Skip to content

Brod nad Tichou Traditional Cache

Hidden : 7/21/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Obec Brod, ležící asi tři kilometry jižně od Plané, se řadí mezi nejstarší lokality se sídlem na Tachovsku. Již roku 1243 se po ní totiž psal Vítek, pocházející pravděpodobně z vedlejší větve jihočeských Vítkovců. O jeho potomcích, píšících se „z Brodu“, pak máme zprávy po celé 14. století.

Tak roku 1308 se připomíná Bedřich „de Prukke“ s manželkou Annou, dcerou Jindřicha z Liebensteinu, a Petr „de Prukk“, roku 1316 pak Beneda z Volfštejna podával žalobu na bratry Dluhomila a Bedřicha „de Brodow“, obžalované z vraždy jeho otce Ctibora.
Brod dále přináležel Vítkovi a Jindřichovi, po jejichž smrti byli poručníky po nich zůstavších sirotků Beneda ze Svojšína a Přibík, píšící se v letech 1355 a 1358 po Vřeskovicích, ale roku 1362 také po Brodu. Pravděpodobně byl příbuzným Vítka a Jindřicha, snad jejich bratrem, vlastnícím svůj majetek na Klatovsku. Roku 1362 se pak uvádějí sirotci po obou bratrech jmenovitě – Vítek a Bedřich.

Dále se situace komplikuje, protože již roku 1365 a pak 1370 se připomíná Pešek z Brodu. Snad byl statek rozdělen na více částí, zcela určitě tak tomu bylo roku 1379, kdy jedna patřila Anně z Volfštejna. Ještě roku 1395 držel část Brodu „Wenceslav de Broda“, ale zanedlouho nato samostatnost brodského statku skončila, protože byl nám neznámým způsobem připojen k Plané.

V letech 1414 a 1425 vlastnil Planou a Brod Jindřich z Elsterberka. Zanedlouho však došlo k událostem, které nejsou dosud zcela jednoznačně objasněny. Podle dosavadní literatury byl buďto již roku 1427 nebo až roku 1431 (a toto datum bývá uváděno častěji) Brod i s hradem zničen křižáky za výpravy proti husitským Čechám. Pravda je taková, že zničení bývá dáno přímo do souvislosti s tažením v roce 1431 prostřednictvím dopisu Jana ze Segovie, jenž udává zprávu o zničení nejmenovaného městečka nedaleko od Tachova. S největší pravděpodobností se jedná skutečně o Brod, otázkou však zůstává, nakolik byl zničen. Z pozdějších dějin totiž vysvítá, že zanedlouho poté musel být obnoven, protože již roku 1437 zemřela paní „Gskonka dicta Gskopkonissa in villa alias opido Brod prope Plana“. Další dosud nerozřešenou otázkou pak zůstává, jaký byl majetnický vztah jmenované paní k Brodu.

Brod pak dále patřil k plánskému panství, ale několikrát je připomínán jako samostatný statek, na němž seděli v letech 1519-1526 Jiří ze Žeberka a v Brodě a roku 1557 Markéta Sobětická z Pruku. O hradě nebo tvrzi se však nedějí žádné zmínky. Roku 1528 a 1574 je v Brodu popisován pouze poplužní dvůr s poddanskými dvory a v Josefském vojenském mapování z doby okolo roku 1770 se část vsi popisuje takto: Kostel, obklopený hřbitovní zdí, leží se sousední farou na levé vyvýšenině nad údolím a dominuje vsi.

Pozůstatky brodského hradu byly v minulosti, ale také v současné literatuře, popisovány jako plochý vrchol, ležící u kostela obklopený příkopem, na němž ještě F.A. Heber spatřoval zbytky zdí. V nejnovějších pracích je pak ještě upřesněn rozměr obdélného tvrziště na 35x27 metrů, s mohutnými valy a příkopem o hloubce 8 a šířce 5 metrů. Zdá se však, že skutečnost je zcela jiná.

