Skip to content

TOP CACHE: Klic k pokladu Mystery Cache

This cache has been archived.

msgc.cz: konec zvonec

More
Hidden : 12/27/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato cache byla publikována v rámci projektu Moravskoslezský geocaching.
Více informací na www.msgc.cz


 
Projekt Moravskoslezský geocaching byl oficiálně ukončen ke dni 31.7.2013.
Tato cache patří mezi 30 vybraných, které budou v rámci pokračování projektu zachovány.

Cache již nebude obsahovat razítko do pasu, ale můžete v ní najít nové předměty a nová originální cwg. Infomace o pokračování projektu najdete na výše zmíněné webové adrese.

Klíč k pokladu


Pokud se podíváte do slovníku, zjistíte, že slovo Klíč má samo o sobě mnoho významů. Níže je jejich výčet. Vy budete hledat klíče vedoucí k nalezení dalšího pokladu MSGC.cz.


Doporučujeme si vzít některé standardní dešifrovací klíče i do terénu, mohou se hodit. :).


významy dle slovníku
1. předmět určený pro vsunutí do zámku, umožňující pak svým otáčením zamykání
(Musím si nechat zhotovit duplikát ztraceného klíče k mému bagru).
2. nástroj pro otáčení šroubů či matic
Matku je nutné dobře utáhnout klíčem, aby se šroub při chodu motoru nepovolil.
3. (přeneseně) prvek, jehož ovládnutí umožňuje kontrolu nad další oblastí Úžiny Dardanely a Bospor jsou klíčem k Černému moři.
4. (v hudbě) symbol označující v notové osnově rozložení tónů (V notách pro klavír se používá houslový a basový klíč)
5. kniha, umožňující určování druhů přírodnin
(Podle klíče k určování listnatých stromů jsme určili, že zmiňovaný strom je javor babyka)

Základní pojmy kryptografie
Slovem šifra nebo šifrování budeme označovat kryptografický algoritmus, který převádí čitelnou zprávu neboli prostý text na její nečitelnou podobu neboli šifrový text. Klíč je tajná informace, bez níž nelze šifrový text přečíst. Symetrická šifra je taková, která pro šifrování i dešifrování používá tentýž klíč. Asymetrická šifra používá veřejný klíč pro šifrování a soukromý klíč' pro dešifrování. Hachvací funkce je způsob, jak z celého textu vytvořit krátký řetězec, který s velmi velkou pravděpodobností identifikuje nezměněný text. Certifikáty a elektronický podpis jsou softwarové prostředky, které umožní šifrování textu.

Steganografie
Starší sestrou kryptografie je steganografie neboli ukrývání zprávy jako takové. Sem patří různé neviditelné inkousty, vyrývání zprávy do dřevěné tabulky, která se zalije voskem apod. V moderní době lze tajné texty ukrývat například do souborů s hudbou či obrázky namísto náhodného šumu. Johannes Trithemius (* 1. únor 1462 v Trittenheimu; † 13. prosinec 1516 v Würzburgu), klášterní opat, mnohostranný učenec byl známý také jako teoretik kryptografie, steganografie. Vydal tři svazky díla Steganographia (napsána roku 1499 a vydána ve Frankfurtu roku 1606, na Index Librorum Prohibitorum umístěna roku 1609).

Kombinované šifry
Nevýhody či slabiny jednotlivých šifer je možné alespoň částečně odstranit kombinací šifer. Je však potřeba vzít v úvahu, že kombinací stejných druhů šifer zesložitění luštění nedocílíme. Např. následné použití dvou tabulek záměn k zašifrování textu je pro potencionálního útočníka to samé, jako použití jedné tabulky s jiným rozložením.

Šifrování strojem
Použití mechanických a elektronických strojů přineslo do šifrování zcela nové možnosti. Zejména proto, že stroje jsou schopny velkého počtu opakování určitého úkonu v krátkém čase.

Kryptografie
neboli šifrování je nauka o metodách utajování smyslu zpráv převodem do podoby, která je čitelná jen se speciální znalostí. Slovo kryptografie pochází z řečtiny – kryptós je skrytý a gráphein znamená psát. Někdy je pojem obecněji používán pro vědu o čemkoli spojeném se šiframi jako alternativa k pojmu kryptologie. Kryptologie zahrnuje kryptografii a kryptoanalýzu, neboli luštění zašifrovaných zpráv.
Kryptografie se po staletí vyvíjela k větší složitosti zároveň s lidskou civilizací a mnohokrát ovlivnila běh dějin. Zejména utajení či vyzrazení strategických vojenských informací může mít zásadní vliv. Ale také prozrazení politických intrik, přípravy atentátů nebo i jen prozrazení milenců a podobně, to vše může úzce záviset na bezpečném přenosu informací a na schopnostech protivníka šifru rozbít. První doložení o zašifrování zprávy pochází z roku 480 př. n. l. za období Řecko-Perských válek v bitvě u Salamíny. Do historie kryptografie se zapsal i významný římský vojevůdce a politik Julius Caesar, a to vynalezením šifry, která byla pojmenována jako Caesarova šifra.
Celé období kryptografie můžeme rozdělit do dvou částí. Tou první je klasická kryptografie, která přibližně trvala do poloviny 20. stol. První část se vyznačovala tím, že k šifrování stačila pouze tužka a papír, případně jiné jednoduché pomůcky. Během 1. poloviny 20. stol. ale začaly vznikat různé sofistikované přístroje, které umožňovaly složitější postup při šifrování. Tím přibližně začala druhá část, kterou nazýváme moderní kryptografie. V dnešní době se k šifrování zpravidla nepoužívají žádné zvlášť vytvářené přístroje, ale klasické počítače. E 018° 13.878

Hráci Moravskoslezského geocachingu si nezapomente vzít svuj "pas"a otisknout si do nej razítko této cache. Pasy si mužete stáhnout na www.msgc.cz nebo si je vyzvednout na nekterém z informacních center MS kraje. Úspešný lov!
V cachi se nachází razítko, které není na výmenu! Slouží pouze k otištení do Vašich pasu ci jinde. Také predmety v cachi nejsou k rozebrání bez výmeny. Mente fér aby i hráci, kterí príjdou po Vás meli z nálezu stejnou radost jako Vy!
Upresnení ohledne sberatelských CWG:
CWG (drevené sberatelské kolecko) jsou pro celou dobu konání hry, tedy 2 roky. Je jich pro všechny cache a série vyrobeno celkem 13 000. Tedy behem dvou let se v každé cachi objeví prumerne pouze 130 CWG! Ale vzhledem k tomu, že je 8 sérií (kde v cachích ze série se CWG opakují, máte velkou šanci najít toto CWG v jiné cachi z dané série).

Additional Hints (Decrypt)

F1: icenib anuber (avp arebmroíeng arbqqryáing n ienprg cerfar wnx gb olyb) Svany: qehuý mn cngbh fgniol m xbcpr qbyh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)