Skip to Content

This cache has been archived.

Ansari: při posledním vložení logbooku tak vydržel jeden den. Nestihl jsem ani enable. A už i v minulosti nebylo vždy ok. Takže archiv. Díky za navštěvy

More
<

LVI PES - Rhodesky Ridgeback

A cache by Ansari Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/15/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jako svoji první keš Vás chci seznámit s historií plemene našeho geopsa Ansari. Určitě si každý všimne, proč jsem zvolil tohle místo. Hlídkuje tady můj nepřítel.

     V 16. a17. století žili v jižní Africe lidé Khoi Khoi (Hottentoti), kteří vlastnili věrné a užitečné psy, kteří se podobali šakalům, ale měli linii srsti na hřbetě rostlou v opačném směru než ostatní chlupy srsti. Tento pes sloužil k lovu lvů a ochraně stád. Později, během osídlování jižní Afriky obyvateli z Evropy, byl tento původní druh křížen s evropskými pracovními a loveckými psy. Naštěstí však dobré vlastnosti původních hottentotských psů nezmizely - naopak se dále upevňovaly. A právě u nejlepších psů z těchto křížení se vyskytoval ridge, onen pruh srsti na zádech rostlý v opačném směru. V roce 1879 přivezl z Mysu Dobré naděje do Rhodesie (Zimbabwe) pár psů s ridge misionář Charles Helm. Základy dnešního ridgebacka položil lovec velkých afrických zvířat Cornelius van Rooyen, který psy Charlese Helma, kteří byli velice lovecky nadaní, skřížil s ostatními psy své smečky. Byl nadšený vlastnostmi těchto psů schopných vystopovat a díky své mimořádné obratnosti držet na jednom místě lva až do doby, než přišel lovec. Díky těmto vlastnostem dostali tito psi přezdívku "Lví pes". O oficiální uznání tohoto plemene FCI se však zasloužil až Francis Richard Barnes, který tyto psi choval s cílem upevnit jejich linii. V roce 1922 byl sepsán první standard plemene Rhodesian Ridgeback, který platí bez větších změn dodnes.

           

Ridgeback získal svoje jméno podle nepřehlédnutelného znaku, který jej odlišuje od ostatních plemen. Jde o pruh srsti na zádech, který roste opačným směrem, než ostatní srst. Nazývá se ridge, což v překladu znamená "záda horského hřebene". Ridge je velmi výjimečný znak, který se u žádné jiné rasy (kromě thajského ridgebacka) uznané FCI nevyskytuje.

                                                                                                                    přehled ridge

V dnešní době je Ridgeback ideálním společníkem do lidské společnosti díky jeho srdečné a rozvážné povaze, jeho inteligenci a touhou po lidské pozornosti. Ochotně se přizpůsobí daným podmínkám, má citlivou povahu, je vnímavý, věrný a mimořádně čistotný, zřídka štěká, takže se stává ideálním rodinným psem, který však, když je potřeba, rád předvede své lovecké vlohy. Nejraději tráví čas se svojí rodinou (smečkou). Ale ani dnes není Ridgeback jen domácí mazlíček. Často se využívá, kromě lovu a ochrany farem, jako armádní a policejní pes, ale i jako sanitární a záchranářský pes.

Rhodeský Ridgeback je povahou velice citlivý a jemný. Rád se svým pánem komunikuje a dokáže se podělit o radost i smutek, má mimořádnou schopnost vcítit se do problémů a do jisté míry je i předvídat. U nás doma dokáže díky neustálému sledování "své" rodiny odhadnout chvíli "rupnutí nervů". To pak hned přiběhne a díky své náklonnosti a upřenému pohledu, pobíhání od jednoho páníčka k druhému a "udobřování" své "smečky", dokáže hádku odvrátit.

Ridgeback je každopádně výrazná osobnost. Miluje svoji rodinu (smečku) a považuje se za jejího člena a je velice příjemným společníkem. K dětem je velice tolerantní, rád se jich dotýká a přívětivě odolává i malým "trapičům". Jako správný ridgeback má i mimořádně vyvinutý smysl pro spravedlnost a umí se i pořádně urazit, když se cítí neprávem potrestaný. Je klidný a rozvážný, přesto však, když je třeba, umí být velice temperamentní. Ridgeback má v sobě výrazný instinkt ostražitosti a ochrany, k tomu nemusí být vychovávaný ani cvičený. Běda každému, kdo by chtěl někomu z rodiny ublížit! Přestože je ridgeback velice klidný, svým nejbližším je bezvýhradně oddán a je ochotný nasadit pro obranu členů své rodiny i vlastní život.

