Skip to content

Za jihlavskymi krizi I Multi-cache

Hidden : 4/12/2012
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Za jihlavskými kříži I

Tato keš vám ukáže drobné historické stavby – kříže – kolem kterých mnohdy chodíme nebo jezdíme, aniž bychom si vůbec všimli že tam stojí.


K vytvoření keše mě inspirovalo třebíčské Putování za kříži I a Putování za kříži II od jirkybrdy.

Když jsem začal se shromažďováním podkladů, říkal jsem si – v Třebíči, tam se mají, kříž je tam (skoro) na každém rohu. A tady v Jihlavě téměř žádné nejsou…. Naštěstí se ukázalo, že i zde je křížů dost, jen je potřeba se lépe dívat kolem sebe. Úmyslně jsem vynechal kříže uvnitř kostelů a na hřbitovech, aby všechny stage byly dostupné 24 hodin denně.

Keš má 13 stage plus finálku, odlov je tedy časově náročnější, počítejte asi se 2 hodinami času. Další informace naleznete níže.

Většina informací o původu a významu symbolu kříže je uvedena u výše jmenovaných keší, nebudu je proto opakovat. Uvedu pouze základní informace.

Kříž (lat. crux) je jedním z nejstarších a nejznámějších symbolů, který užívá několik náboženství, zvláště pak křesťanství. Jedná se o geometrický obrazec, skládající se ze dvou úseček či obdélníků, které svírají pravý úhel.

Kříž je také popravčí nástroj, užívaný ve starověku. Protože na kříži byl popraven i Ježíš Kristus, stal se kříž typickým znamením křesťanství (přibližně od 5. nebo 6. století).

Krucifix(z lat. cruci fixus pověšený na kříž) je umělecké zpodobení ukřižovaného Krista. Tento symbol provází křesťany v nepřeberných podobách – v kostelech, na hřbitovech a u hrobů, u kaplí, u cest a na křižovatkách, uprostřed obcí, v místech neštěstí, na hranicích pozemků ale i uprostřed polí. Všechny kříže na naší pouti jsou tedy krucifixy, nicméně dále v textu používám prosté „kříž“.

Z hlediska provedení uvidíme kříže celolitinové, litinové na kamenném podstavci i celé z kamene. Vyjímečně jsou kříže vyrobeny i z původního materiálu – dřeva; takové ale na naší cestě nepotkáme.

Výrobou předmětů z umělecké litiny a také litinových křížů prosluly Kadovské železárny, které v 1. polovině 19. století patřily k největším na moravě. Něco málo o nich naleznete zde.

Na křížích a jejich podstavcích nalezneme nejrůznější texty: citáty, chvalozpěvy, popisy událostí nebo důvodu vztyčení a také věnování nebo jméno dárce. Mimo to i dva typické nápisy.

Nápis INRI ve stylizované podobě je součástí mnoha krucifixů a jiných zobrazení ukřižovaného Krista. Jde o zkratku latinských slov Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský. Později byl přidán ještě jeden význam - In nobis regnat Iesus, V nás kraluje Ježíš.

IHS nebo také JHS (písmena I a J se v latině dlouho nerozlišovala) je zkratka jména Ježíš v řečtině (ΙΗΣΟΥΣJésús), která se užívala v západní i východní církvi, někdy i v biblických rukopisech.

Zdroje informací

http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99%C3%AD%C5%BE

http://cs.wikipedia.org/wiki/Krucifix

http://cs.wikipedia.org/wiki/INRI

http://cs.wikipedia.org/wiki/IHS

 

K vlastní keši.

Keš se skládá ze 13 stage = zastavení u křížů, kde postupně zjistíte indicie potřebné  k výpočtu finálové skrýše.

Budou to čísla a také písmena. Abych vám trochu ulehčil těžký život kačera, připravil jsem vám alespoň tabulku pro zapisování písmen.

V závěru se vám také může hodit tato tabulka:



Doporučení k odlovu

Dodržte pořadí stage zejména kvůli určení souřadnic další stage. Na odlov (a zejména pak finálky!) je opravdu lepší jít ve dvou, protože ve dvou se to přece jen lépe táhne :-). A také vám rychleji uběhne cesta. I když se některé informace dají „vygooglit“, vřele vám doporučuji si kříže prohlédnout osobně.

