Skip to content

Turisticke informacni centrum Vysoky Chlumec Traditional Geocache

Hidden : 7/29/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Keška je dřevěná pokladnička umístěná v turistickém informačním centru na Vysokém Chlumci. Pozor jelikož se keš nachází uvnitř centra, její nalezení je podmíněno heslem a otevírací dobou.
OBEC VYSOKÝ CHLUMEC

Městys Vysoký Chlumec leží 8 km od Sedlčan a tvoří ho dvě části Víska a vlastní Vysoký Chlumec. K obci také patří osady Vápenice, Hrabří, Hradce, Jezvina, Bláhova Lhota a Pořešice se Zvěstovicemi a Panskou Tisovicí. Obec se dříve jmenovala pouze Chlumec. Nynější název pochází až z 19. století, kdy došlo k přejmenování na Vysoký Chlumec, aby se tak předešlo různým omylům, neboť Chlumců je v Čechách několik.


Nejstarší dějiny
Jen málo měst a obcí zná přesné období svého založení. Také o příchodu prvních obyvatel na chlumecký vrch se můžeme jen domnívat. Nejstarší datovaná zpráva je z roku 1235, kdy se “z Chlumce” psal jistý Mrakota. Z roku 1250 pak pochází zmínka o dalším osadníkovi Vintíři. Lze tedy předpokládat, že v jejich době zde mohlo stát menší panské obydlí.

Dějiny po roce 1918
Se vznikem Československa v roce 1918 byly zrušeny šlechtické tituly. V období protektorátu zabavili lobkowiczký majetek němečtí nacisté, po druhé světové válce došlo k jeho částečnému navrácení, ale v roce 1948 byl veškerý majetek opět vyvlastněn.

Poválečná historie Vysokého Chlumce se začala psát již v posledních dnech války, plných očekávání, ale i obav před ustupujícími zbytky německých vojsk. Po osvobození se do obce začali vracet lidé, kteří byli za války ze svých domovů násilně vyhnáni. Počátkem roku 1948 byla provedena pozemková reforma zdejšího velkostatku. Mezi malorolníky bylo rozděleno více než 175 ha půdy, avšak v padesátých letech bylo započato s kolektivizací a ustavením JZD. V důsledku znárodnění a zestátnění byl vysokochlumecký hrad převeden do péče státu, pivovar byl zestátněn a místo bývalé lesní správy bylo zřízeno ředitelství státních lesů.

Obec postupně procházela řadou významných změn. Byl instalován místní rozhlas, zřízena mateřská školka a zubní ambulance, zlepšoval se stav veřejných komunikací a byly zajištěny autobusové spoje do Kamýka, Sedlce a Sedlčan.

Plán městysu


HRAD VYSOKÝ CHLUMEC

Hrad není pro veřejnost přístupný a s jeho zpřístupněním se v budoucnosti neuvažuje! Hrad Vysoký Chlumec je dobře zachovalý hrad v okrese Příbram. Nachází se na kopci nad stejnojmenným městysem asi 8 km jihozápadně od Sedlčan.

V roce 1992 byl hrad vrácen rodu Lobkowiczů. Od roku 1998 se hrad stal rezidencí nového majitele. Je jím Riprand, Graf von und zu Arco-Zinneberg. Manželé Arco-Zinnebergovi se do společenského života ve Vysokém Chlumci zapojili několika záslužnými aktivitami - finančně i věcně podpořili místní základní školu a na počátku roku 2001 byli hlavními iniciátory založení Nadačního fondu Patronát Sedlčansko.

Hrad byl patrně založen v posledních letech panování Karla IV., ale poprvé je v pramenech zmiňován až roku 1382, kdy je na něm uváděn purkrabí Zbyněk. Už v roce 1385 je v rukou Purkarta z Janovic oblíbence krále Václava IV.. Janovici drželi hrad až do roku 1469, kdy ho Jenec z Janovic a Peteršpurka prodal Bedřichu Ojířovi z Očedělic. Ovšem už roku 1474 koupila hrad a přilehlé panství Anna Švihovská, vdova po Janu Popelovi z Lobkovic. V držení Lobkoviců potom hrad zůstal dlouhá staletí.
Na začátku 17. století byl držitelem hradu Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic. Byl to vysoký představitel katolické strany v království a po vypuknutí stavovského povstání musel v roce 1619 odejít do exilu a hrad mu byl zabaven. Zpátky do svého vlastnictví ho získal až po bitvě na Bílé hoře. V roce 1644 se stal hrad pokladnicí Lobkovického majetku, kam byly svezeny cenosti z ostatních panství. Ovšem na konci třicetileté války dobyla Vysoký Chlumec švédská vojska a zpustošila ho. V držení Lobkoviců zůstal hrad až do druhé světové války, kdy byl zabaven protektorátními úřady. V roce 1948 byl znárodněn.

Hrad Vysoký ChlumecHrad Vysoký Chlumec


SKANZEN VYSOKÝ CHLUMEC

Výstavba muzea započala v roce 1999 se záměrem přenášet do něj vybrané typy nejohroženějších lidových staveb, které by na svém původním místě patrně zanikly. Do pěkného areálu v údolí potoka jsou citlivě zakomponovány v převážné většině objekty z druhé poloviny 18. až počátku 20. století.

