Skip to content

Spomienky Letterbox Hybrid

This cache has been archived.

Bajuz123: Keska na mieste nebola. Nebudem ju obnovovat. Vdaka

More
Hidden : 7/6/2014
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Náboženstvo na území dnešného Slovenska má svoje počiatky už v čase Veľkomoravskej ríše, kde ho na pozvanie vtedajších panovníkov prišli rozširovať solúnski bratia Cyril a Metod. Po zániku Veľkej Moravy maďarské kniežatá, najmä arpádovec Gejza a neskôr jeho syn Štefan I., prijali a podporovali kresťanstvo, ktoré sa stalo popri vojenskej moci významným činiteľom pri organizovaní uhorského štátneho zriadenia. Úspešne si počínali v tomto smere najmä Štefan I., ktorý za pomoci cirkvi opanoval Potisie, Sedmohradsko a neskôr aj Zemplín a Šariš, odkiaľ neskôr rozširovali uhorskí feudáli svoje panstvo po hrebene Karpát. Pri hradoch a zemianskych kúriach sa stavali najskôr kostoly. Tak tomu bolo aj v Michaľanoch a okolí. V Michaľanoch sa spomína prvý rimokatolícky kostol začiatkom 17. storočia - Kostol Najsvätejšej Trojice a v 18. storočí aj kostol reformovaný - Gréckokatolicky kostol zasvätený sviatku Nanebovstúpenia Panny Márie.

Z archívnych záznamov, ktoré sú písané väčšinou v maďarskom jazyku, možno vydedukovať, že rimokatolícki veriaci v obci nemali faru. Cirkevný zbor patril po vzniku ČSR do Lastoviec a neskôr do Veľkého Kazimíra. Rimokatolíci mali v obci svoj kostol uz v 17. storočí. Počet veriacich bol priemerne 200 duší. O niečo viac ich bolo, ked bol pánom obce Ján Nedecký v 18. storočí a v 19. storočí, keď väčšia časť chotára patrila veľkostatkárovi Pavlovi Battovi. Obaja boli horliví katolíci a v tom čase platilo "Cuius regio, eius religio" - čí kraj, toho náboženstvo. A platilo to aj o prislušnosti k národnostiam. Pri jednom sčitani sa uvádza viac kalvínov, tým aj Madarov a o pár desiatok rokov viac katolíkov, tým pádom Slovákov. O šľachticovi Pavlovi Battovi história spomína, že mal 5 synov a 2 dcéry. V jeho kúrii bol ako vychovávateľ zamestnaný katolícky kňaz, ktorý mohol s povolením rimokatolíckeho farára v Lastovciach odbavovať niektoré obrady v rimokatolíckom kostole. Michalianski rimokatolíci mali vtedy aj matriku v Lastovciach a cez Lastovce patrili do svojho vyššieho cirkevného úradu v Košiciach.

Zmena nastala až v roku 1938, keď obec Michaľany pripadla k Maďarsku a Lastovce ostali na Slovensku. Odvtedy sa stal michaliansky cirkevný zbor filiálkou Veľkého Kazimíra a je ňou doteraz. Spomínaný prvý rimokatolícky kostol bol povstaniami a vzburami poškodený. Druhý kostol bol postaveny roku 1785 a obnoveny roku 1880. Tento stál až do ukončenia terajšieho rimokatolíckeho kostola v roku 1996, kedy bol zbúraný. Odstránené boli aj lipy a gaštany, ktoré pri ňom rástli a aj dva hroby niekdajších pánov obce - Jána Nedeckého a Pavla Battu.

Záznamy o reformovanej cirki v Michaľanoch tiež nie sú úplne presné. Aj tu sú stopy po reformovanej cirkvi uz v 17. a zreteľnejšie v 18. storočí. V jednej reformovanej cirkevnej kronike je stručný záznam o tom, že v roku 1785 išiel z Nového Mesta pod Šiatrom do Sečoviec solgabíro a ten zobral kľúče od reformovaných kostolov v Luhyni, Michaľanoch, Lastovciach, Nižnom Žipove a Cerovciach a tým aj užívacie právo. Pravdepodobne bol solgabíro katolík a chcel tým znemožniť nábožensky život kalvínov v uvedených obciach. Stalo sa to po vydaní Tolerančného patentu Jozefom II., podľa ktorého sa mala uplatňovať náboženská sloboda.

V roku 1785 bol postavený druhý reformovaný kostol. Tretí kostol bol postavený v roku 1904 a ten bol ustupujúcimi Nemcami v decembri roku 1944 vyhodený do vzduchu. Na jeho základoch bol postavený terajší reformovany kostol v roku 1969. Reformovaná cirkev mala v obci aj faru.
obrazok.jpg
V priebehu posledných rokov sa počet reformovaných v Michaľanoch a okolí znížil. Kým v Luhyni a iných obciach to suvisí s celkovým znížením počtu obyvateľov, v Michaľanoch sa znížil počet reformovaných odsťahovaním mnohých po II. svetovej vojne do Maďarska a do priemyselných regiónov Slovenska. Z toho dôvodu je od roku 1945 reformovaný cirkevný zbor Michaľany fíliou Luhyne. Napriek tomu, že v obci žilo za Rakúskouhorska aj v ďalších rokoch 20. storočia len o niečo menej gréckokatolíkov ako rimokatolíkov a reformovaných, michalianski gréckokatolíci kostol nemali. Na bohoslužby vždy chodili do Lastoviec. Do Lastoviec do gréckokatolíckej školy chodili deti z Michalian.

