Skip to Content

<

Dzwonek

A cache by waszw Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/08/2013
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kapliczka z dzwonkiem.

Dzwonki zawieszone na słupach przy przydrożnych kapliczkach są już dzisiaj niespotykane. Takie dzwonniczki umieszczano w centrum wsi. Zadanie ich było informowanie mieszkańców o ważnych wydarzeniach, wyznaczały rytm dnia. Wierzono także w niezwykłą moc dźwięku dzwonka – odstraszanie burzowych czy gradowych chmur itp. Pełniły również istotną rolę w odniesieniu do chrześcijańskiej tradycji. Przypominały o potrzebie modlitwy dzwoniąc na Anioł Pański, dawały sygnał do wyjścia na mszę w oddalonym o kilka kilometrów kościele, oznajmiały różne ważne wydarzenia w życiu wsi, jak na przykład śmierć jednego z mieszkańców i wyjście konduktu pogrzebowego na cmentarz.


Ostatnim zachowanym na terenie Nowej Huty reliktem tradycji używania dzwonienia jako komunikacji społecznej jest drewniana dzwonniczka stojąca przy kapliczce w Czyżynach. Ceglana kapliczka z przedstawionymi wizerunkami Chrystusa, Matki Boskiej, św. Floriana i św. Izydora, wystawiona była przez mieszkańców wsi w 1894 r. czyli w rok po wielkiej powodzi, jaka nawiedziła Chyżyny. Dzwonniczka ma formę słupa z rozwidleniem w górnej części, w którym pod daszkiem zawieszony był mały dzwonek. Kiedyś najbliższe otoczenie kapliczki przy ul. Woźniców było centralnym placem wsi Czyżyny. Kapliczka oraz drewniana dzwonnica słupowa odrestaurowane były w 2001 r. Proszę o ostrożne podejmowanie. Potrzebne coś do pisania.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

289 Logged Visits

Found it 245     Didn't find it 18     Write note 2     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 11     Owner Maintenance 1     Update Coordinates 3     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 20 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.