Skip to content

<

Nezname obeti znamych udalosti - Cernobyl

A cache by PetrAJana Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/24/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kazdy to zname, kazda katastrofa ma obeti, ktere jsou znamy, ale je jich spousta bezejmenych, ktere potkal stejny osud. Cil teto kesky je, aby se na tyto lidi nezapomelo, protoze i oni meli sva jmena, osudy, rodiny ...

MOSKVA - Rada ministrů SSSR včera oznámila, že na Černobylské jaderné elektrárně došlo k havárii, při níž byl poškozen jeden z reaktorů. Jsou podnikány kroky k odstranění následků a postiženým je poskytována pomoc. Byla vytvořena vládní komise. Havárie v Černobylské jaderné elektrárně je první havárií tohoto druhu v SSSR. ... (Svobodné Slovo, 29. duben, 1986)


26. dubna 1986 v 23.49 moskevského času došlo k havárii ve čtvrtém bloku černobylské jaderné eklektrárny. Nehoda byla jednou z nejvážnějších v celé historii jaderného průmyslu. Bylo zničeno jádro reaktoru i bepečnostní systémy a většina konstrukcí nesoucích jádro byla poškozena.

Zpráva o nehodě přišla ze Sovětského svazu se 48 hodinovým zpožděním a to až když švédská vláda začala vyšetřovat odkud pochází zvýšená radioaktivita naměřená na území Švédska.Ve zprávě ČTK vláda ČSSR uvedla, že na území Československa je prováděno kontinuální měření a žádné zvýšení radioaktivity nebylo zjištěno. Po tomto prohlášení nastalo informační vakuum. V dalším prohlášení z 5. května vláda přiznala pouze mírné zvýšení radioaktivity. Dokonce bylo odvysíláno, že původně "neexistující radiace" již klesá.

Domněnku, že opravdu o nic nejde a nic vážného se nestalo, měly podpořit tradičně masové oslavy 1. máje a závod Míru odstartovaný v Kyjevě. V televizi vystoupil sovětský expert Velichov s ujištěním, že černobylská nehoda je ve srovnání s jadernou válkou jen nevýznamným incidentem. Jeho slova byla podkreslena záběry z Ukrjiny, kde místní obyvatelé pracující v kolchozech klidně pojídali kontaminované plodiny přímo na poli. To mělo československé občany uklidnit, ti však přesto propadali panice a stěžovali si na nedostatek a zpoždění podávaných informací.

Pravdou zustava, ze 8. kvetna, tedy 10 dní po nehodě, promluvila ve vysílání Československého rozhlasu vrchní hygienička. Přiznala, že "naměřené hodnoty jsou sice vyšší než bývá obvyklý stav" a v rozporu s první zprávou připustila, že "v prvních dnech bylo zaznamenáno zvýšení radioaktivních látek". Doktorka Zusková uvedla, že "předpokládá, že lidé budou zachovávat všechny zásady osobní hygieny, včetně umývání ovoce a zeleniny před požitím". Své vystoupení ukončila slovy "občané nám musí věřit". Nicméně občané vládě příliš nedůvěřovali, a sháněli informace, kde se dalo, především v západních médiích, ale také polských či maďarských.

Oficialni mista ovsem zamlcela, ze uvolnenim velkeho mnozstvi radioaktivniho materialu o sile nekolika stovek megaCurie mela zavazne zdravotni dusledky pro celkovou populaci postizenych zemi. Napriklad v Belorusku, na Ukrajine a v Ceske republice (CR) doslo k významnému nárůstu incidence zhoubných novotvaru (stitne zlazy, plic, zaludku, mocového systemu, akutni leukrmie) Kontaminované vzdušné masy dorazily do Československa z východu a později znovu, poté co se vzdušné vlny odrazily od Alp a postupovaly zpět směrem na Polsko. První známky přicházejíci radioaktivity byly zaznamenány pracovníky jaderné elektrárny Dukovany během noci na 29. dubna. Později téhož dne začalo měření v regionálních hygienických stanicích a pracovištích Ústavu hygieny a epidemiologie. Dusledkem havarie byla zamorena velká cást Ukrajiny, Beloruska a Ruska a také cást území severní Evropy. Podle zprávy OSN si havárie vyzádala asi 4000 mrtvých. Predchozí odhady hovorily až o desítkách tisíc obetí ozárení.

