Skip to content

Polskie Gimnazjum Mystery Cache

This cache has been archived.

koulou: Dnes večer keška odnesena, takže nemá cenu se pokoušet ani o archeo-odlov [:)] Důvod archivace viz. má hlavní profilová stránka.

Díky všem, co nalezli, něco nového se přiučili a objevili toto pěkné místo. Díky!

More
Hidden : 7/8/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Vítejte na mé mysterce, ve které bych vás chtěl seznámit s historií polského gymnázia v Orlové. Gymnázium polské vzniklo společně s českým již roku 1909 a bylo tak nejstarší střední školou v regionu Těšínského Slezska.  Svoji spletitou historii škola ukončila přesně po sto letech, v roce 2009, kdy došlo k definitivnímu sloučení  s Gymnáziem s polským jazykem vyučovacím v Českém Těšíně. Keš se nenachází na výchozích souřadnicích, ty ukazují na kruhovou učebnu současné moderní budovy orlovského gymnázia. Při stavbě této budovy v polovině 90. let se totiž původně počítalo s tím, že zde budou společně bok po boku sídlit obě gymnázia - polské i české. Z těchto plánů však nakonec sešlo a školy se do společné budovy už nikdy nevrátily. A proč právě kruhová učebna? Dle původních plánů mělo jít o malou školní kapli s výbornou akustikou. K tomuto účelu se však místonst nikdy nepoužívala a nyní učebna slouží, díky své skvělé akustice, např. ke zkouškám různých studentských kapel. Zde však vůbec nemusíte chodit, keška vás totiž zavede do Orlové-Obroků, do míst, kde stávala dříve budova polského gymnázia. Nejprve se však pojďme seznámit lehce s historií školy. Záměrně uvádím některé části historie školy i v polštině, abyste si trochu polštinu osvěžili ještě před louskáním kvízu.

Historie polského gymnázia

Na konci 19. a začátku 20. století prošlo Těšínské Slezsko velkou proměnou. Díky rychlému rozvoji ostravsko-karvinského uhelného revíru se původně zemědělský region stal průmyslovou oblastí. To přispělo k rychlému vzrůstu populace - za prací přišlo velké množství lidí polské, české i německé národnosti. V důsledku toho se zdejší uhelná pánev stala typickým jazykově smíšeným regionem, kde 60,6 % populace tvořili Poláci a jednoznačně převažovalo polské nářečí. V prostředí polských intelektuálů sílily požadavky na založení polské střední školy, která měla připravovat budoucí polské hornické a hutnické inženýry.

Gimnazjum imienia Juliusza Słowackiego w Orłowej należy do jednej z najstarszych instytucji edukacyjnych na Śląsku Cieszyńskim. Założone zostało w 1909 roku z inicjatywy Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego oraz Towarzystwa Szkoły Ludowej z siedzibą w Krakowie. Pierwszym dyrektorem gimnazjum został profesor z krakowskiego gimnazjum, dr Jan Jarosz, który zbudował w latach 1909 do 1912 solidnie funkcjonującą placówkę edukacyjną w duchu polskim. Jego następcą był pochodzący ze Lwowa dr Kazimierz Piątkowski. Przez cały okres międzywojenny dyrektorem gimnazjum orłowskiego został Piotr Feliks i uważany jest za wybitną postać zaangażowaną w sprawy edukacyjne, społeczne i narodowościowe.

Okres drugiej wojny światowej należy do najtragiczniejszego okresu w historii gimnazjum: placówka została zamknięta na 6 lat, profesorowie, uczniowie w większości wywiezieni do hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Piotr Feliks zginął w Auschwitz już w 1941 roku. W okresie wojny zginęło 140 osób będących wychowankami gimnazjum. Bardzo szybko, bo już 1 października 1945 roku otwarto ponownie orłowskie gimnazjum, którego dyrektorem został Alojzy Drozd; pozostał na tym stanowisku przez następnych dwadzieścia lat. W tym czasie przeniesiono siedzibę gimnazjum z Obroków do Łazów. Zmiany edukacyjne w czechosłowackim systemie edukacji doprowadziły do połączenia gimnazjum orłowskiego najpierw ze szkołą podstawową w Łazach a następnie z gimnazjum w Czeskim Cieszynie. W wyniku tego gimnazjum orłowskie stało się placówką filialną gimnazjum czesko-cieszyńskiego, niemniej zachowując swoje tradycje.