Jako přírodní plemeno disponuje ridgeback šestým smyslem pro nebezpečí, na podněty z okolí reaguje, díky svému původu, téměř jako divoké zvíře a chápe i to, co je mimo naše lidské chápání. Slepá poslušnost je tomuto plemeni cizí - ridgeback není otrok, ale váš partner! Ze své povahy je (i díky svému původu a kořenům tohoto plemene) k cizím spíše zdrženlivý, nikoli však bojácný. Toto plemeno má velice blízko k přírodě a potřebuje denně dostatek pohybu na louce či v lese. Ridgeback je rodinně založený pes, proto nerad zůstává dlouho sám. Potřebuje stálý kontakt s vámi a váží si ho, což dokáže dát velice dobře najevo.

  

                                                                                                  portrét plemene Rhodesian Ridgeback      

Celkový vzhled:    RR je harmonicky stavěný, silný, svalnatý, obratný a aktivní, symetrický z profilu a při pohybu střední rychlostí vysloveně vytrvalý. Hlavní důraz se klade na pohyblivost, eleganci a funkční zdraví bez jakýchkoliv tendencí k nadměrně mohutnému vzhledu

Hlava :   Lebka střední délky, plochá a široká mezi ušima; je-li pes v klidu, netvoří se mu žádné vrásky. Stop by měl být výrazně vyznačen. Čenich dlouhý, hluboký a silný. Pysky pevně napjaté, přilehající k čelistem.

Oči :    Ve střední vzdálenosti od sebe, kulaté, jasné a jiskřící, s inteligentním výrazem. Jejich barva ladí s barvou srsti.

Uši :   Nasazené poměrně vysoko, střední velikosti, u kořene velmi široké a zužující se k zaoblené špičce, přilehlé k hlavně.

Krk :   Krk poměrně dlouhý, silný a bez volné kůže na hrdle

Hřbet:    Silný

Hrudník :   Nepříliš široký, ale hluboký a prostorný

Ocas :   U kořene silný, směrem ke špičce ocasu se pozvolna zužuje.

Hrudní končetiny :   Měly by být zcela rovné, silné a se silnými kostmi; lokty přilehají ke hrudníku. Při pohledu ze strany by měly být hrudní končetiny silnější než při pohledu zepředu. Silné zápěstní klouby.

Plece :   Šikmo uložené lopatky by měly být jasně vyznačeny, plece svalnaté, jež dávají tušit velkou rychlost.

Pánevní končetiny :   Jejich osvalení štíhlé, koleno dobře úhlené, nárt krátký

Tlapy :   Kulaté s dobře sevřenými a klenutými prsty.

Pohyb :   Prostorný, volný a elergický

Srst:   Srst by měla být krátká a hustá, hladká a lesklá; není vlnitá ani hedvábná

Barva :   Světle pšeničná až červená pšeničná. Trochu bílé na hrudi a na prstech je přípustná. Velké bílé skvrny na těchto místech nebo na břiše jsou nežádoucí

Velikost :   Psi : 63 - 69 cm , 36,5 kg Feny : 61 - 66 cm , 32 kg

 

Tak jsem Vám prozradil něco o tomhle psím plemeni a třeba i pomohl při výběru domacího mazlíčka 

Informace jsem čerpal z odborných časopisů a částečně z webu www.manwe.eu. Tady se můžete dozvědět něco o BARFu ( krmeni přirozenou stravou ).

 

PŘI ODLOVU TROCHU OPATRNĚ, AŤ SE NEKOUPETE !!

za betatest dekuji Chasseurovi23

Additional Hints (Decrypt)

grfar anq mrzí

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

956 Logged Visits

Found it 920     Didn't find it 2     Write note 12     Archive 1     Temporarily Disable Listing 4     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 9     Owner Maintenance 3     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 19 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.