Skip to content

Mount Freedom EarthCache

Hidden : 8/6/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Bory Tucholskie i Równina Charzykowska to obszary równiny sandrowej rozcięte dolinami Brdy i jej dopływów. Powierzchnia sandru urozmaicona jest licznymi zagłębieniami wytopiskowymi i rynnami fluwioglacjalnymi oraz pagórkami morenowymi wychodzącymi spod pokrywy piasków w formie wzgórz jak Wzgórze Wolność nad jez. Charzykowskim i najwyższym wzniesieniem jakim jest Góra Wolność 206,1 m n.p.m..

W kierunku północno-zachodnim po obu stronach drogi wiodącej do Bytowa rozciąga się obszar geologicznie odmienny od Pojezierza Krajeńskiego na południu gminy. Są to tereny o znacznym pofałdowaniu tworząc rynny o znacznym spadku. Rynny te są formami podłużnymi, głęboko wciętymi w sandr, mają na ogół strome zbocza,  do 30o nachylenia i wypełnione są jeziorami. Rynny mają przeważnie kierunek północno-południowy. Formy erozyjne tworzą wąskie doliny, głęboko wcięte w sandr i są wykorzystywane przez większe lub mniejsze cieki wodne lub jeziora przepływowe. Do największych form erozyjnych należy dolina Brdy, która wcina się w sandr na głębokość 5-10 m, a zbocza doliny są strome.

Teren ten został ukształtowany w okresie ostatniego zlodowacenia. Intensywne topnienie lądolodu i związane z tym zmiany jego położenia stały się przyczyną powstania różnych form ukształtowania terenu, różnicując go pod względem krajobrazowym. Zanikający i cofający się lądolód pozostawił wysoczyzny i wzgórza morenowe w pobliżu Charzyków, Wzgórze Wolność (206 m n.p.m.) nad Jeziorem Charzykowskim, zbudowane z glin i piasków. Wody roztopowe lądolodu uformowały rozległe obszary żwirowo-piaszczyste, zwane sandrami.

Charakterystycznym elementem krajobrazu są jeziora. Ich geneza związana jest ze zlodowaceniem bałtyckim. Zróżnicowane są one pod względem powierzchni, od małych, śródleśnych oczek wodnych o powierzchni powyżej 1 ha, do 1363,8 ha (Jezioro Charzykowskie). Pod względem zajmowanej powierzchni Jezioro Charzykowskie znajduje się na 7 miejscu wśród jezior Pojezierza Pomorskiego i 21 miejscu wśród jezior Polski. Najwięcej jest jednak jezior małych. Spośród nich 15 posiada powierzchnie nie przekraczające 5 ha. Do najcenniejszych jezior zaliczyć należy jeziora lobeliowe (7) i dystroficzne.

Wśród lasów przeważają bory sosnowe z wieloma zespołami oraz niewielkie fragmenty lasów liściastych - grądów, dąbrów, buczyn, łęgów i olsów.

Nieodzownym elementem są torfowiska, których mamy cały przekrój, od położonych w dolinach Brdy i Zbrzycy torfowisk niskich z bardzo dobrze zachowanymi mechowiskami, przez torfowiska przejściowe do wysokich. To właśnie zbiorowiska roślinności torfowiskowej stanowią jeden z ciekawszych elementów przyrody. Mimo wielu zmian poczynionych przez człowieka w pierwotnej szacie roślinnej, w wielu miejscach zachowały się do dziś zespoły roślinne i flora, zbliżone do pierwotnej.

Na szczególną uwagę zasługuje grupa reliktów polodowcowych, które przetrwały do dziś. Należą do nich: turzyca strunowa, bażyna czarna, skalnica torfowiskowa, zimoziół północny oraz kilka gatunków reliktowych mszaków. Do rzadkich należą rośliny wodne występujące w bardzo czystych jeziorach lobeliowych, m.in. lobelia jeziorna, poryblin jeziorny, elisma wodna, jeżogłówka pokrewna. Na terenie Parku występuje kilka chronionych gatunków widłaków i kilka gatunków storczyków. Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowo bogata flora porostów licząca kilkaset gatunków.

 

Czym jest Morena – to materiał skalny transportowany lub osadzony prze lodowiec lub lądolód. Innymi słowy wszelki materiał skalny składający się z przemieszanych frakcji różnej wielkości (bloki skalne, głazy, żwiry, piaski, pyły, gliny) transportowanych przez lodowiec, pochodzących głównie z niszczenia jego podłoża, ze zboczy wznoszących się ponad powierzchnię lodowca, jak również przenoszonych przez lawiny i wiatr.

Morena to również forma ukształtowania powierzchni Ziemi o charakterze akumulacyjnym – wzniesienie (różnego rodzaju pagórki, pagóry, wzgórza, ciągi wzgórz, wały itp.) utworzone z materiału skalnego osadzonego przez lodowiec lub przemieszanego pod jego naciskiem.

 

Jak zaliczyć tego typu skrzynkę:

- odpowiedzieć na poniższe pytania, a odpowiedzi wysłać mi na skrzynkę email

  • Podać 5 (pięć) spośród 7 (siedmiu) podstawowych typów moren
  • Jaki to typ moreny z pagórkami wychodzącymi spod pokrywy piasków w formie wzgórz – Wzgórze Wolność nad jez. Charzykowskim
  • Jak nazywana jest na terenie Pomorza Zachodniego strefa tektoniczna Koszalin – Chojnice, która znajduje się na terenie Niecki Pomorskiej wchodząca w skład szwu transeuropejskiego (TESZ).
  • Na tablicy zaznaczony jest pkt 3 - no właśnie co to jest - w objaśnieniach tekst zapisany na zielono (trzy wyrazy) stanowi odpowiedź, a zarazem potwierdzenie, że odwiedziłeś to miejsce.

Znasz odpowiedzi wysyłasz je do mnie pocztą elektroniczną poprzez mój profil. Następnie logujesz zaliczenie. Miło by było jeśli załączysz zdjęcie gdzieś z okolicy. Gdy w odpowiedziach będą błędy lub niejasności ja napiszę do Ciebie o dalsze wyjaśnienia.


Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)