Až po II. svetovej vojne začali dochádzať deti z okolitých dedín do meštianskej školy a tu dochádzali aj gréckokatolícki kňazi vyučovať náboženstvo. Gréckokatolícki veriaci sa pokúšali v roku 1948 vybudovať kostol, avšak to sa im nepodarilo. Nepodarilo sa im to ani v roku 1968. Časť gréckokatolíckych veriacich navštevovala pravoslávny kostol v Lastovciach a čast rimokatolícky kostol v Michaľanoch. Rimokatolícky kostol navštevovali najmä gréckokatolíci, ktorí uzatvorili krížne manželstvo. Z toho dôvodu sa počet gréckokatolíkov v Michaľanoch znížil v prospech rimokatolíkov, čo trvá dodnes.So stavbou gréckokatolíckeho kostola sa začalo v roku 1991 a ukončený bol koncom v roku 1992, kedy ho vysvätil biskup Mons. Ján Hirko.

V tridsiatych rokoch pred II. svetovou vojnou žilo v Michaľanoch cca 70 židov a asi toľko ich bolo v blízkych obciach. V Michaľanoch bývali v domoch na dolnom konci, kde mali obchody a prevádzali rôznu podnikateľskú činnosť. V západnej časti chotára mali svoje kúpele, ktoré používali na svoje rituálne účely spolu so židmi z okolitých obcí. Ich túžbou bolo mať svoj vlastný kostol - Synagógu. Zaujímavosťou je, že v minulosti v krátkom čase zabezpečili na tento účel 57.000.- Kčs a prikročilo sa ku stavbe. Od semptembra 1935 do septembra 1936 vybudovali stavbu natoľko, že 28. októbra 1936 mohla byť vysvätená podľa židovského rituálu. Pri vysviacke si pripomenuli aj výročie vzniku Československej republiky. V nastávajúcom období chceli účinne prispieť k hospodárskemu povzneseniu obce. Tento dobrý úmysel náboženskej židovskej obce prekazila vojna.

V roku 2000 žilo v obci cca 1000 rimokatolíkov, 500 gréckokatolíkov, 200 reformovaných evanjelikov, 20 evanjelikov augsburgského vyznania, 30 pravoslávnych, 19 svedkov jehovovych, 50 bez vyznania a 25, ktorí vyznanie neuvádzajú.

Ku keške:
Kešku by som rád venoval svojmu dedovi, ktorý sa významne pričinil o rozvoj tejto obce a ktorý nám ostane v pamäti ako človek ochotný pomôcť v každej situácii bez ohľadu na vierovyznanie.

K riešeniu:
Úvodné súradnice kešky vás zavedú do náboženského "stredu" obce . Vašou úlohou bude nájsť všetky tri svätostánky, ktoré sa nachádzajú v tesnej blizkosti, prečítať poriadne listing a zistiť potrebné údaje pre vypočítanie finálnych súradníc.

Letterboxing je hra podobná geocachingu, ale miesto GPS technológie používa nápovedu v podobe inštrukcií. V cache je uložená peciatka a myšlienkou hry je, že každý hladac nosí zo sebou svoju osobnú peciatku zo zošitom, opeciatkuje svojou peciatkou logbook v cache a zároven peciatkou z cache opeciatkuje svoj zošit a vytvára si tak zbierku peciatok.

Táto skrýša je hybridom, je ako letterboxom, tak aj zároven geocache. V cache nájdete logbook, pero a špecialnu peciatku – TIETO VECI NIE SÚ NA VÝMENU – neberte ich. Ked už máte svoju vlastnú peciatku, pridajte jej otlacok k logu do logbooku. Pokial nemáte vlastnú peciatku, nakreslite do logbooku návrh, alebo víziu svojej peciatky - alebo urobte otlacok svojho prstu, namoceného do atramentu.

V letterboxingu existujú dva druhy peciatok – vyrobené komercne alebo rucne. Je osobnou a umeleckou volbou každého letterboxera, ktorý druh používa. Ovela viac sú však cenené rucne vyrobené peciatky. V tejto letterbox hybrid geocache najdete peciatku, ktorou si môžete orazit Váš zošítok. Pokial nezbierate peciatky, môžete si urobit otlacok trebárs na celo, aby aj Vaše okolie malo o Vás jasno. :-)

Viac informacii o letterboxingu nájdete na adrese www.letterboxing.org.


FINAL:
N 048° A
E 021° B kde A,B získate po dosadení:

Kalvínsky kostol
K = orientačné číslo
L = nižší rok na tabuli s maďarským textom nad vchodom

Gréckokatolícky kostol
M = rok, v ktorom bol položený základný kameň
N = rok na kríži vedľa hlavného vchodu

Rímskokatolícky kostol
O = den, P = mesiac, Q = rok na čiernej mramorovej tabuli vľavo od vchodu

Synagóga
R = deň, S = mesiac, T = rok vysvätenia podľa židovského rituálu

A=T*P+(Q-90)*(R-O)+N+M+L+K*R+O*P*S-K*P-R-P-1
B=L*P+(N-L-2)*K+M*(R-S)-T-O*S-L*(R-O)-P*S-R

Kontrolný súčet je 10168

Additional Hints (Decrypt)

cbq, bcebgv o.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)