22/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá naucná multi-kes pro ty, kterí mají rádi historii nasí zeme, procházku lesem a nenárocné lusteni.


Záhorsko - pozustatky staré tezby zelezných rud u Zebráku a Hredel.

Tento poklad Vás privádí do prostoru mezi obcemi Zebrák a Hredle, do lokality nazývané Záhorsko. Pozustatky starého povrchového pruzkumu dobývání rud a staré tezby, na které narazíte, pocházejí pravdepodobne z období stredoveku a také doby mladsí. Dají se nalézt v oblastech s dnes již zaniklou tezbou. Při bedlivejsím zkoumání je mozné pomocí průzkumu terénu i cástecne rekonstruovat puvodní dolové rozmerení a postupy tezby, spojené mnohdy s urcitými zmenami krajinného reliéfu.
Zmeny mohou souviset i s výstavbou ruzných technických zarízení navazujících na tezbu samotnou. Mnoho pruvodních znaku tezby (pozustatky hlusinových odvalu, komunikací atd.) lze i dnes spolehlive archeologicky dokumentovat, datace techto objektu vsak obvykle ciní problémy.
Z pozustatku tezby, které máme v této lokalite k dispozici lze v zásade zhruba odhadnout tehdejsí stratigrafii tezby, její produktivitu a také efektivitu místního horního díla a s tím i spojené zpusoby resení technických prekázek (viz nádherné resení sikme razené stoly v nedalekém dulním díle Barbora, které vsak pochází z 18.století).Zde sli tehdejsí prospektori v jednom míste prímo po zíle – viz prilo-
zené foto sikmé chodby.

Na zastávkách 1 i 2, kam Vás poklad privádí, lze spatrit zpusob, jak tehdejsí kovkopové zjistovali rozmerení dolového pole a i metody vlastní tezby. S její efektivitou v horních dílech také úzce souvisí problém orientace v dolech vzhledem k absenci kompasu, o nemz nacházíme první zmínky z prostredí evropských dolu z doby kolem roku 1250. Tezko lze dnes odhadnout, zda ve zdejsí, de facto zapadlé lokalite, byla vubec taková technická vymozenost té doby k dispozici a zda ve zdejších skrovných dolech byla vubec novinka potrebná.

Na první nasí zastávce (N 49° 53.234 E 013° 54.455) se muzeme podívat na geologickou sondáz té doby. Jsou to tzv. pinky, pinková pole neboli pinkoviste. V okolí se dobře porozhlédnete a najdete výrazný objekt vytvorený lidskou rukou s kovovou cedulkou, na které nalezneme čísla CF. Pinky se zde kolem nacházejí v terénu rozlozeny nelineárne a mely za ukol zjistit, zda v daném míste lozisko je. Vytezený materiál se pak vetsinou pouzil i na výstavbu okolních technických del, které slouzily jako zázemí pro celý technologický proces tezby a zpracování rud.



Slovo pinky pochází pravdepodobne z nemeckého slova die Pinge a to je termín pouzívaný pro oznacení reliéfních tvaru v krajine vzniklých prevázne dusledkem hornické cinnosti. Tyto tvary mohou mít bud pravidelný kruhovitý pudorys (casto vznikají nad krizovatkou dulních chodeb), prípadne i eliptický vznikající spojením dvou sousedních pinek kruhovitého pudorysu nebo i nepravidelný tvar vzniklý rychlým prosednutím, propadnutím nebo zrícením podpovrchových dulních del. Rozdíl mezi pinkou a poklesovou propadlinou je pouze kvantitativní a to, ze pinky jsou zpravidla plosne nevelké a kratsí než 25 m (nejcasteji 6 až 12m), hloubka se pohybuje mezi 3 a 5 metry, steny mají vetsí sklon. Pinky se dle odborné literatury rozdělují na pinky sesedlé - ty vznikají rychlým sesedáním terénu nad vyrubanými prostorami a mají profil hlubokých pánví nebo až trychtýru, steny jsou sklonené, ale ne strmé, na dne pinek lezí povrchový materiál a proto zde muzeme najít zbytky puvodní vegetace, oba typy jak pánvovité tak trychtýrovité mají zaoblené okraje a tímto se podobají závrtum.
Dále pak jsou to pinky provalené - ty vznikají jednorázove náhlým propadnutím v jediném okamziku, mají strmé steny a nenacházíme na nich puvodní vegetaci.
Vetsí mnozství pinek pak tvoří tzv. pinková pole, pinkoviste, jak jiz je uvedeno v textu výse.

Na dalsí zastávce (N 49°53.339 E 013°54.479) je mozné spatrit nádherné pozustatky po obsáhlejsím geologickém pruzkumu, pri kterém se hledal rozsah loziska a to jsou tzv.pruzkumné rýhy - pinkové tahy – to jsou pocetnejsí seskupení pinek, kdy jsou pinky serazeny v liniích. Ty se nekdy také oznacují slovem resny.
Zde se opet porozhlédnete po malé kovové cedulce na dalsím výrazném objektu a na ní tentokrát naleznete císla BE.




