Skip to content

Liskovska jaskyna /cave EarthCache

Hidden : 7/10/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

liskovska jaskyna/cave


Pozyvam vas na pekne miesto nedaleko Ruzomberka.. Touto EARTH CACHE vam chcem ukazat pekne miesto na tejto planete./
I invite you to a nice place near Ruzomberok .. This EARTH CACHE I want to show a nice place on our planet.


Liskovská jaskyňa
 
Jaskyňa sa nachádza východne od Ružomberka v blízkosti obce Lisková. Je známa už od nepamäti. Hlavný vchod v nadmorskej výške 500 m je situovaný v skalnom portáli s južnou expozíciou, ďalšie otvory vedúce do horných poschodí sa nachádzajú západne od hlavného vchodu.
 
Jaskynný systém je vytvorený vo vrchu Mních, ktorý geomorfologicky výrazne vystupuje z okolitého terénu. Je budovaný kryhou karbonátových hornín, ktorá na južnej strane vystupuje zo súvrství centrálnokarpatského paleogénu Liptovskej kotliny. Kryha je tvorená prevažne monoklinálne uklonenými strednotriasovými (aniskými) vápencami a dolomitmi gutensteinského typu. Zo severnej strany sú na nich transgresívne uložené numulitické vápence a zlepence bazálneho paleogénu.
 
Celková dĺžka jaskynných priestorov v súčasnosti dosahuje 4 250 m s vertikálnym rozpätím 74 m. Podzemné priestory sa nachádzajú na pomerne malom pôdoryse približne 100 x 120 m. Teplota v jaskyni je počas celého roka stabilná, dosahuje 7-8 °C.
 
V zmysle typologického krasového členenia Liskovská jaskyňa patrí k úplne vyvinutému endokrasu, ktorý je viazaný na prevažne čisté vápence z okrajových častí krasových území formovaných riečnymi tokmi.
 
Najvýznamnejšie hodnoty jaskyne sú najmä archeologické nálezy. Už od 18. storočia sa dostala do povedomia odborníkov i obyvateľstva. Jej priestory sú však značne poškodené neodborne vykonávanými výskumami a vylamovaním sintrovej výplne. Najstaršie osídlenie jaskyne pochádza z neskoršej doby kamennej. Našli sa tu najmä kamenné štiepané nástroje a úlomky medených šperkov. V roku 1997 sa v jednej z bočných chodieb v blízkosti Jánošíkovej siene podarilo odkryť a odborne zdokumentovať unikátny kultový objekt s ľudskými pozostatkami. Úlomky typických nádob s gombíkovitými a prstovými výčnelkami dokazujú, že v Liskovskej jaskyni bolo objavené prvé sídlisko lengyelskej kultúry na Liptove. Práve tu sa v druhej polovici 19. storočia uskutočnil prvý speleoarcheologický výskum v bývalom Uhorsku. V novovekých výskumoch sa naďalej pokračovalo, o čom svedčí aj vzácny objav V.Struhára z roku 1997. Podarilo sa mu odhaliť kompletne neporušené pohrebisko, ktoré reprezentuje zatiaľ jediný doklad staroeneolitického osídlenia v strednej časti severného Slovenska. Medzi najvýznamnejšie objavy novodobej archeológie na tejto lokalite sa považuje aj unikátny nález medeného býčieho dvojzáprahu, ktorý sa datuje do 4. tisícročia p.n.l. Výnimočnosť nálezu spočíva v tom, že takéto výtvarné spracovanie nemá na Slovensku obdobu a zároveň tu predstavuje najstaršiu kovovú sošku domestikovaného ťažného zvieraťa. O nespornej unikátnosti Liskovskej jaskyne svedčia aj mnohé nálezy medených náušníc a keramiky, ktorá sa v jaskyni nachádza vo veľkom počte.
 
V Liskovskej jaskyni bolo doposiaľ zistených až dvanásť druhov netopierov. Jej bohaté druhové spektrum ako aj prítomnosť vzácnej reprodukčnej kolónie netopiera vodného (Myotis daubentonii) ju spolu s jaskyňami Demänovského jaskynného systému radí medzi chiropterologicky najhodnotnejšie jaskynné lokality Liptova. Jaskyňa bola v 70-tych rokoch významným zimoviskom netopierov Myotis myotis a Myotis oxygnathus. Na faunu bezstavovcov je jaskyňa pomerne chudobná. Známe sú prevažne povrchové, prípadne troglofilné druhy, ktoré prenikajú cez otvory najmä do jej okrajových častí, ako napríklad šťúrik Neobisium muscorum, chvostoskoky Plutomurus carpaticus, Arrhopalites pygmaeus, pavúk Clubiona pallidula, chrobák Choleva bicolor, časté sú motýle a dvojkrídlovce. Vo vlhkých hlinitých sedimentoch sa vyskytuje vlhkomilná dážďovka Octolasium lacteum. Najvýznamnejší je nález jaskynnej formy chvostoskoka z rodu Megalothorax, ktorý je novým druhom pre vedu.


