Skip to content

This cache has been archived.

kazhe: Laikam pagalam.

More
<

Dieva mājas Zilupē

A cache by kazhe Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/29/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Slēpnis izveidots mini-mega Zilupe eventam, līdz ar to apraksts atbilst stāvoklim 1939.gadā

Zilupe ir ticīga pilsēta - savs dievnams tajā ir gan luterāņiem, gan luterāņiem, gan pareizticīgajiem, gan baptistiem, gan Mozus ticības piederīgajiem. Dievnami atrodas visai netālu viens no otra, un katram no tiem ir sava vēsture. Lai atrastu slēpni, tev būs jāapmeklē pieci dievnami un jāiegūst gala vietas koordinātes.

Zilupes Jēzus Sirds Romas katoļu baznīca
Katoļu draudzi Zilupē nodibināja 1929. gadā. Zilupes katoļi pie baznīcas ēkas tika visai īpatnā veidā - kad Raipolē cēla jaunu mūra baznīcu, veco koka baznīcu pārveda uz Zilupi un 1932.gadā to uzcēla no jauna Briģu prāvesta Voicika Cērciņa vadībā. Būvniecības procesā dievnamu ievērojami paplašināja - tam uzbūvēja divus torņus un divas sakristejas. 1934. gada 1. jūlijā bīskaps Jāzeps Rancāns baznīcu iesvētīja Vissvētā Jēzus Sirds godam. 1937. gadā prāvests P. Jankovskis dārza malā uzbūvēja prāvesta dzīvokli - plebāniju.
Šī gada janvārī Zilupes katoļus sagaidīja priecīga vēsts - valsts un ministru prezidents doktors Kārlis Ulmanis Zilupes katoļu baznīcai piešķīris 1500 latus!
Informācija no nākotnes: katoļu baznīca ir vienīgais Zilupes dievnams, kas līdz mūsu dienām saglabājis savu sākotnējo veidolu.
Mazo vārtiņu vertikālo stieņu skaits (skaiti spicumus!)

Zilupes evanģēliski luteriskā baznīca
Pirms pasaules kara Zilupes apkaimes luterāņus apkalpoja Ludzas draudzes mācītajs, taču dibinoties neatkarīgai Latvijas valstij, Zilupē un tā tuvākajā apkārtnē dzīvojošie luterāņi domā par garīgās dzīves pacelšanu un 1924.gada 21.augustā dibina Zilupes evanģēliski luterisko draudzi.
Par baznīcas priekšnieku ievēl Johanu Vilhelmu Dāli, kurš ieliek daudz pūļu draudzes izveidošanā un gruntsgabala iegūšanā baznīcas vajadzībām.
1926.gadā uz šī gruntsgabala nolemj celt baznīcu, tiek vākti ziedojumi un 1929.gadā iesvēta pamatakmeni jaunajai baznīcai. Baznīca celta kā koka guļbūve pēc inženiera Cīruļa projekta. 1933.gadā baznīcas celtniecību pabeidza un šī gada 13.augustā arī iesvētīja.
Līdzekļus altāra gleznai deva pats kara ministrs ģenerālis Balodis, bet zvanu - Liepājas drāšu fabrika. Zvanu un altāra gleznu iesvētīja archibīskaps Dr. T.Grīnbergs, reizē ordinējot Zilupes baznīcā mācītāju Treivertu.
1937.gada rudenī Latvijas Kredītbanka ziedoja līdzekļus baznīcas ārējai un iekšējai tālākai izbūvei. Pagājušā gada rudenī visus darbus pabeidza: apmeta baznīcas ārsienas, izsita ar dēlīšiem iekšsienas, ievilka elektrību. Šī gada rudenī plānots baznīcai iegādāties kroņlukturi.
Informācija no nākotnes: padomju laikos Zilupes luterāņu baznīcā ierīkoja noliktavu, draudzi slēdza.
kas atlicis no baznīcas? Pamati = 4, visa ēka = 8, sienas = 12

Zilupes Dzīvudarošā Krusta Pacelšanas baznīca
Zilupes pareizticīgo draudze pie savas baznīcas tika pēc tam, kad vietējais iedzīvotājs Timofejs Zaharenko tai uzdāvināja 2300 kvadrātmetrus lielu gruntsgabalu. Šajā laikā pareizticīgo dzīvi šajā apvidū vadīja virsmācītājs Jānis Markovskis. Sākotnēji uz šī īpašuma izvietoja zemnieka Pētera Timofejeva mājā iepriekš darbojošos pagaidu baznīcu. 1935.gadā Zilupē ieradās mācītājs Vladimirs Antipovs, kas turpina Markovska iesākto darbu. Drīzumā Zilupē taps jauna baznīca - ziedojumos savākti divi tūkstoši latu, pilsētas padome draudzei piešķīrusi divus gruntsgabalus pilsētas dienvidu galā, baznīcas projektu 1936.gada 12.maijā apstiprināja Ministru kabinets.
Informācija no nākotnes: Jauno baznīcu uzcelt nepaspēja, jo Latviju okupēja, mācītājs Antipovs nokalpoja Zilupē daudzus gadu desmitus. 2004.gadā Zilupes pareizticīgo baznīca nodega, tās vietā tika uzcelta jauna akmens baznīca.
Zeltītu krustu skaits (esi vērīgs!)

Zilupes baptistu draudzes dievnams
Jau pirms kara pirmie ticīgie Zilupē bija brālis un māsa Mucelāni. Ar savu lielo uzupurēšanos viņi ļoti daudz ir darījuši un vēl tagad dara priekš Dieva darba. Pēckara gados misijas darbs no grēka miega te modināja arī citus. Draudzē pašlaik ir 39 locekļi. Mucelāni dāvināja baznīcas celšanai skaistu gruntsgabalu pašā pilsētas centrā. Palīgā Mucelāniem un draudzei nāca angļu-amerikāņu misiones biedrība un uzcēla jauku baznīcu.
Mucelāni

Informācija no nākotnes: Draudzei namu padomju laikā atņēma, taču baptisti turpināja savu darbību. Pēc neatkarības atgūšanas draudze atguva savu dievnamu, taču kāds reliģiskais fanātiķis vispirms mēģināja nogalināt baptistu mācītāju, bet pēc tam - nodedzināja dievnamu.
Skursteņu skaits

Zilupes sinagoga
Sinagogas zīmējums
Jau 1909.gadā Zilupes rabīns Pauls un vairāki vietējie iedzīvotāji vērsās pie Vitebskas guberņas vadības ar lūgumu atļaut viņiem celt sinagogu (jeb tā laika terminoloģijā - "lūgšanu skolu"). Projektu apstiprināja 1910.gada jūlijā un 1912.gadā Tirgus laukumā tika atklāta jaunbūvēta ēka. Līdzās sinagogai atradās saimniecības ēkas: zirgu stallis, šķūnis sienam, bija arī pāris zirgu, kamanas un rati. Šobrīd Zilupes rabīns ir Mendels Nehamkins, kas šajā amatā ir jau kopš 1921.gada.
Ciparu summa uz plāksnes

Gala slēpņa koordinātas: N 56 (ebreji-pareizticīgie).(katoļi*baptisti*(baptisti+luterāņi+katoļi)-26)
E 028 (baptisti+pareizticīgie).(ebreji*katoļi-25)

Additional Hints (Decrypt)

Zhev

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.