Keš se dá odlovit s použitím motorového vozidla, na kole ale i pěšky. Počítejte ale s tím, že po Jihlavě urazíte i při optimální trase (tu neprozradím) nejméně 17 km. Většina stage je drive-in, pouze ke čtyřem z nich se nedostanete motorovým vozidlem.  Dodržujte prosím zákazy vjezdu a také  nevstupujte na soukromé pozemky! K navštíveným památkám se chovejte tak, aby vydržely i pro následující generace kačerů.

Celou trasu můžete zvládnout na vícero etap pokud vám odlov na „jeden zátah“ připadá příliš náročný. Romantickým povahám doporučuji celý odlov provést za tmy, není to žádný problém.

Keš prosím po nálezu a zalogování vraťte na původní místo tak, jak byla. Děkuji.

Pokud jste rozhodnuti celou cestu absolvovat, můžete začít. Start je na Stage 1.

Stage 1       N49° 22.979  E015° 35.591

Zrestaurovaný kříž z roku 1901 stojící u odbočky z tzv. Císařské silnice z Prahy do Vídně.

Dobře čitelný nápis na přední straně podstavce kříže končí číslem psaným latinkou. Získali jste číslo A. Teď jej vyjádřete pomocí římských číslic a první písmeno zapište do tabulky na 4. pozici.

Stage 2       N49° 23.231  E015° 35.636

Litinový kříž na kamenném podstavci z roku 1867 stojící u Císařské silnice. Jde o jeden z mála křížů v Jihlavě, na kterém naleznete češtinu. Kříž je ozdoben jedním ze zdobných prvků litinových cestních křížů - polopostavou cherubína s věncem a holí. Zvláštností je také ozdoba ve formě struktury dřeva  na povrchu kříže.

Na kříži je také umístěna kovová tabulka s českým nápisem. Počet písmen s diakritikou je B. Text si přečtěte ještě jednou a zapište počáteční písmeno druhého slova na 10. pozici a počáteční písmeno posledního slova na 13. pozici v tabulce.

Stage 3       N49° 23.354  E015° 34.966

Kříž z roku 1866 postavený na místě středověkého popraviště. V 90. letech min. století byl původní litinový kříž nahrazen kamenným, ten byl po roce 2004 poškozen a v současnosti zde stojí pouze torzo. Podle nedávno zveřejněné informace již probíhají restaurátorské práce a opravený kříž v původní podobě by zde měl být vztyčen do konce října 2012.
Edit 5.3.2013 Opravený kříž je opravdu na místě.
Více zde informací naleznete zde. Kříž má svoji keš: GCYPWM

Vaším úkolem je spočítat,  kolik slov (C) obsahuje krátký text na přední straně podstavce. Do tabulky si zapište samohlásku ve jméně božím a to na 5. pozici.

Doporučený parking:  N49° 23.465  E015° 35.121

Stage 4       N49° 23.B(C+2)1  E015° 3C.(B/3)84

Masivní kamenný kříž v zahrádce z umělecké litiny. Na kříži je pouze nápis INRI, jinak na něm nejsou žádné čitelné údaje.

Litinová zahrádka kolem kříže je sestavena z D částí (malá rozdělení-praskliny nepočítejte).

Doporučený parking pro Stage 4 a Stage 5: 

1) N49° 23.558  E015° 35.694  kryté parkoviště v CITY parku, zdarma, 9-21 hod.

2) N49° 23.681  E015° 35.506  Masarykovo náměstí, Po-Pá 7-18 a So 7-12 placené, mimo tento čas zdarma.


Stage 5       N49° 23.(C+2)23  E015° 3D.C8C

Nádherná ukázka kovolitecké práce z roku 1823 stojí těsně u známého jihlavského kostela. Kříž původně stával na místě zrušené kostnice na jednom z původních jihlavských hřbitovů u kostela sv. Ducha. V roce 1878 byl přemístěn k tzv. Getsemanské zahradě, později byl přesunut sem.

Na přední straně je německý nápis v oválném poli.

Zjistěte z kolika slov (E) se nápis skládá. Počítejte dobře! 1. řádku nápisu se 3x vyskytuje stejné písmeno – zapište si ho do tabulky na 3. pozici.

Stage 6       N49° 23.(D+3)(3*A)  E015° 3B.2(D-2)9

Tzv. jetelový kamenný kříž je topografickou památkou z roku 1885. Na dnešní pozici byl umístěn v 50. letech v souvislosti s budováním nové komunikace.

Spočítejte počet ozdob (jednotlivých symbolů květu) vytesaných do horní části kříže. Je jich F.

