Skip to content

Modulna klimatska naprava Mystery Cache

This cache has been archived.

marko0037: Hvala za obisk.

More
Hidden : 10/12/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ime je Modulna klimatska naprava (Pogovorno pa na kratko Klimat) dobila zaradi kosovne izdelave in kasnejše montaže na objektu, praktično kot sestavljanje lego kock. Zaradi enostavnosti prevoza, lahkega vnosa v prostor in različnih sestav, se izdeluje po posameznih komponentah in se sestavi šele na licu mesta, kjer se funkcionalno poveže, tako strojno (strojne instalacije) kot električno (elektro instalacije).
Količine zraka se gibljejo od 5.000 m3/h pa do praktično največje meni znane 110.000 m3/h, ko je bilo posamezne kocke še možno prepeljati. Ker je naprava funkcionalno popolnoma prilagojena posameznemu objektu (po zahtevah priprave zraka, tlačnih pogojev distribucije, mesta vgradnje), praktično skoraj ni dveh popolnoma enakih. Za krmiljenje tako unikatnih naprav se uporablja programabilne krmilnike. V krmilnike se lahko vpisuje poljubne funkcije in dodaja razširitvene module...
Večinoma se naprave uporablja za prezračevanje, filtracijo, rekuperiranje, ogrevanje, hlajenje, za zahtevnejše uporabnike pa tudi vlaženje in razvlaževanje. Vsaka od teh funkcij je izvedljiva na več načinov.

Prezračevanje.
V primeru, da prostor prezračujemo le zaradi zamenjave izdihanega zraka, zadostuje le 30 m3/h na osebo. Ta količina pa ne zadošča, če želimo prostor tudi ogrevati ali hladiti z isto napravo (5 kratna izmenjava na uro) oz. potem potrebujemo še sekundarni vir gretja ali hlajenja. V skrbi za optimalno rabo energije lahko naprava poleg temperature meri tudi vrednost CO2, nato pa s primerno količino izmenjave zraka vzdržuje želene vrednosti. Klasična izvedba klima naprave navadno izmenja le 30% odvedenega zraka, se pravi, da ga 70% obrne preko bypassa (A) in doda 30% svežega, nato pa dovedeni zrak ogreje ali ohladi na želeno vrednost.
V primerih, ko ena naprava prezračuje več prostorov, se izvaja sistem zapiranja kanalov v nezasedene prostore. V tem primeru naprava zazna zaprte kanale zaradi zvišanega tlaka v dovodni kanalski mreži in nižjega podtlaka v odvodni. V tem primeru zmanjša hitrost dovodnega (B) in odvodnega (C) ventilatorja do nastavljenih tlakov. Navadno imajo prostori tudi neenakomerne toplotne dobitke, zato je potrebno regulirati tudi intenzivnost prezračevanja z ustreznimi loputami za vsak prostor posebej.

Filtracija.
Vse bolj se uveljavlja večstopenjsko filtriranje, z najprej bolj grobimi in nato finejšimi filtri (D) in tako varčujemo z menjavami filtrov. Zanimivo je, da je potrebno tudi filtriranje odpadnega zraka, da ne zamažemo rekuperacijskih naprav za vračanje toplote. Za posebne industrijske procese se uporablja najfinejše t.i. absolutne filtre. Za prezračevanje cestninskih postaj se uporablja ogljene filtre...

Rekuperacija
Z odvodnim zrakom preden ga zavržemo, predgrevamo svežega, zopet na več možnih načinov. Največkrat zasledimo rekuperacijsko kocko, kjer se toplota prenese preko aluminijastih ali plastičnih lamel, zraka pa ne prideta v neposredni stik oz. mešanja.
Rekuperacijsko kolo ali rototerm (E) je sestavljeno iz kovinskega satja, skozi katerega potuje na eni polovici odpadni zrak, na drugi polovici pa sveži. Ker se kolo vrti, se ogreto satje zavrti v območje svežega zraka, ohlajeno satje pa v območje odpadnega, kjer se ponovno ogreje. Prednost kolesa je v higroskopičnosti in na ta način se vrača tudi vlaga, slabost pa, da prihaja delno tudi do mešanja. Izkoristek kocke ob potrebi zmanjšujemo z odpiranjem bypassa mimo kocke, pri kolesu pa zmanjšujemo obrate kolesa. Maksimalno se kolo vrti cca 1obr/ 5 sek.
Glikolska rekuperacija
Ko sta dovodna in odvodna enota na različnih lokacijah, se v enotah nahajata menjalnika toplote, ki ju cevno povežemo, glikol pa s kroženjem prenaša toploto. Regulacijo vršimo z mešalnim ventilom.

Ogrevanje
Večinoma se zrak ogreva s toplo vodo v režimu 70/50 °C, ko pa le ta ni na voljo pa s paro ali plinom. Izredno pomembna je funkcija protizmrzovalnega senzorja, ki ob prenizki temperaturi vodnega grelca (F) ustavi ventilatorja, zapre vstopne (G) in izstopne (H) žaluzije, odpre regulacijski ventil gretja in požene obtočno črpalko ogrevne vode.

Hlajenje
Navadno se transportirana hladna voda v režimu 7/12°C iz hladilnega agregata v hladilni register v napravi. Ohlajeni zrak odda odvečno vlago, ki jo v obliki skondenziranih kapljic ulovi eliminator (I) kapljic. Zbran kondenz lahko odteče iz naprave, ki je na tem mestu v podtlaku, le preko dovolj velikega sifona (J), kjer je vodni stolpec večji od podtlaka v napravi.
Boljši izkoristek hlajenja dobimo pri direktnem uparjalcu (K) freona napajan iz kompresorsko kondenzacijske enote, ki pa deluje stopenjsko in ne zagotavlja fine regulacije temperature. Integriran sistem hlajenja pa je vgrajen direktno v samo napravo. V tem primeru odpadni zrak služi za odvod toplote iz kondenzatorja. Slabost sistema je, da ponavadi ne želimo v celoti zavreči odvodno količino zraka, ampak ga preko bypassa vrnemo v prostor.
Zelo redko se uporablja adiabatno hlajenje, z vodnimi prhami. Ker s tem načinom dvigujemo neprijetno vlago v zraku ga uporabljamo le kot predhlajenje, zrak pa nato še dohladimo npr. z vodnim hladilcem, kjer vlaga skondenzira.

Vlaženje
Investicijsko je najcenejši električni parni vlažilnik, ki pa je ogromen porabnik elektrike. Najbolj ekonomičen je pršni vlažilnik, kjer vodo pršimo proti toku zraka. Ta način pa zahteva dokaj zapleteno postrojenje, črpalke, predpripravo mehke vode (uporaba soli) in pa UV ubijanje klic legionele. Potrebno je tudi avtomatsko merjenje prevodnosti vode zaradi povečevanja koncentracije soli in avtomatsko redčenje vode. Povečana koncentracija soli namreč razžira postrojenje naprave. Kontaktno, hlapilno vlaženje je podobno pršnemu, le da vodo polivamo skozi porozno satje skozi katerega pihamo zrak. Na trg pa vstopa najnovejše visokotlačno vlaženje.

Razvlaževanje
Uporablja se le v specifičnih industrijskih procesih ali server prostorih. Zrak je potrebno ohladiti preko točke rosišča, da odteče kondenz, nato pa ogreti na želeno temperaturo.


Za ovrednotenje neznank uporabi tabelo in izračunaj koordinate:




Flag Counter
free counters

Additional Hints (Decrypt)

Uvag wr an trbpurpxrewh, ZXA i žvib cn fv ynuxb btyrqngr an oyvžawv fgeruv.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)