Skip to content

Pomnicky Jizerskych hor Event Cache

This cache has been archived.

bejcci: Zalogovaní jsou už snad všichni, takže ještě jednou díky za účast a archivujeme.

More
Hidden : Tuesday, August 13, 2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pomníčky Jizerských hor v Praze

Když jsem v padesátých letech poprvé hledal Krop-Seffův pomníček, odbočil jsem z cesty již v místech, kde pod uvolněnými povaly stály tůně vody a mezi prohnilými dřevy rostla sítina, a přešel jsem přítok Kamenice. Bloudil jsem v moři smrků a vyhlížel jediný světlý buk, který je dodnes šetřen na památku starého květnového příběhu. Smrkům nebylo konce! Byl nevlídný květnový den a smrkové haluze pokrývaly zbytky tvrdého sněhu: květnový den pod Holubníkem se jen pramálo podobá májovému dni v nížině! Náhle jsem stanul před nízkým balvanem, který jakoby vyrostl ze země: byl do něho zasazen zrezivělý kříž a zvedal se nad ním starý dvojitý buk. Jeho pupeny dosud spaly a ukrývaly hebkou zeleň mladých bukových listů. Stál jsem u Krop-Seffova kříže.

Úryvek je z knihy Míly Nevrlého „Kniha o Jizerských horách“. Několik poetických kapitol, které věnoval pomníčkům, nadchly mnoho nadšenců, kteří chodí po horách s touto knihou, prodírají se smrčinami a máčí nohy v bažinách, jen aby ty pomníčky našli také.

Mnohé z pomníčků, i Krop-Seffův kříž lze dnes najít snadněji – dnes již vede pod Holubníkem Nová cesta, od které je vzdálen pár desítek metrů. I přesto mi obíhání buků a prodírání smrčky zabralo několik hodin. Když jsem křížek spatřil, zatajil se mi dech a s posvátnou úctou jsem se blížil pomalými krůčky ke křížku. Pak jsem u něj usedl, vytáhl z batohu Knihu o Jizerských horách a přečetl si ten příběh…

Nedělního podvečera 5. května 1878 tudy procházel syn majitele frýdlantského panství a velké části Jizerských hor, hrabě František Clam-Gallas v doprovodu lesníků. Vyšli si z loveckého zámečku na Nové louce na „příslech“ tetřeva, který tehdy tokal v Bílé bučině. Bylo kolem půl osmé a mladý hrabě kráčel s lesníkem Kluchem. Náhle se v lesní samotě objevil pes a vzápětí za ním neznámý muž s puškou připravenou k výstřelu. Kluch se vzpamatoval: „Pytláci, pan hrabě nechť se kryje!“ (Tak skutečně zazněla ta věta.) Hrabě uskočil za mladý dvojitý buk. Strom jej nekryl úplně a pobuda cosi volal a při tom na hraběte stále mířil. Odmítl složit zbraň a Kluchovi nezbylo než do pytláka vypálit obě hlavně tetřevími broky naládované pušky. Pytlák se bez hlesu zhroutil. Společnost se seběhla. Muž byl raněn do obličeje, a přestože jej křísili, nepromluvil ani slovo. Bylo nutné přivést pomoc a dopravit raněného do nemocnice. Na hory se snesla noc a po postřeleném muži jakoby se země slehla. Četníkům však nedalo mnoho práce ho najít. Byl to Josef Pörner, zvaný Volatej Pepek, německy Krop-Seff. Vedl tehdy pětičlennou pytláckou bandu a byl odsouzen k patnácti měsícům těžké káznice.

Musím se přiznat - i já jsem pomníčkář. Strávil jsem hodiny s nepřesnou mapou, v mokrých botách a se zatajeným dechem v lesích, aby na mě – pokud se zadařilo – dýchla památka sto let stará, vypovídající o jiné době, jiných lesích a jiných lidech mluvících jiným jazykem. Tehdy ještě nebyly k dispozici GPS ani internetové zdroje. Ale o to větší kouzlo nález měl.