S tezbou jako takovou je vsak i spojena zelezárská výroba a ta nám odhaluje vazbu mezi surovinovými zdroji (rudným loziskem a lesem jakozto zdrojem dreveného uhlí) a dále pak samotnou hutní výrobou, která je v této lokalite provozována pravdepodobne v malých, krátkodobých areálech v blízkosti surovinové základny. V této souvislosti bych Vás rád odkázal na turistickou mapu, kde je oznacena nedaleko odsud zrícenina (N 49°53.503 E 013°54.948). Na míste vsak krome terénních nerovností dnes jiz nic nenalezneme. Pametníci tvrdí, ze zde v dobe zhruba pred 60. lety byly jeste patrné zbytky nízkého zdiva. Tento dnes již neexistující objekt, nekdy také oznacován jako tvrz Záhorsko, mohl pravděpodobně prímo souviset se zpracováním rudy z okolí a navíc jeste strezil tehdejsí prístupovou cestu ke hradu Tocník, která se táhla nekde kolem stoly Karel.
Výroba se z této oblasti o několik málo století pozdeji premistuje jinam, do jiz nove vznikajících, vetsích hutí a hamru poblíz vodních toku (Jince, Dobrív), které se již nadále zpravidla vyznacují dlouhodobou kontinuitou. Je to predevsim z duvodu vytezení rudy v této lokalite.

Zajímavé vazba v souvislosti s tezbou a zpracováním rudy by mohla být zejména v oblasti zmeny rostlinného porostu v okolí dolu a hutní výroby. V místech docházelo k nadměrné exploataci dřeva pro účely dolování a hutnictví. Vliv těchto činností na lesy byl pravděpodobně různý – a to podle délky a intenzity dolování a geobotanických podmínek a předpokládané "přirozené" struktury lesního porostu v konkrétním regionu. V tomto směru publikoval prukopnické studie na toto téma historik J. Málek, který hodnotil devastační vlivy hornické činnosti (konkrétně na Českomoravské vrchovině) na věkovou a druhovou skladbu tamních porostu jako pouze docasné a následnou plnou regeneraci smíšených lesu předpokládá do padesáti let. Z archeobotanických výzkumu prováděných v nekterých velkých industriálních regionech docházíme, zejména na základe rozboru uhlíku z uhlírských stanovist, k ruzným záverum. Na nápadne rychlou proměnu lesa se usuzuje z faktu, že velkoobjemové tvrdé drevo (nejcastěji bukové) je v milírích záhy vystrídáno drevem rychle rostoucích druhu (bríza, topol, olse, jehlicnany vcetně smrku), malého prumeru a stárí (obvykle jen 10-15 let).
Tato zmena muze svedcit o rozsáhlé degradaci lesu v hornických oblastech behem pozdního stredoveku, o radikálním odlesnení a energetické krizi, která vedla az k pozdejsímu úpadku tezby. V místech, kde byla nerostná rudná zásoba obsáhlá pak zákonite muselo docházet k razantnejsímu nástupu ochranných opatrení a intenzivních metod lesního hospodárství v podobe pravidelného obmýtí kombinovaného s pásecným hospodárstvím. Z botanického hlediska se pretezzení lesu ve 12.-14. století interpretuje jako nevratný zásah, který urychlil proces premeny prirozených smísených bucin ve stejnoveké, predevsím smrkové monokultury. To vse tedy souviselo s dnes již tak pro nás nepatrným zásahem človeka do prírody, kdy se snazil vydobýt své první suroviny ze zeme a zpracovat je.

Na záver naseho putování je pro Vás pripravena ukázka portálu dnes jiz uzavrené stredoveké stoly Karel, kterou naleznete na souradnicích (N 49°53.551 E 013°54.622).


Zde opet naleznete na zjevném objektu ze dreva poslední dvojcíslí AD, které budete potřebovat k odlovu pokladu.
Ve finále naseho putování pripomínám, že se v této stole stejne jako v nedaleké stole Barbore tezila zelezná ruda, coz je krevel, hnedel a limonit. A pokud se ke stole sehnete, ucítíte na své tvári závan studeného vzduchu se zvlástní vuní podzemí . A mozná také pocítíte i závan daleké minulosti vydobyté v potu z této zeme…

A nyní se již můzete vydat odlovit poklad, který naleznete na N 49°53.ABC E 013°54.DEF. Pri ceste za pokladem prosím koukejte, kam slapete, at neposkodíte cerstve vysazené stromky a chovejte se v lese tak, jak se v lese clovek chovat má... Tise, ciste a ohleduplne!

Za recenzi popisu důlních činností děkuji Miki Dobrému a BosTonPonTifeXovi!


Děkuji za vaší návštěvu - kartagoo

Additional Hints (Decrypt)

yrfav xynfvxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)