Uloha pre zalogovanie:
Poslite na moj email odpovede na tieto otazky:
1. Odhadni vysku CELEHO skalneho masivu pred vstupom do jaskyne
2. Odhadni sirku CELEHO skalneho masivu pred vstupom do jaskyne
3. Napiste mi tiez kolko druhov netopierov zije v tejto jaskyni
4. NEPOVINNE: Ak chcete odfote sa na mieste, alebo vase GPS, nieje to nutne.

koropp@azet.sk / Zalogujte FOUND IT po odoslani odpovedi, ak nieco bude zle, ozvem sa..
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Liskovská cave
 
The cave is located east of the village near Ruzomberok University. It has been known since time immemorial. The main entrance at an altitude of 500 m is situated in the rocky portal, with South exposure, other openings leading to the upper floor are located west of the main entrance.
 
Cave system is created in the top of the monk, who geomorphologically significant acts of the surrounding terrain. It is built raft carbonate rocks, which acts on the south side of the Paleogene strata centrálnokarpatského Liptov. Iceberg is made up of mostly Middle monoklinálne inclined (aniskými) limestone and dolomite gutensteinského type. The north side of them are stored transgresívne numulitické limestone and conglomerates of the basal Paleogene.
 
The total length of the cave has now reached 4250 m with a vertical span of 74 m. Underground spaces are located on a relatively small footprint of approximately 100 x 120 m. The temperature in the cave is stable throughout the year, reaching 7-8 ° C.
 
According to typological division Liskovská karst cave is one of the fully developed endokrasu that is bound mainly to clean the edges of the limestone karst area formed by river flows.
 
The most important values ​​caves are mainly archaeological finds. Since the 18th century, the awareness of professionals and citizens. Its premises are substantially damaged by incorrectly conducted research and chipping of sinter filling. The oldest settlement of the cave comes later Stone Age. There are mainly found chipped stone tools and fragments of copper jewelry. In 1997 in one of the side passages near the Janosik Hall managed to uncover and document the unique professional cult object with human remains. Fragments of typical containers gombíkovitými and finger projections show that the cave was discovered Liskovská first settlement Lengyel culture in Liptov. There is in the second half of the 19th century made the first speleoarcheologický research in the former Hungaria. In modern times research be continued, as evidenced by the discovery of rare V.Struhára 1997. He managed to completely reveal the intact burial, which represents not only a document staroeneolitického settlement in north-central Slovakia. Among the most important discoveries of modern archeology in this area is considered a unique find pair-horse bronze bull, which dates to the 4th Millennium p.n.l. The uniqueness of the finding lies in the fact that such treatment is not art in Slovakia at the same time period and there is a metal statue of the oldest domesticated draft animals. The undisputed uniqueness Liskovská caves, many findings suggest copper earrings and ceramics, which is located in a cave in large numbers.
 
In Liskovská cave was previously identified to twelve species of bats. The rich variety of species and the presence of a rare bat colony reproduction of water (Myotis daubentonii) along with her Demänovský caves cave system among the most valuable chiropterologicky Liptov cave site. The cave was in the 70's major wintering bats Myotis myotis and Myotis oxygnathus. The invertebrate fauna of the cave is relatively poor. Known mostly as superficial or troglofilné species, which penetrate through the openings especially in its peripheral parts, such as šťúrik Neobisium muscorum, springtails Plutomurus carpaticus, Arrhopalites pygmaeus, Clubiona pallidula spider, beetle Choleva bicolor, often butterflies and flies. In wet clayey sediments occur Hydrophilous earthworm Octolasium lacteum. The most significant finding of the cave forms springtail genus Megalothorax, which is a new species for science.

A role for log:
Send me an email with answers:
1. Estimate height of the WHOLE rock mass before entering the cave
2. Estimate the width of the WHOLE rock mass before entering the cave
3. How many species of bats live in this cave
4. OPTIONAL: If you want, take a photo of you, or your GPS, not necessarily for loging

koropp@azet.sk / log your visist after sending yours answers (FOUND IT).. when somethings go wrong, I'll write you

Profile for 40zbojnikovPP

free counters

Additional Hints (No hints available.)