Skip to content

U Trejbu Traditional Cache

Hidden : 4/11/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá keš, která vás zavede na nenápadné místo s nečekaně bohatou historií.

Dnes se zde nachází nenápadný řídký lesík, myslivecký posed, divný val a pár jam. Ve středověku zde však bylo "vystopováno" stříbro. S vyhledáváním zdejších ložisek vypomáhali odborníci z nedaleké Kutné Hory, kteří dokázali přítomnost stříbrné rudy vyčíst z náznaků na povrchu. Všímali si jednotlivých druhů bylin a stromů, barvy vody i bahna v potocích, důležitým ukazatelem mělo být ojínění, které nad ložiskem rudy prý vždy nápadně chybí. Stříbro se dolovalo nejen zde nedaleko Číhoště, ale i v okolí u Prosíček, Nezdína, Kynic, Ovesné Lhoty, Dobrnic a v Ledči. Stříbro se vyskytovalo ve zdejších křemenných žilách impregnovaných sirnými rudami. O výnosech tehdejší těžby se dnes již moc neví. Jisté však je, že ledečský pán Burian Ledečský z Říčan, který vládl na Ledči v 1. polovině 16. století se snažil dřívější těžbu obnovit. Těžba se však přestala vyplácet a Burian od dolování upustil.

Posuňme se o jedno století dál. V době třicetileté války (1618 – 1648) tak zbylo v tomto území nejspíš několik důlních hald (kopců zeminy), které se zalíbily vojenským velitelům. Těžko říct, zda se o přeformování zeminy na ohrazené vojenské ležení zasloužili císařští nebo Švédové, ale faktem je, že v roce 1643 se zde usadilo císařské vojsko a plenilo široké okolí. Nedaleká Ledeč se tak proměnila v trosky. Osudným byl den 12. června 1643, kdy císařské vojsko Ledeč vydrancovalo a téměř vypálilo. Obyvatelé Ledče vojsko pronásledovali a dohnali je právě až zde, u vojenského ležení, kde došlo ke střetu. Špatně vyzbrojení a v boji nezkušení řemeslníci a sedláci však zle dopadli. Část z nich byla zabita, část těžce zraněna a zbytek byl pro co největší ponížení vysvlečen ze šatů a hnán zpět do Ledče. Silueta obranných valů pak přetrvala na planině několik století. Na začátku 19. století bylo dávné opevnění ještě natolik výrazné, že je zachyceno i na mapě z II. vojenského (Františkova) mapování, které probíhalo v letech 1836 - 1852 a jehož mapy byly vypracovány v měřítku 1:28 800. (© 1st (2nd ) Military Survey, Section No. xy, Austrian State Archive/Military Archive, Vienna © Laboratoř geoinformatiky Univerzita J.E. Purkyně - http://www.geolab.cz © Ministerstvo životního prostředí ČR - http://www.env.cz) Zmíněné mapy najdete na internetových stránkách Laboratoře geoinformatiky Fakulty životního prostředí UJEP http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?z_height=900&lang=cs&z_width=1200&z_newwin=0&map_root=2vm&map_region=ce&map_list=O_11_VI. Do dnešních dnů se v terénu ještě zachoval východní roh valů v provedení umožňujícím obranu flankováním a v mapách časté pojmenování "Na Valech".

Druhým názvem je už vyslovené pojmenování “U Trejbu”. Váže se právě k důlní tradici. Trejb je historické krajové pojmenování žentouru, což bylo zařízení používající se v zemědělství, nebo tak jako zde - v dolech. Šlo o jakýsi rumpál poháněný zvířaty – koni nebo voly, který vytahoval rudu z dolů a tady sloužil k odvodňování šachty. Dolování stříbra se do této oblasti znovu navrátilo v poslední čtvrtině 18. a počátku 19. století, kdy zde při silnici na Kynice byly situovány tzv. číhošťské práce. V severozápadní polovině lesíka můžete nalézt několik prohlubní – tzv. obvalů, a malých kopečků – jde o pozůstatky menších šachet. Cílem těchto důlních děl byla tzv. žíla sv. Jana Nepomuckého, která prochází v dlouhé linii od Dobronic až po Nezdín. Na ní byly budovány jednotlivé šachty, které se hloubily jedna vedle druhé, z nich se kopaly krátké boční štoly a když dílo překazila spodní voda, nebo byl prostor vytěžen, budovala se další šachta. Hlavní číhošťská šachta (šachta sv. Jana Nepomuckého) se nacházela dále na severovýchod a dosáhla hloubky asi 70 metrů. S odčerpáváním vody či vynášením rudy na povrch zde právě měl pomoci žentour – trejb, jehož vystavění doporučil v osmdesátých letech 18. století hor. rada Rössler. Ve zprávě ze 7. ledna 1782 je popisováno, že číhošťská žíla odkrytá v nynější šachtě sv. Jana Nepomuckého je 3 až 5 stop (= 0,95 – 1,6 m) mocná a na některých místech její mocnost činí až přes jedno látro. Látro je zastaralou jednotkou délky českého původu, která byla používána zejména v hornictví. Velikost látra je odvozena od rozměrů lidského těla a odpovídá vzdálenosti mezi patou a konečky prstů u vzpřímeného člověka s rukama vzpaženýma nad hlavou. Jedno látro odpovídá 2,39 metru. (http://www.jednotky.cz/delka/latro/) Zanedlouho se však číhošťská šachta úplně zatopila. Další těžba se stávala čím dál komplikovanější, až na počátku 19. století zcela ustává. Poslední zprávy jsou z roku 1805.

Šachty byly postupně zavezeny. Do hlavní šachty, která zůstávala dlouho otevřená, byly podle pamětníků házeny zdechliny stovek zvířat po epidemii (snad) slintavky, která řádila v tomto kraji někdy na konci 2. světové války. Poslední pozůstatky důlních děl překrylo zemědělství.

Do dnešních dnů se tak zachovaly jen drobné terénní nerovnosti, několik prohlubní v lesíku U Trejbu a zbytek vojenských valů starých téměř čtyři sta let.

K vlastnímu "lovu": do lesíka lze nejlépe vstoupit od jihu. Kde přesně keš na zadaných souřadnicích hledat poradí hádanka v hintu.Následně vše zase důkladně zamaskujte.

Až potom budete lesík procházet, pamatujte na historické souvislosti: z důvodu vaší bezpečnosti pro jistotu nevstupujte do blízkosti okrouhlých jam (velký pozor dejte na přítomné děti) a obzvláště 12. června se tu nezdržujte po setmění. Údajně se tu objevují nešťastné duše povražděných ledečských měšťanů…

Additional Hints (Decrypt)

Bgrp n fla Snthfbir ehxh i ehpr ilpubq fgermv, zrmv avzv cbq cbiepurz anwqrf gb, bp gnql ormv.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)