V této části vsi má dominující postavení doopravdy kostel sv. Jakuba většího, jenž byl podle některých autorů ve své nejstarší části hradní kaplí. Toto tvrzení je však prozatím nedoložitelné, protože podle dosavadních znalostí pochází nejstarší část kostela až z doby kolem roku 1500. Od kostela vybíhá ostroh, který dnes zaujímá z větší části hřbitov a končí nad Hamerským potokem. Směrem k potoku spadá dost srázným úbočím, z druhé strany vede dnes polní cesta, zaříznutá hluboko mezi ostroh a sousední pole. K jejímu vybudování mohl posloužit původní hradní příkop. Opačnou , jižní část ostrohu zaujímá ve větší části budova fary, vydávaná někdy za stavbu tvrze. Právě v těchto místech však zřejmě stávalo jádro bývalého hadu. Nasvědčuje tomu torzo 2 metry silné zdi s opadaným lícem, vystupující pod okrajem svahu asi 5 metrů západně od budovy fary. Tento zbytek, existující na relativně nejbezpečnější a nejvyšší části ostrohu, je také jediným prokazatelným pozůstatkem hradu. Ostatní zdivo podlehlo opakovaným úpravám hradního pahorku a těžbě stavebního kamene.

Severně od fary pak vede směrem k polím val a příkop, podle některých autorů se však jedná pouze o pozůstatek zemních prací z bojů v roce 1945. Po celém prostoru návrší je patrná celá řada recentních narušení, z nichž je možné získat povrchovým sběrem uhlíky, vypálenou mazanici a drobné zlomky keramiky ze 14. a 15. století.

Je tedy velice pravděpodobné, že v Brodu stávalo mnohem větší sídlo, než je uváděných 35x27 metrů, o jehož původní podobě a vzniku však prakticky nic nevíme. Všechny doklady však nasvědčují tomu, že se jedná o sídlo vzniklé již ve 13. století, srovnatelné zřejmě s obdobnou lokalitou ve Skviříně (ta se však již – na rozdíl od Brodu – dále nevyvíjela).

Po předpokládaném zničení lokality roku 1431 bylo s největší pravděpodobností vybudováno v Brodu sídlo nové, menší snad v místech dnešní školy a dalších budov po kostelem, které v sobě doposud chovají neprobadané staré zdi a prostory. Objasnit celou situaci ohledně sídla či sídel v Brodu bude však úkolem dalších výzkumů, které mohou přinést nejedno překvapení.

Podle posledních zjištění je stavba dnešní fary s valeně zaklenutými sklepy veskrze barokní, v níž nejsou viditelně obsaženy žádné starší stavební konstrukce. Nelze ji tedy ztotožňovat s mladší brodskou tvrzí předpokládanou v 16. století.

Kudy ke krabičce:

Z obce se vydejte přes most (Hamerský potok) nahoru ke kostelu. Projít můžete mezi kostelem a farou na polní cestu (pokud je zavřeno, obejděte kostel zleva kolem hřbitova). Kdo chce jít přímo za šipkou, ať si jde. Ostatním doporučuji jít po cestě nahoru do lesa (dnes spousta malin a lesních jahod), kolem vodárny z roku 1909 až na waypoint a pak ostře doleva do lesa po kančích pěšinkách přes malou rokli a jste na místě. Do mlází nelezte. Čuníci nikdy nespí.

DOBROVOLNÝ ÚKOL:

Obec se jmenuje Brod nad Tichou, ale potok se jmenuje Hamerský ?!? Zeptejte se někoho z místních, koho potkáte, proč se to tu nejmenuje Hamerský Brod nebo proč potok nenese jméno Tichá ??? Kdo to zjistí, napište to do logu. Díky.

Additional Hints (Decrypt)

Fgebhpuaviryl cnerm h miverpv crfvaxl (sbgbuvag).

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)