Přijměte tedy pozvání na event, kde vám povíme více o starých pomníčcích v Jizerských horách a jejich obnově.

Co bude obsahem eventu:

Přednáška o pomníčcích Jizerských hor, jejich hledání a obnově. Přednášku povede někdo z členů Spolku Patron. Také uvidíte některé starší, již nahrazené originály pomníčků. Drobné občerstvení zajištěno. Kapacita je omezena, je k dispozici 40 míst. Bude také připraveno 50 ks tematických CWG.

V rámci eventu budou též vyhlášeny výsledky soutěže vyhlášené níže.

Kde a kdy se event koná:

Event se koná v Orbisu na adrese Vinohradská 46, Praha 2, v úterý 13.8.2013 od 17:00.

Proč event pořádáme:

Tento event vznikl vlastně na podnět výstavy (kterou v Praze za Spolek s Faroliškou pořádáme) věnované jizerskohorským pomníčkům a spolku Patron sdružujícím nadšence, kteří pomníčky se skromnými prostředky evidují a opravují. Díky nim nejsou dnes v Jizerkách zrezivělá torza křížů, povalené pamětní kameny ani zetlelé dřevěné kříže. Příroda by si již dávno vzala zpět lidské vzpomínky i jejich artefakty, nebýt lidí, kteří ve svém volném čase opravují tyto němé svědky a zachovávají tak příběhy, které se za nimi skrývají. Výstava se koná od 2.8.2013 do 30.8.2013 v Orbisu, Vinohradská 46, Praha 2. Vernisáž (přístupná pro veřejnost) se koná dne 1.8.2013 v 17:00.

Na shledání s vámi se těší bejčci a Faroliška

Soutěž

Publikováním eventu zároveň vyhlašujeme soutěž, která bude probíhat až do eventu, kde vyhlásíme vítěze. Vyhlašujeme 3 kategorie, zúčastnit se můžete jedné či více, záleží na vás.

1. Nalezení pomníčků (kdo navštíví nejvíce pomníčků v Jizerských horách)

Cílem je v daném období navštívit co nejvíce Jizerskohorských pomníčků nebo drobných památek a to podle Knihy o Jizerských horách. Kdo nemá knihu doma ani možnost půjčit si ji v knihovně, doporučujeme web Jana Stoklasy a Spolku Patron. Jako důkaz posílejte fotky pomníčků – s vámi nebo vaší GPS. Můžete provést i zaměření pomníčku. Platí pouze nálezy od publikace eventu do konání eventu. Předchozí se nepočítají. Preferujeme nález klasickým způsobem, tedy s pomocí mapy a Knihy o Jizerských horách. Výše zmíněné stránky berte jako informační.

Vítězové kategorie: jezevecjezevec, BaryBal

2. Nejkrásnější fotografie drobné památky

Soutěž o nejhezčí fotografii jakéhokoliv jizerskohorského pomníčku nebo jiné drobné památky v Jizerských horách. Počítá se fotka pořízená v období soutěže.

Cena nebyla vyhlášena.

3. Báseň

Báseň na téma pomníčků, Jizerských hor a geocachingu. Báseň musí obsahovat slova: parohy, bahno, kvíčala, GPS a hlušec. Alespoň 8 veršů. Hodnotí se poetičnost, vtip a břink!

Vítěz kategorie: Nekra

Pravidla

Fotky, informace o nálezech i básně posílejte spolu s nickem na gc.com (v předmětu zprávy, zpráv samozřejmě můžete poslat i víc) na adresu pomnickysoutez@gmail.com.

Soutěž je otevřená pro kohokoliv s registrací na gc.com, začíná publikací eventu a končí v neděli 11.8.2013. Vítěz každé kategorie od nás dostane hodnotnou cenu (Knihu o Jizerských horách, knihu Tři Iseriny nebo reprint Matouschkovy mapy).

Něco navíc:

Pokud budete mít cestu do Jizerských hor, nezapomeňte si cestou odlovit kešky, které se pomníčkům věnují:

Additional Hints (Decrypt)

Uyniaíz ipubqrz, qbyrin n qbmnqh qb fáyh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)