Skip to content

Pomnicek u cesty Mystery Cache

This cache has been archived.

sambar439: 19:50
Dlouho jsem přemýšlel a vymýšlel... Bohužel - místo uložení finálky se změnilo natolik, že původní schránku (která nasbírala tolik FP) není možné znovu umístit. A dávat tam obyčejnou PETku mi přijde nedůstojné...
Proto dnes s těžkým srdcem kešku posílám do věčných lovišť

Děkuji všem nálezcům za návštěvu a za přidělené FP! [;)]

More
Hidden : 11/10/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

"NA ÚVODNÍCH SOUŘADNICÍCH SE KEŠ NENACHÁZÍ !"



Každý z nás se už určitě setkal s různými kamennými pomníčky u silnic. Většinou se jedná o vzpomínku na oběti různých tragických dopravních nehod...


Rád bych vás dnes seznámil s historií pomníčku podobného a přece jiného.
Pomníčku, který nám připomene (tak jako většinou) smrt dvou mladých lidí. Ovšem tentokrát se nejedná o oběti dopravní nehody, ale za historií jeho vzniku se skrývá
docela jiný příběh…




...příběh, který začíná v Černilově koncem dubna roku 1945. Následkem velké ruské ofenzívy na Odře se válečná fronta začala přibližovat k Čechám. Za jasných nocí bylo slyšet ozvěnu dělostřelecké palby od Vraclavi a z Kladska a všem bylo jasné, že nastává tak dlouho očekávaný konec druhé světové války...

V černilovské škole bylo od 23. dubna 1945 zřízeno velitelství německého letectva „Flughafen Bereich Breslau“.
Dne 5. května po 13 hodině však tato jednotka spěšně opustila naši obec a přemístila se na letiště v Hradci Králové.
Obcí začaly bezhlavě projíždět menší skupiny německých vojáků na motorových vozidlech. Nikdo nevěděl, co přijde v nejbližších hodinách…

V sobotu 5. května 1945 byl v Praze zahájen otevřený boj proti okupantům a rozhlas vyzval občany, aby přišli pomoci bojující Praze a zúčtovali s nepřítelem. Události v Praze a různé „zaručené“ zprávy, které se v té době objevovaly, působily silně na obyvatele Černilova. Protože v té době chyběly jakékoliv konkrétní informace a protože volání Prahy o pomoc znepokojovalo mnohé občany, začaly vznikat různé hrůzostrašné pověsti.

A tak se v pondělí 7. května začala Černilovem šířit zpráva, že krajem táhnou tankové jednotky SS a všechno ničí a pálí…

V celé obci se začala šířit nervozita. České vlajky, které byly od soboty vyvěšené na domech mnoho vylekaných lidí opět ukrylo. V důsledku silného nervového rozrušení se dokonce zastřelil vedoucí filiálky Voženílkova mlýna p. Václav Krám.
Někteří obyvatelé Černilova naložili nejcennější věci na vozíky a skryli se v nedalekém lese Kaltouz. Tam přečkali do druhého dne a po návratu do obce se stali terčem posměchu ostatních sousedů…

Členové Ilegální odbojové skupiny, která v obci existovala již od roku 1942, se začali připravovat na obranu Černilova. Protože však kromě několika pistolí, ukrytých přes hrozbu smrti a několika loveckých pušek nebylo zbraní k zahájení většího boje, musela být podniknuta nějaká akce na získání dalších pušek.

Podle informací českého zaměstnance letiště p. Františka Němce měly být německé zbraně ukryty ve strážní budově v poli nedaleko obce Rusek. Občané Josef Bulis, Václav Dvořák a příslušníci četnictva Václav Volák a Josef Beneš se rozhodli, že se těchto zbraní pokusí zmocnit...

V úterý 8. května 1945 tedy dovezl Václav Dvořák otcovým autem Josefa Bulise a oba příslušníky četnictva Václava Voláka a Josefa Beneše na silnici vedoucí k Ruseku. Byli ozbrojeni pistolemi, i když předpokládali, že je objekt už opuštěný a bez dozoru.
Dostali se až do strážního domku, kde ale našli pouze jednu pancéřovou pěst, kterou vzali s sebou. Při cestě zpět k autu byli náhle napadeni střelbou z těžkých protiletadlových kulometů. Václav Dvořák a Josef Bulis byli touto střelbou na místě usmrceni. Oba četníci se stihli urýt v příkopu a následně byli německými vojáky zajati, odvezeni na letiště a tam vyslýcháni. Oba zastřelení byli zakopáni německými vojáky na místě, kde byli zabiti.
Teprve druhého dne byla jejich těla místními dobrovolníky převezena do Černilova k rodinám.



Černilov byl osvobozen Rudou armádou ve středu 9. května 1945, krátce po 16. hodině...

V sobotu 12. května 1945 byl zastřeleným Josefu Bulisovi a Václavu Dvořákovi vypraven pohřeb z haly černilovské školy za doprovodu čestné roty Rudé armády, která u jejich hrobů
vypálila salvu z automatických zbraní.


Oba byli později vyznamenáni Československým válečným křížem in memoriam...





Zdroj: Černilovský portál, kronika Obce Černilov, Wikipedie



Nyní už víte, v čem je tento pomníček jiný, než většina ostatních. Ale kde a jak ho najdete???

 Úvodní souřadnice Vás zavedou nedaleko jedné z autobusových zastávek v Černilově. Když se pořádně rozhlédnete, jistě nepřehlédnete něco, o čem se v předchozím textu několikrát píše.
Pak už pro Vás bude odhalení finálních souřadnic hračkou ;-)

N 50° 15.(A+B)(I+J+K)(A+L*O)
E 015° 52.(E+M+N)(R+S)(U+V+Y)


Zkontrolujte Vaše řešení




Na závěr několik tradičních připomínek:

- Potřebné indicie se Vám budou nejlépe zjišťovat ve dne...

- Pokud neradi chodíte daleko, bude pro Vás určitě jednodušší použít nějaké to geopřibližovadlo...

- GeoCheck Vám poradí, kde se dá u finálky bezpečně zaparkovat...

- U pomníčku se prosím chovejte slušně - dodržujte pietu...

- Při odlovu se budete pohybovat v blízkosti silnice. Provoz je tu minimální,
přesto pozor na auta...

- Během odlovu se pokuste být nenápadní ;-)



Přeji Vám příjemnou zábavu :-)




PS: Děkuji Jirkovi za první ověření "luštitelnosti" šifry a Romanovi za betatest keše.


Additional Hints (Decrypt)

DN - Xbhxav wvžaíz fzrerz. An unpxl n pnexl gnql qarfxn aruenwrzr. CBXHQ SNXG ARIVF: Nyf vpnA qrirecHfv cNaiAr ZfvcgfBagrP SVANY - zrge anq mrzv, qb fpuenaxl fcbqrz ;-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)