Skip to content

#01-Priehradna seria - bonus Mystery Cache

This cache has been archived.

Roobin: Nadišiel čas založiť niečo nové...

More
Hidden : 7/31/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Turcek - vodná nádrz     Turčekovský vodovod
                     priehradná séria

#0
1 Priehradná séria - Bonus

 

Na výpočet súradníc bonusovej kešky potrebujete získať čísla priradené písmenám ABC. Nájdete ich v jednotlivých tradičných keškách série. Napísané sú na prvej strane logbooku a na opačnej strane vrchnáka kešky. Čísla dosaďte do vzorca, získate tak výsledné koordináty:

 

 

Výsledné koordináty kešky sú v tvare:   N48˚ 46.(Cx2)(A)         E18˚ 57.(A-1)(B+8)



História Turčekovského vodovodu

Turčekovský vodovod je ojedinelým technickým dielom stredovekého baníckeho majstrovstva na strednom Slovensku aj v Európe. Výnimočnosť spočíva v tom, že boli prevedené vody z povodia Turca do povodia Hrona. Privádzal vodu na pohon banských strojov v kremnickej oblasti (Piargy, dnes Kremnické Bane).1.

Vznik a pôvodná koncepcia Turčekovského vodovodu

Údaje o tom, kedy bol vybudovaný hlavný Turčekovský vodovod, sa rozchádzajú. Podľa správy Ing. Knöpflera o kremnickom baníctve z roku 1904 vybudovali tento privádzač vody v XVI. storočí Thurzovci a Fuggerovci. Sú však staršie mapy, na ktorých je už trasa privádzača naznačená. Podľa týchto podkladov sa dá usudzovať, že privádzač bol vybudovaný pravdepodobne už v XIV. storočí. Na základe starého legitímneho práva uvádza sa odber vody z potoka Turiec a jeho prítokov pre mesto Kremnicu 600 l/s. Do privádzača bolo zachytených 15 odberov povrchovej vody. Prívodný kanál bol pôvodne dlhý až 22 km. Posledný úsek asi 6 km dlhý, chudobný na vodu a veľmi náročný na údržbu, bol v r. 1859 opustený a obnovili ho až v rokoch 1966-1969.2.

XIX. storočie

V XIX. storočí bol privádzač dlhý 16 896 m, vedený po vrstevniciach s celkovým spádom cca 50 m. Z väčšej časti bol vykopaný v zemi, po bokoch opevnený drevenou guľatinou. Jeho šírka nebola konštantná po celej dĺžke. Tam, kde trasa prechádzala v skale, bola šírka 1,3 až 1,5 m; v mäkších horninách a zeminách dosahoval šírku 2,0 m. Pôvodná hĺbka privádzača bola 0,6 až 1,0 m. Dno prívodného kanála (pôvodne tiež nazývaného jarok) bolo po celej dĺžke vystlané ílom, ktorý plnil dve úlohy: tesnil a zároveň vyrovnával nerovný povrch dna do požadovaného sklonu. V úsekoch s veľmi priepustným podložím boli zhotovené žľaby z ihličnatého kresaného dreva. Celý privádzač bol pokrytý štiepaným drevom (šindľami) a zeminou proti znečisťovaniu padajúcim lístím zo stromov a zamŕzaniu. V XIX. storočí počas opráv boli niektoré časti prívodu v neúnosných a priepustných zeminách prebudované na murované. Prívodný kanál bol vedený po vrstevniciach na ľavej strane úbočia doliny potoka Turca katastrom obcí Horný a Dolný Turček, Krahule a Kremnické Bane (Piargy). Ústil pred vrtnou dielňou na drevené rúry na Piargách. Odtiaľ potom padala voda do potoka, z ktorého bola vedená jarkami a využívaná na vtedajších šachtách, stupoch, mlynoch, papierňach a pod. V roku 1870 došlo k preloženiu pôvodnej trasy privádzača v oblasti terajšej železničnej stanice Kremnické Bane (Piargy) v dôsledku výstavby železničnej trate Zvolen-Vrútky.2.

