Skip to content

Cesti patroni - Svata Ludmila Mystery Cache

Hidden : 9/24/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato série keší je věnována ochráncům české země - našim zemským patronům. Celkem máme téměř 20 patronů, zaměříme se však na ty základní, kteří jsou nám více známí a mají k naší zemi nejblíže. Přiblížíme Vám stručně jejich život a zajímavá fakta. Úkolem vždy bude zjistit pár indicií, které budou sloužit k vypočtení souřadnic. Při odlovu keší si nezapomeňte zapsat bonusové číslo, na konci série Vás čeká keš bonusová. Přejeme Vám příjemné luštění a prima odlov.

Svatá Ludmila 
     

   Ludmila byla dcerou knížete Slavibora, vůdce slovanského kmene Pšovanů. Tento kmen sídlil u dnešního Mšena na vrchu nad říčkou Pšovkou. Někdy kolem roku 874 se, asi teprve čtrnáctiletá, vdala za českého knížete Bořivoje, prvního historicky známého Přemyslovce. Pro Pšovany to zřejmě znamenalo jejich splynutí s kmenem Čechů. Podle starších pramenů možná hradiště stávalo na místě dnešního města Mělníku.

   Ludmilin manžel Bořivoj vstoupil do dějin jako první pokřtěný český kníže. Historikové předpokládají, že přijal křest z ruky moravského arcibiskupa Metoděje kolem roku 883. Po návratu do Čech dal pokřtěný Bořivoj na svém rodném sídle Levém Hradci zbudovat první kostel v Čechách, rotundu zasvěcenou sv.Klimentovi. Právě zde mohla být Ludmila pokřtěna knězem Kaichem, kterého s Bořivojem poslal do Čech arcibiskup Metoděj. Podle jiných pramenů ke křtu došlo též na Velké Moravě.

   Kněžna Ludmila porodila tři syny a tři dcery. Jména dcer se nedochovala, pokud jde o syny, jeden zemřel patrně ještě v raném dětství a ani nevíme, jak se jmenoval. Vychovala svému manželovi hned dva nástupce, dva syny, kteří se dožili dospělého věku – Spytihněva a Vratislava. Když Bořivoj asi roku 889 v pouhých šestatřiceti zemřel, bylo staršímu Spytihněvovi teprve třináct a Vratislav byl ještě kojencem. Staré letopisy o vládě Spytihněvově podivuhodně mlčí.

   V roce 906 se Ludmilin mladší syn Vratislav, v té době osmnáctiletý, žení s kněžnou polabského slovanského kmene Havolanů Drahomírou. Roku 915 Spytihněv umírá a protože nezanechal žádné potomky, vlády se po něm ujal mladší bratr Vratislav. I ten však už po šesti letech, roku 921, zesnul.

   Zůstali po něm dva ještě nedospělí synové, starší Václav a mladší Boleslav. Kvůli nezletilosti Václava se velmožové shodli, že jedenašedesátiletá Ludmila bude vládnout ve Václavově zastoupení. Jak to tak bývá, měla v blízkém kruhu zdatnou soupeřku – svou snachu, asi třicetiletou knížecí vdovu Drahomíru. Mezi nimi panovaly vážné neshody ohledně Václavovy výchovy. Drahomíra vytýkala své tchýni, že z Václava dělá spíše mnicha než knížete. K všeobecnému překvapení sama Ludmila dobrovolně ustoupila a zřekla se vlády. Odjela z Prahy na Tetín, hradiště u dnešního Berouna.

   V pozdním večeru v sobotu 16.září 921 vtrhl oddíl ozbrojenců poslaný kněžnou Drahomírou na Tetín, aniž mu zde kdokoliv kladl odpor. Podle Kristiánovy legendy si Ludmila vyprosila od svých budoucích vrahů čas, aby se mohla pomodlit. Přála si po příkladu svatých mučedníků prolít krev za svou víru, její vrazi ji však nevyhověli a místo toho ji uškrtili. Šlo o vikingské válečníky Tunnu a Gommona.

   Po Ludmilině smrti Drahomíra otočila, Gommon byl na její rozkaz popraven a s ním i jeho bratr, který se k tomu zřejmě náhodou připletl. Tunnovi se podařilo ze země uprchnout. Poté kněžna Drahomíra nechala na Tetíně postavit kostel sv.Michala, v němž dala tchyni pohřbít. Sotva se pak Ludmilin vnuk Václav ujal vlády, nařídil v roce 925 přenést babiččino tělo z Tetína do Prahy. Když před převozem otevřeli Ludmilinu rakev, k všeobecnému překvapení nalezli tělo mučednice zázračně neporušené. Poté bylo slavnostně uloženo v bazilice sv.Jiří.

   Ludmila se stala světicí navzdory tomu, že nebyla při vraždě prolita ani jedna kapka její krve. Oficiálního svatořečení se dočkala až v roce 1144, kdy při té příležitosti Prahu navštívil papežský legát kardinál Quido di Catello.


Použitá literatura :
Jan Bauer : Čeští světci a kacíři, MOBA, 2006


  A) Ludmila se narodila na Mělnicku, tedy nesmíme opomenout město Mělník. Abychom Vás netrápili hned na začátku, první otázka bude lehká. Mělník leží na soutoku dvou řek. Když spočítáte počet písmen obou jejich jmen, dostanete indicii A


B) Nyní se přesuňme na Moravu. Ludmilin manžel, kníže Bořivoj, byl pokřtěn arcibiskupem Metodějem na Velké Moravě. Stalo se tak v obci, která byla tehdy hlavním střediskem tohoto západoslovanského státu. Tato obec je cílem každoročních národních poutí, konaných 5.července. Spočtěte písmena ve jménu obce a máte B.


C) Pojďme se nyní podívat do obce Tetín, kde stávalo hradiště, ve kterém byla Ludmila zavražděna. Obec leží na vrchu nad řekou, jejíž jméno nás zajímá. Spočtěte písmena a máte C.

 


D) Mladý kníže Václav nechal ostatky své babičky převést z Tetína do Prahy, do baziliky sv.Jiří poblíž sídla knížete. Indicii D získáte, pokud spočítáte písmena v křestním jméně první abatyše kláštera benediktinek u sv.Jiří. Nápovědou jest vám fakt, že šlo českou princeznu, nejmladší dceru knížete Boleslava I.

 

 


E) Poslední indicií Vám bude příjmení architekta a stavitele, podle jehož plánů byl postaven kostel svaté Ludmily na Náměstí Míru na pražských Vinohradech. Jde o cihlovou trojlodní novogotickou baziliku s příčnou lodí ve tvaru kříže. Tento slavný architekt mimo jiné restauroval katedrálu sv.Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, Staronovou synagogu, Prašnou bránu, mostecké veže Karlova mostu, baziliku sv.Petra a Pavla na Vyšehradě, chrám sv.Barbory v Kutné Hoře, katedrálu sv.Bartoloměje v Plzni, kostel sv.Vavřince ve Vysokém Mýtě či hrady Karlštejn, Křivoklát nebo Konopiště. Takže uhodněte příjmení a máte E.

 



Výpočet finálních souřadnic :


N 49° (A+C+D).(B*C*D + A*B*E - 46)

E 013° (B+1).(A*C + D*E + 87)

 

Kontrolní součet všech číslic v souřadnicích : 64


Additional Hints (Decrypt)

Uyrqrw i qhgvar zrmv iryxýzv xnzral. Sbgbuvag2021 gv ancbií, xgreý xázra uyrqng.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)