Stage 7       N49° 24.(B-C)F2  E015° 3C.(C-2)(C+2)4

Topografická památka poblíž jedné z nejstarších cest vedoucích od bývalé křížové brány k Jánskému mostu a dál na sever. V průběhu let byl několikrát přemístěn. Jde o menší ale o to zdobenější litinový kříž na kamenném podstavci. Na něm najděte letopočet a z něj proveďte ciferaci. Výsledek ciferace je G.

Na přední straně je nápis složený ze čtyř slov; první písmeno předposledního slova zapište na 9. pozici v tabulce.

Stage 8       N49° (A+B+C-1).B34  E015° 34.0B1

Litinový kříž z roku 1856 stojící na soukromém pozemku. Stejně jako u kříže na Stage 2 je povrch ozdoben strukturou dřeva.

NEPŘEKRAČUJTE prosím plot a zjistěte, kolika hřeby (H) je postava Ježíše přibita na kříži.

Stage 9       N49° 2H.D31  E015° 33.C3(F-1)

Velký kamenný kříž u téměř zapomenuté cesty. Je nejvyšší ze všech navštívených křížů – jeho výška je kolem 5 m. Na zadní straně podstavce je špatně čitelný nápis a letopočet 1847.

Na čelní straně kříže jsou vytesány dva symboly.

Symbol perlíku a kleští  I=3

Symbol lebky a kalicha  I=2

Symbol kalicha a koruny I=4

Symbol srpu a kladiva  I=5


Stage 10     N49° 23.G8G  E015° 3H.H2G

Novogotický cestní kříž ve výborném stavu u dnes již zaniklé cesty do H. Kosova.

Najděte letopočet a poznamenejte si druhou číslici z něj (J). Nápis na zadní straně podstavce obsahuje jména dárců; poslední písmeno příjmení zapište na 8. a 11. pozici v tabulce.

Stage 11     N49° (E+J).JJ4  E015° 33.FBG

Mohutný kamenný kříž ve velmi dobrém stavu. V polovině min. století byla značně poškozena jeho vrchní část, v 90. letech byl kříž opraven a přemístěn na dnešní pozici.

Naleznete na něm vytesány dva krátké nápisy. Třikrát je zde stejné písmeno – zapište si ho na 1. a 12. pozici v tabulce.

Potom odhadněte nebo změřte jakou plochu (půdorys) zabírá základna podstavce kříže.

Je-li to: < 1m2    K=4

Je-li to: > 1m2    K=3


Stage 12     N49° 2K.F(E+2)  E015° (A+E+4).3E

Další topografická památka z poloviny 19. století. V 90. letech byl kříž rovněž opraven a přemístěn.

Na čelní straně těla kříže i obou bočních jsou vytesány symboly. Jejich počet je L.

Stage 13     N49° 2(J/2).(K-3)DB  E015° 3(B/3).C(D+E)

Jednoduchý litinový kříž na masivním kamenném podstavci stojící u staré cesty.

Na blízkém energetickém zařízení naleznete dvoumístné číslo. To SPRÁVNÉ zde naleznete dvakrát.
Na velkých kovových tabulkách je zde také dvakrát stejné slovo (množné číslo). Poslední písmeno z něj zapište na 6. pozici a na zbývající 2., 7. a 14. pozici v tabulce pak následující písmeno v abecedě.
Hotovo, nic vám nechybí? Text v tabulce nyní dešifrujte pomocí jednomístného čísla, které získáte ciferací nalezeného. Po úspěšném dešifrování dostanete poslední indicii: M.

Final

Nyní už máte všechna potřebná čísla a můžete vypočítat souřadnice finálky. Pro kontrolu: součet hodnot A až L je 90 (tedy mimo M!).
Tak do toho!

N49°  (A+C+D).M/H+2*I*E+C+F

E015° (A+E+K).B-F+G+H+J+L+M-3


Poblíž finálních souřadnic se dá zaparkovat.
Nezapomeňte si opsat bonusové číslo, v budoucnosti se bude hodit.

Pokud vám provedení celé keše připadá zbytečně složité a náročné, nechte ji být. A vám ostatním kačerům s výdrží :-) přeji příjemnou zábavu a úspěšný odlov.

Rád bych na tomto místě poděkoval BOBO-JI za cenné informace o křížích a pprosoftovi za připomínky k  alfaverzi keše.
Tuto keš věnuji Synderesis, která mě motivovala k její realizaci.

Additional Hints (Decrypt)

Fgntr 6: yvpué pífyb Fgntr 12: fhqé pífyb fvsen: ilyhfgv erohf 3,1,5,19,1,18 Svany: trbqbzrx, cbfnq fr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)