XX. storočie

Na prelome XIX. a XX. storočia väčšina šácht už nebola v prevádzke. Voda sa využívala v Kossuchovej továrni na majoliku, v mincovni, v Schöllerovej papierni a v biskupskom mlyne. Pri niektorých šachtách, ktoré ešte boli v prevádzke, boli nainštalované prvé turbíny (r. 1894). V roku 1913 bola na mieste terajšieho II. stupňa postavená vodná elektráreň s výkonom 110 kW. Vodná elektráreň IV. stupňa ako prvá podzemná elektráreň v Európe bola daná do prevádzky v roku 1916. V tridsiatych rokoch XX. storočia rekonštruovali toto vodné dielo na zvýšenie výroby elektrickej energie pre kremnické bane. Vodovod bol prebudovaný na krytý privádzač, pričom sa skrátila jeho dĺžka prerazením niekoľkých štôlní, boli zrekonštruované vodné elektrárne II. a IV. stupňa, vybudovaná vodná elektráreň I. stupňa a akumulačné nádrže. Dedičná štôlňa bola upravená tak, aby popri vlastnej funkcii gravitačného odvodnenia kremnických baní slúžila aj ako odpad od kaskády podzemných elektrární do Hrona.2.

Súčasnosť

Stavbu dnes tvorí privádzač (pôvodný Turčekovský vodovod), vodné nádrže, tlakové privádzače a elektrárne I., II. a IV. stupňa a dedičná štôlňa odvádzajúca vodu do Hrona. Prebudovaný historický Turčekovský vodovod dnes tvorí najvyššie položenú časť vodohospodárskeho systému. Ide o betónový plochou klenbou zakrytý kanál lichobežníkového prierezu. Časť privádzača vedie vo vyrazených štôlňach, ktoré na niektorých miestach skracujú trasu pôvodného historického privádzača. Na trase je postavený jeden akvadukt (pred vodnou nádržou nad Piargami).3. Turčekovský vodovod bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Podzemné časti vodného diela nie sú verejnosti prístupné.1.

…................................................

Zdroj – internet:

1. http://www.snm-em.sk/geosprievodca/lokality/velkafatra/zvysokvelkafatra.html#turcekovsky%20vodovod

2. http://www.sulinet.hu/oroksegtar/data/kulturalis_ertekek_a_vilagban/Visegradi_orszagok_technikai_1/pages/cseh/004_valogatas_szlovakia_technikai.htm

3. http://sk.wikipedia.org/wiki/Tur%C4%8Dekovsk%C3%BD_vodovod

Priehradná séria

Séria je venovaná Turčekovskému vodovodu. Je dlhá približne 13 km a pri normálnom tempe sa dá stihnúť za 4 - 6 hodín. Okruh je sústredený v hornej časti tohto diela. Okrem niekoľkých výhľadov budete prechádzať popri vodných tokoch Turiec, Flochovec a  Javorovec, ktoré vtekajú do priehrady. Dostanete sa k dvom z viacerých záchytných miest (#09, #17), ktorými je ešte aj dnes zachytávaná voda do zberných kanálov Turčekovského vodovodu. Na  mieste záchytu na potoku Javorovec je umiestnená krátka mysterka. Význam série nie je ukrytý vo výhľadoch, ale v historickej hodnote hornej časti T.vodovodu.

V sučasnosti súvisí s Turčekovským vodovodom aj Turčekovská priehrada, keďže jej vybudovaním sa pôvodná priama  línia vodovodu pretrhla, ale 100% supluje túto reťaz.. Banska spoločnosť aj naďalej cezeň z nádrže odoberá zmluvné množstvo vody pre ich vodohospodarsky systém na výrobu el. energie.  Vďaka tomu je nádrž významnou a zaujímavou stavbou, kde sa súčasnosť preplietla so slávnou minulosťou Turčekovského vodovodu.

Kešky

Séria je rozmiestnená v okruhu Turčekovskej priehrady. Pozostáva z 21 tradičných keší, jednej krátkej mysterky a troch bonusoviek. Sériu odporúčam prejsť v určenom smere, len tak bezproblémovo získate všetky potrebné údaje k bonusovým keškám, ktoré postupne na okruhu odlovíte. V opačnom prípade vám hrozí, že sa kôli bonusovkám budete musieť značný úsek vracať!

