Skip to content

Chram Ochrany Presvatej Bohorodicky (Mirola) Traditional Cache

Hidden : 7/5/2013
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky je drevená gréckokatolícka cerkev v obci Miroľa v okrese Svidník. Chrám je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1968.

Trojpriestorová drevená cerkev lemkovského typu z roku 1770 je postavená na mieste staršieho chrámu z konca 17. storočia. Počas vojenských operácií v druhej svetovej vojne v novembri 1944 bola poškodená a o rok znovu rekonštruovaná obyvateľmi obce. Dnešná podoba sakrálneho objektu vznikla tak, že k pôvodnej lodi a presbytériu sa neskôr dobudovala hranolová veža (čoby s gotickým charakterom).

Do areálu cerkvi sa vchádza cez vstupnú bráničku s osembokou nízkou kužeľovou strieškou, prikrytou šindľom. Nad presbytériom je valbová strecha, spojená s loďou. Nad loďou je dvojstupňová šindľová stanová strecha. Na hrebeňoch vyčnievajú osemhranné makovičky (elipsovito-kruhové), šindľové konštrukcie s valcovitými nadstavcami, nesúcimi vežičky, v tvare hrušky (zaoblený kónus) s kovovými krížmi.

Vo vstupnej časti cerkvi v podveží (babinci), sa nachádzajú historické artefakty ako napríklad: niekoľko vzácnych kníh s dobovými zápismi v azbuke, pláštenica (plátennica - širší pás plátna) – obraz Krista v hrobe (bola objavená pri rekonštrukcii oltára) a taktiež práca miestnych majstrov, ručné kované klince.

V interiéri je ikonostats so štvorradovou architektúrou z obdobia výstavby cerkvi, v ktorom sú výrazné sýte farby. Ikony sú rozvrstvené do štyroch radov nad sebou. Prvý, hlavný rad je začlenený medzi cárske a diakonské dvere a obsahuje ikony sv. biskupa Mikuláša, Bohorodičky Hodegetrie, ikona Ježiša Krista (Pantokratora - vševládcu, je zobrazený len hornou časťou tela, v polpostave, v ľavej ruke drží otvorený Poslednej večere. V treťom rade sú ikony všetkých apoštolov, v ktorom ústrednou je ikona Pantokratora, božského vládcu s krátkou briadkou a dlhými vlasmi. Ježiš Kristus je zobrazený frontálne v celej postave, v purpurovom ruchu ozdobený modrou ramennou stuhou (Na purpurovom ruchu je modrá kruhová stuha s tromi hnedými rovnoramennými krížmi. Jej dĺžka je až pod kolená na úroveň spodného okraja ruchu). Stuha na ramenách Ježiša Krista symbolizuje dobrého pastiera, ktorý prináša stratenú ovcu na ramenách späť do svojho košiara, medzi pevných a poslušných veriacich. Hlavu mu obopína mandorla (svätožiara). Pravou rukou dáva požehnanie, a v ľavej ruke drží modré zemité jablko. Štvrtý rad prorokov pozostáva z dvanástich medailónov v šiestich nadstavcoch. Vrch ikonostasu je ukončený tabuľovou ikonou Ukrižovania. Pri kríži je Bohorodička a sv. evanjelista Ján.

V ostení otvoru diakonských dverí nie sú vsadené dvere. Na konštrukcií cárskych, dvojkrídlových dverí sú medailóny – so štyrmi evanjelistami a na ďalších dvoch sú vyobrazené výjavy zo Zvestovania.

V lodi cerkvi sa nachádza okrem ikonostasu aj obrazáreň ikon zo 17 storočia, ktoré sú zo staršej drevenej cerkvi. Medzi nimi je aj ikona Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Ikonostas bol v 70. rokoch 20. stor. reštaurovaný. Oltár je z 18. storočia.

V dvadsiatom storočí bola realizovaná prvá oprava cerkvi v roku 1945, po skončení druhej svetovej vojny. Cerkva bola delostreleckou a minometnou streľbou pri Karpatsko-duklianskej operácii poškodená. Ikonostas bol reštaurovaný v 70. rokoch 20. storočia. Dnes sú postupne renovované ikony v chrámovej lodi. Do pôvodného stavu bol uvedený oltár, ktorý lemuje rustikálno-rokokový vyrezávaný rám s obrazom Krista nesúceho kríž. V rokoch 2005-2008 pri realizovaní projektu „Obnovme si svoj dom“ bola vykonaná kompletná prestavba drevenej cerkvi .

 

Keš neobsahuje žiadne pero.

The wooden Greek Catholic church in Miroľa was built on a dominant plain in 1770 and is dedicated to the Protection of the Mother of God (Pokrov). The church has its architecture of Lemko‘s type, having three spaces. From outside is this division into three spaces stressed by gradual pyramidal roofs. The tower stands independently, outside the main structure, constructed on four bearing pillars. The whole structure is covered from outside with panels and also with a shingle roof. The upper third of the tower is covered with panels and equipped with small acoustic holes. The roof of the tower is pyramidal, having on the top a flattened onion dome that continues into a lantern. Above its roof is another tiny onion dome finished with a three barred cross. Iconostasis may be dated to the period of the construction of the church. Icons of the main row are on the first third of the 18th century, and are from the famous circle of the masters from the polish town of Ryboticze. The second, upper part of the iconostasis is from the second half of the 18th century. The difference is visible already from the first sight. The first row contains the icons of the holy bishop Nicholas, the Mother of God the Hodegetria, Christ the Teacher and the patron feast icon of the Protection of the Mother of God, which depicts the apparition of Mary in the church of Blachernae at the beginning of the 10th century. Interesting are also middle – royal doors from the end of the 17th century. They have two medallions of the Annunciation and four medallions of the Evangelists. In the second row are the greatest feasts of the church year. In the middle of the row is the icon of the Last Supper. Western culture influenced the third row, that of the apostles. In its middle is the icon of Christ the Highpriest, called also Pantocrator. The fourth row, of prophets, consists of twelve medallions in six extensions. Top of the iconostasis depicts the Crucifixion with St. John and Mary. The wood of the iconostasis is of various colors. Main row is brick – red, the rest is a combination of blue, white and green color, with slight gilding. The iconostasis went through various renovations. The last one occurred in 1977 – 1979, the royal doors were renovated in 2008.

Additional Hints (Decrypt)

Ebu arqnyrxb uebzbmibqh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)