Mistni nadrazi - vytopna
Cas plyne a pokrok nelze zastavit. Stare byva nahrazeno novym, a tak i parni lokomotivy, ktere svym charakteristickym zvukem jezdily po ocelovych linkach koleji, byly nahrazeny modernimi motorovymi a elektrickymi lokomotivami.
Tak jako kazde vozidlo musi byt pripraveno k jizde po strance nacerpani provoznich pohonych hmot a celkoveho technickeho stavu, tak v minulych dobach, kdy se prevazne k hromadne doprave pouzivaly parni vlaky, bylo treba na tyto cesty nalezite pripravit i jejich lokomotivy.
Tato priprava se delala na mistnim nadrazi, kde stavala vytopna s vodojemem, ze ktere lokomotivy vyjizdely na daleke cesty.
Co je to vlastne byla ta vytopna? Vytopny byvaly soucasti vsech vetsich zeleznicnich stanic. Byly v nich lokomotivy, ktere bylo treba zatopit pred sluzbou, ale nekdy slouzily i k delsim odstavkam pod strechou.
Na strope vytopny byly umisteny dymniky,odvadejíci kour z lokomotiv. Pred zatopenim proto musela byt lokomotiva kominem pod dymnikem.
Ve velkych stanicich se o lokomotivu ve vytopne staral zvlast urceny personal, ktery ji pripravil na sluzbu, aby lokomotivní ceta mohla nastoupit az tesne pred jízdou. Roztopeni parni lokomotivy trva mnoho hodin. Lokomotivy se proto obvykle nechavaly ve vytopne v horkem stavu a personal vytopny se staral o udrzovani provozniho tlaku pary.
Vytopna nadrazi Moravske zapadni drahy, vedouci z Prostejova do Chornice, byla uvedena do provozu v roce 1889. Je postavena za kolejistem nadrazi a dnes jiz svemu puvodnimu ucelu neslouzi. Lze jen nostalgicky vzpominat na dobu, kdy se vsude linul kour, bylo slyset syceni pary a houkani pistal lokomotiv, kdy v jednotlivych vratech staly nablyskane parni masinky a pomoci tocny byly postaveny na koleje, ktere je vedly ke kazdodenni ceste. Vytopnu lze videt nalevo z peronu nadrazi.

Ke kesi
Na výchozích souřadnicích naleznete světelné výstražné zařízení. To bliká buď bíle nebo červeně. Vás bude zajímat to červené blikání (ano, děje se jen někdy). Indicie pro výpočet finále je počet bliknutí červených světel (obou) na jednom výstražném signalizačním zařízení za 30 sekund. Doporučujeme zaměřit se na vlaky jedoucí z Prostějova směrem na Kostelec, protože v tomto směru svítí výstražné světlo delší dobu (cca 1,5 minuty).

A = počet bliknutí za 30 sekund
Pozor! Jiné umístění.Změna výpočtu souřadnic!
X = (A * 11) + 21
Y = (A * 14) - 90
N 49° 28.X E 017° 06.Y
Keš je umístěna na velmi frekventovaném místě, proto dbejte opatrnosti při vyzvedávání krabičky.