  • Na zistenie súradníc bonusovej kešky #01-Priehradná séria-bonus a na výpočet mysterky #17-Priehradná séria-Javorovec potrebujete získať čísla priradené písmenám ABCDE. Tieto čísla nájdete v tradičných keškách napísané na začiatku logbooku a na opačnej strane vrchnáka krabice.
  • Výsledné koordináty dvoch bonusoviek #Javorovec-potočná 1 a #Javorovec-potočná 2 získate po vyriešení úloh pri dvoch smerovníkoch, ku ktorým vás dovedú súradnice.

 

Do okruhu je zaradená aj jedna staršia skrýša (Turček - vodná nádrž), v nej bonusové čísla umiestnené nie sú. Spolu môžete nájsť 26 kešiek.
Okolo nádrže vedie kvalitná lesná cesta, sériu je teda možné prejsť aj na bicykli - okrem začiatočného krátkeho úseku, kde ho budete musieť tlačiť. Pre kočíky je okrem spomenutého začiatočného úseku tiež okruh vhodný. Pre autá je vjazd na vodárenský okruh zakázaný! Odporúčam vziať si zo sebou dostatočné množstvo tekutín, keďže okruh nevedie vyslovene okolo žiadnej studničky. Budete síce prechádzať okolo dvoch relatívne  čistých tokov, ale ruku do ohňa by som za to asi nedal. No a odporučenie na záver: Nezabudnite si doma malý zápisník a 1,5 L fľašu...

Parkovanie a začiatok okruhu

Zaparkovať môžete na vhodnom mieste v dedine, alebo napr.aj na waypointe PARK. Ten je zároveň aj začiatkom a koncom okruhu. Odtiaľ sa vydajte ku keške č.2 (popri smerovej tabuľke "smer výhliadka").

Spoje

Do Turčeka sa dá dostať autobusom aj vlakom. Prímestská aut. doprava zvykne chodiť až k Obecnému úradu, či už z Kremnice alebo z Turčianskych Teplíc. Diaľkové autobusy stoja len v Dolnom Turčeku na križovatke pri hlavnej ceste, potom sa treba uberať smerom do Horného Turčeka. Spoje si zistíte tu.

Netreba zabúdať na zver

Okruh vedie pásmom lesa, netreba preto zabúdať ani na jeho prirodzených obyvateľov - divú zver (od sŕn, jeleňov, cez diviaky, občas až po mackov). Tak ako inde v okolí Kremnice, aj tu sa odporúča vziať si so sebou napr. hrkalky, píšťalky a pod.

Poďakovanie

Aj touto cestou sa chcem poďakovať sleepy ghost-ovi a StevenY.Sk za cenné rady a pomoc pri preklade do AJ.

Sem logujte do poznámky všetky dôležité informácie o stave kešiek

Veľkou pomocou bude, keď sem budete logovať v poznámke všetky dôležité informácie o stave kešiek, ak treba niečo niekde vymeniť, prípadne doplniť a podobne. Určite je dobre, ak tieto informácie budú sústredené na jednom mieste, aby hľadači po vás vedeli potrebné aktuality a aj pre mňa je lepšie mať všetko pokope a nehľadať pracne informácie  po jednotlivých keškách. Vopred vám všetkým ďakujem.

 

 

Rýchla navigácia

 Mystery #01 B          Traditional #02             Traditional #03             Traditional #04             Traditional #05             Traditional #06             Traditional #07

 Traditional #08             Traditional #09             Traditional #10             Traditional #11             Traditional #12             Traditional #13             Traditional #14

 Traditional #15             Traditional #16             Mystery #17             Traditional #18             Traditional #19             Traditional #20             Traditional #21

 Traditional #22             Traditional #23               

 Multi-cache #Javorovec-potočná 1 B            Multi-cache #Javorovec-potočná 2  B            Traditional Turček - vodná nadrž 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

FX: Mn fxnybh RA: Oruvaq gur ebpx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)