Szkoła w Łazach uległa poważnemu uszkodzeniu w wyniku prac górniczych w okręgu powiatu Karwina; podjęto jeszcze jedną decyzję o przeniesieniu gimnazjum na nowe miejsce; tym razem do miasta Karwiny w 1993 roku. Budynek szkolny w Łazach został zawalony. Dyrektor Jan Szarowski rozpoczął tradycję uczestnictwa we współpracy liceów imienia Juliusza Słowackiego. Młodzież gimnazjalna uczestniczy w spotkaniach młodzieży licealnej w spotkaniach liceów im. Słowackiego. Kontynuatorem tej tradycji byli dyrektorzy Andrzej Bizoń (1996-2000), Roman Baron (2000-2002), Ewa Hrnčíř (2002-2009). Na początki nowego stulecia placówka karwińska została przeniesiona do gimnazjum w Czeskim Cieszynie, gdzie uczęszczali ostatni uczniowie wychowani w duchu tradycji gimnazjum orłowskiego.

U příležitosti sta let od založení gymnázia byl 6.6.2009 odhalen pomník na Obrokách. Jedná se o obelisk z červené švédské žuly. Na Obrokách fungovalo polské gymnázium do roku 1962. Poté bylo v důsledku důlních škod přesunuto do Orlové-Lazů a po roce 1989 byla škola přesunuta do Českého Těšína. V letech 1993 až 2009 měla škola také detašované pracoviště v Karviné-Hranicích.

Jak už bylo řečeno výše, tak keš se nenachází na výchozích souřadnicích. Pro zjištění těch správných souřadnic bude zapotřebí vyluštit jednoduchý hybridní kvíz týkající se polského jazyka a polských reálií. Po vyluštění je ještě zapotřebí zadat vyluštěné souřadnice do verifikátoru, kde se dozvíte, jak schránku odemknout. Zde v listingu tyto informace nenajdete, aby nebylo možné kešku brutovat bez rozluštění kvízu.

1) Co je to "samochód"?
dítě, které se již naučilo samo chodit - A=2
lenochod - A=1
automobil - A=0

2) Budeme-li v Polsku HLEDAT kešku, pak ji budeme...
hľadať - B=8
szukać - B=6
tworzyć - B=4

3) Co nebo kdo je v polštině "pedał"?
hloupý člověk - C=5
zatáčka - C=3
lidové označení pro homosexuála - C=1

4) Ile państw graniczy z Polską?
pięć - D=9
sześć - D=5
siedem - D=1

5) Jakie jest rodzinny imię papieża Jana Pawła II.?
Karol Wojtyła - E=0
Lech Wałęsa - E=1
Jerzy Dudek - E=2

6) V jakém měsíci se v roce 1919 odehrála sedmidenní československo-polská válka o Těšínsko?
Styczeń - F=7
Luty - F=8
Grudzień - F=9

Po správném zodpovezení všech otázek naleznete finálku na souradnicích:

N 49° 51.ABC
E 018° 26.DEF

Pro další postup a získání číselné kombinace zámku je nyní zapotřebí ověřit souřadnice ve verifikátoru.

O keši: Jedná se o moji první fyzickou kešku po dlouhých dvou letech. S přípravou jsem si skutečně vyhrál, a proto věřím, že se vám má keška bude líbit. Jedná se o větší krabičku velikosti "Regular", do které se vejde i mnoho předmětů na výměnu. V okolí kešky by neměl být silný mudloprovoz, maximálně bude zapotřebí dávat pozor na místní domorodce.

Závěrem bych chtěl ještě poděkovat několika kačerům bez jejichž pomoci bych kešku sám vytvořit nedokázal:

Svému petřvaldskému souputníkovi @damskému, který mi dodal do listingu ilustrace - obraz č.2 z října 1952 od Gustava Fierla, který studoval na zdejším gymnáziu a černobílé fotky zdevastované a poddolované budovy od svého dědečka z druhé poloviny osmdesátých let.

Obrovský dík patří také mému kolegovi z "grupy mocnego uderzenia" - Godfritovi_32, který se ujal svářečských a brousících prací a vytvořil pro moji keš originální schránku, kterou bych já sám vyrobit nikdy nedokázal.

Dále musím také poděkovat HEC_Teamu za poskytnutí veškerého potřebného materiálu k výrobě schránky.

A na konec, mále bych zapomněl, musím také poděkovat kačerovi černá1313, který v prosinci 2012 hledal moji zdejší kešku věnovanou českému gymnáziu, ale udělal chybu ve výpočtu a omylem se ocitl u toho polského, zmínil to v logu a já jsem se tak dozvěděl o nedalekém novém míste, o kterém jsem neměl dříve ani tušení. Skutečně nádherná náhoda, která mě inspirovala k vytvoření této kešky.

Závěrem tedy ještě popřeju hodně zdaru při lovu a luštění a nebo jak říká ještě jeden orlovský domorodec, tak "Nechť Vás provází Síla (satelitu)!".

Additional Hints (Decrypt)

[Kod zamku] Cb birerav fbhenqavp ir irevsvxngbeh [Finalka] Arxbch...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)