V dusledku udalosti, se v listopadu roku 1986 se narodilo v Cechách poprvé a naposled v padesátileté historii srovnávání porodnosti víc dívek nez chlapcu. Normálne se rodí na 100 dívek 105 hochu. Obecne je chlapcu pocato jeste víc, jsou ale náchylnejsí k potratum. Doktor Peterka, který se zabývá zkoumáním vrozených vad, pricítá propad v porodnosti chlapcu radiaci, která pusobila v kvetnu 1986 na zeny v 8. az 12. týdnu tehotenství. Mozky plodu jsou v této fázi vývoje podle Peterky citlivejsí na radiaci. Pritom to neznamená, ze by se zvýsením radiace ci jiné kontaminace zivotního prostredí rodilo více detí s vrozenými vadami. V prípade prílis silné kontaminace se plody narození vubec nedozijí. Stejný efekt podle embryologa zaznamenali napríklad italstí vědci po výbuchu chemicky Seveso, při které vznikly toxické dioxiny, ani tam nezaznamenali vetsí pocet novorozenců s vrozenými vadami. Peterka pripomenul, ze riziko radiace nezálezelo ani tak na vzdálenosti od epicentra výbuchu, jako na smeru vetru a desti. Prispiva k tomu i fakt. ze posledního dubna a 1. kvetna tehdy prselo na Morave, Vysocine, na východu Cech a v Praze. Radioaktivita v telech lidí klesala k bežným hodnotám zhruba tri týdny. Tomu podle Peterkových zkoumání odpovídají statistiky listopadové porodnosti.


Mudr. Miroslav Peterka

Ze zdravotního hlediska nejdulezitejsimi radioaktivními latkami zpusobující radioaktivní zamorení byly cesium a jod. Jod s poločasem rozpadu 8 dní mohl být potenciálně nebezpečný pouze v prvních dnech po havárii. Cesium s polocasem rozpadu 30 let se dostalo do potravinového retezce. Nejvyssí objemové aktivity jódu na nasem území byly naměřeny ve dnech 30. 4. a 1. 5. 1986. Avsak i kdyz v Ceské republice byl relativne maly spad radioaktivního zareni, ale od roku 1990 se ve vsech vekových kategoriích neocekavane rovnomerne zrychlila incidence karcinomu ctítne zlazy.


To byla fakta. Na zalozeni teto krabicky nas privedl pribeh prave teto katastrofy. Proto by mohla symbolizovat jakousi poctu neznamym obetem znamych udalosti. Nikdo z nas urcite nechce, aby znami/pratele/kamaradi/clenove rodin byli jen statisticka cisla udalosti, ale aby meli alespon malou satisfakci za to co cim si prosli, i sebemensi vzpominka na kazdeho takoveho potesi. Pokud by si nekdo zaslouzil poctu spojenou s touto udalosti, klidne uvedte do logu.

Proto take keska vnikla na tomto miste, kdo prijde, pochopi.


Ke kesce samotne. Je na volne pristupnem miste, je k ni nekolik cest, vsechny jsou shudne, vetsinou asfaltka nebo trava. Opodal u jezu se da v lete koupat, jen pozor na uklouznuti a studenejsi vodu ;) . A klasicky, vemte si radsi tuzku, sice by tam mela byt, ale znate to, bohuzel nevlastnime tovarnu na tuzky, ale kdyz tam nebude, doplnime.

Zdroje: http://www.radio.cz/cz/static/cernobyl, http://www.jihoceskematky.cz/dokumenty/Sbornik.pdf

Additional Hints (Decrypt)

mn xnzrarz, an xbapv mvqxl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.