Návštěvníci si mohou prohlédnout dům s roubenou světnicí a černou kuchyní z Obděnic, dva roubené špýchary z Počepic, roubený dvouprostorový špýchar z Ratiboře, přístřešek pro pilu s vodním kolem z Dolní Sloupnice, celoroubený dům z Arnoštovic, částečně roubený dům s černou kuchyní z obce Mašov, dřevěný včelín ze Sedlčan a další drobné technické a sakrální objekty. Interiérové expozice přibližují život obyvatel středního Povltaví od dávných dob do počátku 20. století.

Skanzen na Vysokém ChlumciSkanzen na Vysokém Chlumci


PIVOVAR VYSOKÝ CHLUMEC

První zmínky o vaření piva ve Vysokém Chlumci pocházejí již z roku 1466. Od roku 1474 byl majetkem roudnické větve tradičního českého šlechtického rodu Lobkowiczů, který jej s přestávkami v letech nesvobody vlastnil až do roku 2006. V současné době je pivovar v majetku K Brewery, ryze české společnosti usilující o návrat k tradici českého pivovarnictví.

První dochovaný popis pivovaru ve Vysokém Chlumci je z roku 1611 - už tehdy měl pivovar dvě varny. První detailní popis technologie vaření piva pochází z roku 1642. Roku 1652 prošel pivovar, zdevastovaný po třicetileté válce, rozsáhlou rekonstrukcí. Pivo vyráběné ve vysokochlumeckém knížecím pivovaru mívalo po staletí skvělou pověst.

V letech 1939 - 1945 a 1948 - 1992 neměli Lobkowiczové možnost pivovarem disponovat. Až po roce 1992, kdy jí byl pivovar vrácen v restituci, investovala rodina Lobkowiczů značné prostředky do modernizace a inovace vaření piva ve Vysokém Chlumci. Po těchto úpravách získalo chlumecké pivo zpátky kvalitu, která ho proslavila v minulosti.

Nový vlastník, společnost Pivovary Lobkowicz, bude i v budoucnosti dbát na to, aby si piva z vysokochlumeckého pivovaru udržela svůj osobitý styl a jakost. Věříme totiž, že bohatství českého pivovarnictví spočívá v osobitém charakteru jednotlivých pivovarů a v rozmanitosti, která tak sama přirozeně vzniká.

Při vaření piva vždy respektujeme charakter značek a produktů a ctíme řemeslo. Pivo se vaří dle tradičních receptur za použití kvalitních surovin a pečlivě dodržovaných osvědčených postupů. Jen tak vznikají opravdová, nešizená piva.

Pivovar Vysoký Chlumec


OKOLÍ
K městysi Vysoký Chlumec náleží i několik až starobylých osad.
  • Vápenice leží 2 km východně od Vysokého Chlumce a byla založena známým českým rybníkářem panem Jakubem Krčínem z Jelčan a Sedlčan, který zde zahájil báňskou činnost těžby vápence z nedalekého vrchu Pačíska a jeho vypalování.
  • Osada Hrabří leží 2 km severozápadně od vrchu Lampíru (559 m n. m.) a zhruba 4 km severozápadně od Vysokého Chlumce.
  • Samotná ves Hrabří se dříve nazývala Habří, patrně od slova habr, který se zde jako dřevina bohatě vyskytuje v celém okolí. Na místě této osady stával dříve panský dvůr.
  • Osada Jezvina leží u Jezvinského potoka, těsně v sousedství osady Hradce, kde se v čp. 1 připomíná narození císařského maršála Radeckého.
  • Osada Pořešice se rozkládá na svazích vrchu Charvást (536 m n. m.). Na místě dnešní osady stávala stará ves s několika dvorci, která se připomíná již v první polovině 11. století. Název osady vznikl podle jejího zakladatele Pořeše. K osadě patří dva bývalé chlumecké dvory, Zvěstovice a Panská Tisovice.
  • V Bláhově Lhotě se na potoku Svrchnice nalézá nejstarší roubený mlýn v Čechách.


Zvonička ve VápeniciKaplička v HrabříZvonička na hradecké návsi
Kaplička na návsi v PořešicíchDřevený kříž a žulová zvonička v Bláhově Lhotě
DŮLEŽITÉ INFORMACE O KEŠCE


Keš je odlovitelná pouze v otevírací dobu infocentra nebo pomocí fotologu, kdyby bylo zavřeno. Pokud se vám bude chtít budu také velice rád, když k logům budete přidávat fotografie z tohoto kraje.

Pro to aby jste získali keš musíte vyslovit heslo, které zní:
''JÁ KAČER JSEM TU, PRO KEŠKU SI JDU''



Provozní doba:

Otevírací doba


Na informačním centru si také můžete zakoupit upomínkové předměty (např.: turistické známky, turistické vyzitky, pohledy, ...)

Při jakýkoliv problémech neváhejte kontaktovat přímo mě (723 301 168), nebo vedení infocentra - v případě, že jedete z daleka nejdříve si pro svojí jistotu ověřte zda je informační centrum otevřené Tel.: 318 865 574 (za případné zavření neručím).

Poděkování: Vedení informačního centra Vysoký Chlumec.

AJ


Opening hours of Info Vysoky Chlumec:

Otevírací doba


At the information center you can also buy souvenirs (tourist stamps, postcards, ...).

At what any problems please do not hesitate to contact me directly (+420 723 301 168), or management info center in case you are coming from far and wide for its first make sure that the information center is open Tel.: +420 318 865 574 (can not vouch for closed).


For it to get the cache must say the password, added in Czech language:
''JA KACER JSEM TU, PRO KESKU SI JDU''
Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

Armncbzra an URFYB n bgriíenpí qboh/SBGBYBT/qb abg sbetrg CNFFJBEQ

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)